نسخه چاپی

نما در گفتگو با یوسفیان بررسی كرد؛

پیش‌شرط دریافت مالیات از خانه‌های خالی

عکس خبري - پيش‌شرط دريافت ماليات از خانه‌هاي خالي

طرح دریافت مالیات از خانه های خالی پیش از اجرا نیازمند این است كه یك سری شبهات آن برطرف شود و نیز پیش شرط های آن مدنظر قرار گیرد.

عزت‌الله یوسفیان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار نما درباره پیش شرط های اجرای طرح دریافت مالیت از خانه های خالی گفت: این طرح پیش از اینکه اجرا شود نیازمند این است که یک سری شبهات برطرف شود و نیز پیش شرط های آن مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: نخست اینکه باید مشخص شود، تکلیف خانه هایی که ورثه ای است و وراث به دلیل منع قانونی نه می توانند آن را اجاره دهند و نه می توانند آن را به فروش برسانند، چیست؟
نماینده سابق مردم آمل در مجلس دهم گفت: متأسفانه در سیستم وزارت راه این گونه خانه ها را خالی ثبت می کنند و مشخص نیست، علت خالی بودن این ملک مسکونی چیست؛ لذا از این گونه موارد بسیار است که باید رفع ابهام شود.
یوسفیان درباره دومین پیش شرط عنوان کرد: پیش از اجرای طرح دریافت مالیات بر خانه های خالی باید عرضه و تقاضا را یکی کرد تا این طرح به بهترین شکل ممکن اجرا شود؛ زیرا اگر عرضه و تقاضا یکی نباشد، طرح دریافت مالیات از خانه های خالی کارآمدی خود را از دست خواهد داد.
وی درباره سومین پیش شرط اجرای طرح دریافت مالیات از خانه های خالی گفت: متأسفانه چون در کشور ما برخی کالاها نرخ مشخصی ندارند و ارزش آن برگرفته از جو روانی جامعه است، احتمال این مسئله وجود دارد که صاحب ملکی حاضر شود دو سال یا سه مالیات خانه خالی خود را پرداخت کند، اما بعد از این مدت که می خواهد بفروشد، مالیاتی که در این بازه زمانی پرداخت کرده است را برروی قیمت خانه بکشاند و آن را محاسبه کند که اگر چنین شود، عدم اجرای این طرح بهتر از اجرای آن است؛ چون فرد خریدار باید مالیات پرداختی فروشنده را پرداخت کند؛ درصورتی که در آن بازه زمانی او اصلاً صاحب ملک نبوده است.
این نماینده سابق مردم در مجلس دهم پیشنهاد کرد: دولت باید پیش از پرداخت وام انبوه سازی به انبوه سازان، این پیش شرط را برای آنها بگذارد که اگر می خواهند خانه ای بسازند از ابتدا باید واحد های مسکونی را پیش فروش کند یا مرحله ای به فروش برساند؛ یعنی ابتدا وام یک طبقه را پرداخت کند، بعد که انبوه ساز یک طبقه را ساخت، برای ساخت طبقه بعدی وام آن را پرداخت کند و حتی در خصوص ارائه سند رسمی هم این چنین رفتار کند، که در این شرایط تمام واحدهای مسکونی عرضه می شود و به دست مصرف کننده می رسد.
یوسفیان در پیشنهاد بعدی خود گفت: همچنین دولت می تواند برای شناسایی واحدهای مسکونی خالی از ظرفیت مردم استفاده کند؛ یعنی بستری را فراهم آورد که همسایگان یا ساکنان یک محله اطلاعات واحدهای مسکونی موجود در محل زندگی شان که مدت هاست بدون سکنه باقی مانده و کسی در آن زندگی نمی کند را به مراجع ذی‌صلاح گزارش دهند.

ثبت: ۱۳۹۹/۷/۲۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: