نسخه چاپی

ماكرون اظهارات تند وزیر دفاع تركیه را جواب داد

عکس خبري -ماکرون اظهارات تند وزير دفاع ترکيه را جواب داد

رئیس‌جمهور فرانسه در پیامی توییتری به زبان تركیه‌ای به اظهارات تند اخیر وزیر دفاع تركیه پاسخ داد و از آنكارا خواست به دور از «ساده‌لوحی» درباره تنش‌ها در شرق مدیترانه وارد گفت‌وگو شود.

به گزارش نما، اظهارات تند «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه خطاب به امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه درباره تنش‌ها در شرق مدیترانه، پاسخ توییتری ماکرون را در پی داشت.

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در صفحه شخصی خود در توییتر، ابتدا به زبان فرانسوی و ساعاتی بعد با زبان ترکیه‌ای درباره تنش‌ها در منطقه شرق دریای مدیترانه اظهارنظر کرد و تلویحا به اظهارات تند وزیر دفاع ترکیه پاسخ داد.

بنا بر گزارش آناتولی، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز جمعه (دیروز) با افزایش تنش‌ها بین آنکارا با کشورهای حوزه شرق دریای مدیترانه بر سر حفاری اکتشاف نفت و گاز و همچنین مرزهای دریایی وزیر دفاع این کشور درباره این تنش‌ها به اروپا هشدار داد.

آکار در مصاحبه اختصاصی با «کانال 4» تلویزیون بریتانیا در واکنش به اظهارات تحریک‌آمیز رئیس‌جمهور فرانسه درباره این منطقه تصریح کرد: «ماکرون آتش‌بیار معرکه شرق مدیترانه شده و حل مشکلات را سخت‌تر می‌کند».

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که رئیس‌جمهور فرانسه تلاش می‌کند نقش ناپلئون بناپارت را ایفا کند اما او برای این کار به اندازه کافی قدرت ندارد.

آکار در این مصاحبه از مواضع اتحادیه اروپا انتقاد کرد و افزود: «در حوزه اختیارات و قدرت اتحادیه اروپا نیست که مرزها در شرق مدیترانه را مشخص کند یا برای آن قانون بگذارد».

رئیس‌جمهور فرانسه در پیتم‌های توییتری خود به دو زبان فرانسوی و ترکیه‌ای به نشست اخیر سران کشورهای اروپایی حاشیه دریای مئیترانه اشاره کرد و در اظهاراتی تلویحا به سخنان آکار پاسخ داد.

ماکرون نوشت: «ما در آزاکسیو (شهری در جزیره کرس فرانسه) یک پیغام روشن به ترکیه فرستادیم: بیایید دوباره وارد یک گفت‌وگوی مسئولانه با حسن نیت و به دور از ساده لوحی شوید. این فراخوان، اکنون خواست پارلمان اروپا هم هست. به نظر می رسد که این فراخوان شنیده شده است. بیایید به جلو پیش برویم».

طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

یونان با همراهی برخی فرانسه و برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.
منبع: فارس
ثبت: ۱۳۹۹/۶/۲۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: