نسخه چاپی

جزئیاتی از آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

عکس خبري -جزئياتي از آخرين وضعيت آزادسازي سهام عدالت

معاون سازمان خصوصی‌سازی ضمن تشریح آخرین وضعیت بورسی شدن شركت‌های سرمایه‌گذاری استانی، گفت: موضوع آزادسازی سهام افرادی كه روش مستقیم را انتخاب كرده‌اند مطرح است و در فرآیند زمانی یك ساله نهایی می‌شود.


به گزارش نما، حسن علائی با اشاره به آزادسازی سهام عدالت ، اظهار کرد: تا ۲۹ خرداد ماه به مشمولان سهام عدالت فرصت داده شد که نسبت به انتخاب روش مدیریت سهام خود تصمیم بگیرند. بر این اساس از میان بیش از ۴۹ میلیون نفر سهام‌دار، حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند.

اخبار اقتصادی- وی ادامه داد: پس از آن، سازمان خصوصی‌سازی اطلاعات را بر اساس روش مدیریت، تفکیک استان و تفکیک پرتفوی سبد سهام بورسی طبقه‌بندی و به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد. این شرکت در این مرحله، کارهای مقدماتی مربوط به ثبت پرتفوی افرادی که روش مستقیم را انتخاب کردند، انجام می‌دهد و متعاقبا روی روش مدیریت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی کار می‌کند.

معاون امور سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی در ادامه با تاکید براینکه افرادی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند، نیازی نیست اقدام خاصی انجام دهند، توضیح داد: شیوه نامه و چارچوب بورسی شدن شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی درحال آماده‌سازی است و از آنجاکه دولت هم باید در این مورد نظر خود را اعلام کند، چارچوب‌ها آماده و به دولت ارائه شده است.

علائی افزود: در واقع این موضوع یک فرآیند زمانی دارد و افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید بر اساس پرتفوی افراد آن استان شکل بگیرد، ثبت و مجمع برگزار شود، درخواست پذیرش به سازمان بورس و اراق بهادار ارائه شود و زمانی که در سازمان بورس پذیرفته شدند، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بر اساس پرتفوی هر استان بین سهام داران آن استان تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه برای بورسی شدن شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی جلسات کارشناسی برگزار می‌شود، اظهار کرد: جلساتی به صورت کارشناسی بین سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس اوراق بهادار در سطوح مختلف برگزار و در نهایت به شورای‌عالی بورس ارجاع داده می‌شود. در واقع مرجع تصمیم گیری شورای‌عالی بورس است. به طور کلی سعی می‌شود این موضوع با کمترین چالش تا پایان سال اجرایی شود.

معاون امور سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی در پایان درمورد امکان فروش ۱۰۰ در صد سهام عدالت برای مشمولانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند نیز گفت: این موضوع به شورای‌عالی بورس رفته است و منتظر ابلاغیه این شورا هستیم. موضوع آزادسازی سهام افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند مطرح است و در فرآیند زمانی یک ساله نهایی می‌شود.

بر اساس این گزارش، ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت نهم اردیبهشت ماه از سوی مقام معظم رهبری صادر شد و مشمولان تا ۲۹ خردادماه فرصت داشتند نسبت به انتخاب روش مستقیم برای مدیریت سهام خود اقدام کنند. این افراد درحال‌حاضر می‌توانند ۳۰ درصد از سهام خود را از طریق بانک‌ها و کارگزاری‌ها به فروش برسانند.

افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند نیز سهام دار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شده‌اند و باید منتظر بورسی شدن این شرکت‌ها بمانند.


۱۳۹۹/۴/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: