نسخه چاپی

لاوروف: باید از تضعیف سیستم كنترل تسلیحاتی در جهان جلوگیری كرد

عکس خبري -لاوروف: بايد از تضعيف سيستم کنترل تسليحاتي در جهان جلوگيري کرد

وزیر خارجه روسیه در پیام خود برای مجمع عمومی سازمان ملل، جلوگیری از تضعیف سیستم كنترل تسلیحات، دفع تهدیدات فرامرزی، از جمله تروریسم شیمیایی و بیولوژیكی و اطمینان از امنیت اطلاعاتی را ضروری دانست.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در پیام ویدیویی برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بالاترین سطح، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل این سازمان، تأکید کرد که جلوگیری از برخی تلاش‌ها برای تضعیف سیستم کنترل تسلیحات در جهان، بسیار ضروری است.

وی در پیام خود گفت: «جلوگیری از تلاش برای تضعیف سیستم کنترل تسلیحات، خلع سلاح و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای برای حفظ ثبات جهانی ضروری است. لازم است تا به دفع تهدیدات فرامرزی، از جمله تهدیدات مرتبط با انتقال تروریست‌های خارجی به مناطق درگیر در جهان، تهدیدهای تروریسم شیمیایی و بیولوژیکی و همچنین اطمینان از استفاده از فضا، صرفاً برای اهداف صلح آمیز، توجه ویژه‌ای شود.»

لاوروف با اشاره به اینکه تمرکز سازمان ملل متحد باید بر کمک‌ به توسعه کشورها باشد که شرط اساسی تقویت صلح در جهان است، افزود: «بسیار مهم است که فرآیند استعمارزدایی در اسرع وقت به اتمام برسد، که این مسئله با تمایل ابرقدرت‌های سابق برای حفظ نفوذ خود در شرایط جدید، پیچیده شده است.»
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه این نکته را مورد توجه قرار دارد که سرنوشت سازمان جهانی در دست کشورهای عضو آن است و تأکید کرد: «ضروری است که ما بار دیگر مانند سال 1945، اختلافات خود را کنار بگذاریم و به نام حل و فصل مشکلات مشترک مبتنی بر گفت‌وگوهای برابر و همراه با احترام متقابل، با یکدیگر متحد شویم. سکوی سازمان ملل همه شرایط لازم برای این رویداد را فراهم کرده و باید از آن در جهت درست استفاده کرد.»

سرگئی لاوروف همچنین کاهش اختیارات ارگان‌های اصلی سیستم سازمان ملل و تقلید از اختیارات آنها را غیرقابل قبول دانسته و یادآور شد: «گسترش همکاری‌ها در زمینه مبارزه با تروریسم و ​​"ارتباط آن با جرایم سازمان یافته" باید از اولویت‌های بدون قید و شرط باقی بماند. همچنین در شرایط توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی که به طور فعال برای اهداف تروریستی، جنایی و نظامی استفاده می‌شود، اطمینان از امنیت اطلاعات بین المللی به یک وظیفه مهم تبدیل شده است.»

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه پاسخگویی به مشکلات جهانی به دلیل افزایش ناهماهنگی جامعه بین المللی دشوارتر از گذشته شده است، این واقعیت را مورد توجه قرار داد که مراکز جدید رشد اقتصادی در صحنه بین الملل در حال تقویت هستند و نیاز به حل و فصل مناقشات مسلحانه منحصراً از طریق مسالمت آمیز در حال افزایش است و وابستگی متقابل کشورها به یکدیگر کاملاً مشهود است.

به گفته لاوروف، در چنین شرایطی ، تأکید بر پایبندی به منشور سازمان ملل و هنجارهای کاملاً شناخته شده حقوق بین الملل، تأکید بر فقدان گزینه‌های چندجانبه گرایی و تلاش برای جستجوی جمعی راه حل مشکلات جهانی با نقش هماهنگ کننده اصلی سازمان ملل، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

لازم به ذکر است که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه نیز امروز، سه شنبه برای پنجمین بار در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد. البته برای نخستین بار، سخنرانی وی نه از تریبون این مجمع ، بلکه از صفحه نمایش سالن پخش می‌شود و فیلم ویدئویی سخنرانی پوتین چند روز قبل به نیویورک منتقل شده است.
منبع: تسنیم

۱۳۹۹/۷/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...