نسخه چاپی

اختصاصی نما:

هراس آمریكا از سند همكاری ایران و چین

عکس خبري -هراس آمريکا از سند همکاري ايران و چين

در روزهای گذشته در خبرها اعلام شد كه پیش‌نویس نهایی سند «برنامه ۲۵ ساله همكاری‌های جامع ایران و چین» به تصویب هیئت دولت رسیده و وزارت امورخارجه مأمور انجام اقدامات نهایی تا امضای این سند با طرف چینی شده است.

شیما احمدی- در روزهای گذشته در خبرها اعلام شد که پیش‌نویس نهایی سند «برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین» به تصویب هیئت دولت رسیده و وزارت امورخارجه مأمور انجام اقدامات نهایی تا امضای این سند با طرف چینی شده است.
پس از انتشار این خبر و در شرایطی که هنوز هیچ جزئیاتی از پیش‌نویس همکاری ایران و چین منتشر نشده بود، رسانه‌های معاند در حجمی‌وسیع به این قرارداد حمله کردند. و در پی تشکیک‌آفرینی بین افکار عمومی جهت مقابله با عملیاتی شدن سند برآمدند. رسانه‌های معاند در شرایطی که هیچ جزئیاتی از سند همکاری ایران و چین منتشر نشده است، مدعی شدند که قرار است ایران جزیره کیش را به مدت 25 سال به چین واگذار کند. دروغ پرتکرار دیگر این بود که طبق سند همکاری ایران و چین، نیروهای نظامی چینی در ایران مستقر خواهند شد!
رصد فضای مجازی این نکته را اثبات می کند که بحش عمده ی جنگ روانی در مورد برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین از سایت انگلیسی «پترولیوم اکونومیست» نشأت می‌گیرد که متاسفانه بعضی از مردم آن را باور کرده اند پترولیوم اکونومیست، یک رسانه تحلیلی در حوزه انرژی است که در اولین روزهای رونمایی از پیش‌نویس سند 25 ساله، به عملیات روانی پیرامون آن می‌پردازد
طبیعی است که توسعه روابط چین و ایران به هیچ عنوان خوشایند واشنگتن نیست چرا که این سند یک فرصت بزرگ برای ایران برای بسترسازی اقتصادی متناسب با الگویی غیرغربی نه به معنای الگوی چینی) باشد؛ و برخلاف الگوهای توسعه‌گرایانه کشورهای غربی و نظام سرمایه‌داری، به دنبال نفوذ سیاسی، فرهنگی، ارزشی و امنیتی در کشورمان نیست؛ این نوع شیوه تعامل و همکاری دقیقاً در مقابل دیدگاه‌های غرب‌گرایانه که توسعه را در غرب جستجو می‌کنند، قرار دارد همچنین پس از شیوع کرونا، آمریکا و اروپا به هیچ عنوان از تحریم‌های ضدایرانی کوتاه نیامده و حتی کرونا را بهانه‌ای برای امتیازگیری جدید از ایران قرار دادند. اما در سوی مقابل، دولت چین با حسن نیت برخورد کرده و اقدامات قابل توجهی انجام داد.
در برهه‌ای که اروپایی‌ها با اقدام توهین آمیز و مغرضانه «حضور پزشکان بدون مرز»، در پی اجرای اقدامات ضدایرانی بودند. محموله‌های اقلام بهداشتی یکی پس از دیگری از چین وارد ایران شد.
سند راهبردی 25 ساله ایران و چین نشان می‌دهد که ایران بر اساس شناخت درست، در حال سرمایه‌گذاری بلندمدت بر روی منطق و منطقه قدرت است. این موضوع یقیناً در آینده به ارتقاء سطح بازدارندگی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران منجر خواهد شد.
ثبت: ۱۳۹۹/۴/۲۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: