نسخه چاپی

مخالفت دولت با تعطیلی مقطعی باعث تشدید موج سوم شده/ محدودیت مقابله با كرونا از ساعت ۱۸ كارساز نیست

عکس خبري -مخالفت دولت با تعطيلي مقطعي باعث تشديد موج سوم شده/ محدوديت مقابله با کرونا از ساعت ?? کارساز نيست

مخالفت دولت با تعطیلی مقطعی كانون‌های بحران و اجرای سیاست محدودیتی، كرونا را مهار نكرده و باعث تشدید موج سوم شیوع این ویروس شده است.

به گزارش نما، روزنامه وطن امروز در گزارشی به این موضوع پرداخته است که لجبازی دولت در تعطیل نکردن مقطعی کانون‌های بحران باعث تشدید موج سوم کرونا شده است. بخش‌های مهم این گزارش را در ادامه می‌خوانید.

از ابتدای پاییز، دولت محدودیت‌های رنگارنگی برای مقابله با کرونا وضع کرده اما این اقدامات نه تنها تعداد مرگ‌ومیرهای روزانه را کم نکرده بلکه رتبه ایران در بین کشورهای بحران‌زده را ارتقا داده است.

در جدیدترین اقدام، دولت قصد دارد تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح را ممنوع کند؛ این در حالی است که یقینا انتقال کرونا در ساعات فعالیت روزانه اصناف، اماکن عمومی پرازدحام، وسایل حمل‌ونقل عمومی و محل کار بیش از ساعات شبانه و خیابان‌های خلوت فعلی است. از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح بدون اینکه محدودیتی باشد کمترین تردد ممکن را شاهد هستیم اما دولت به بهانه انتشار کرونا در میهمانی‌ها و جمع‌های خانوادگی قصد دارد تردد شبانه در شهر را ممنوع کند.

دیروز محسنی‌بندپی، استاندار تهران این خبر را به تسنیم اعلام کرد و گفت: «در برخی کشورها برای کاهش شب‌نشینی‌ها و دورهمی‌ها، تصمیماتی مبنی بر محدودیت تردد در سطح شهرهای‌شان انجام داده‌اند. محدودیت منع تردد از ساعت ۲۱ روز شنبه ۲۴ آبان اعمال خواهد شد و این مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا است».

البته این خبر را علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تکذیب کرد و گفت: فعلا این مساله در حد طرح است و تصویب نشده است. همین تایید و تکذیب‌ها نشان می‌دهد وضعیت مدیریت کرونا از خود مساله کرونا، بحرانی‌تر است و می‌توان به جرات گفت عدم مدیریت صحیح موجب افزایش آمار مرگ‌ومیرهای کرونایی شده است.

فاجعه کرونا در ایران از اواخر تابستان آغاز شد. عملکرد دولت عملا موجب عادی‌انگاری این بحران در جامعه شد و مسافرت‌ها و میهمانی‌ها و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی شدت گرفت. با وجود اینکه وزارت بهداشت هشدار می‌داد که پاییز سختی در پیش است اما کمتر مسؤولی به آن توجه کرد تا آمار مرگ‌ومیر کرونا در میان شگفتی همگان افزایش چشمگیر پیدا کند.

به گفته اعضای کمیته علمی مقابله با کرونا، در چنین وضعیتی دولت باید زنجیره انتقال را قطع می‌کرد و در کنار محدودیت‌های سختگیرانه، به تعطیلی متناوب رو می‌آورد. این پیشنهاد از ۲ ماه پیش به ستاد ملی مقابله با کرونا داده شد اما به آن توجهی نشد. حتی کمیته سلامت استانداری تهران که متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، مجلس، مسؤولان استان و اعضای شورای شهر است، اعلام کردند مهم‌ترین اقدام برای مقابله با کرونا تعطیلی متناوب است اما دولت توجهی به آن نکرد و به سیاست محدودیت‌های نمایشی رو آورد.

روحانی اعلام کرد اگر تعداد مرگ‌ومیر روزانه کرونا به بیش از ۳۰۰ نفر برسد، آژیرخطر به صدا در می‌آید اما تعداد کشته‌های روزانه به بیش از ۴۰۰ نفر رسید و آژیر دولت به صدا درنیامد. دولت محدودیت فعالیت اصناف در ۸۹ شهرستان و مرکز استان را اعمال کرد و از مسافرت‌ها در ۴ روز جلوگیری کرد.

ایجاد محدودیت‌های معمولی که لازم است و کافی نیست، ادامه یافته و دولت فعالیت اصناف از ساعت ۱۸ را ممنوع اعلام کرده است. متخصصان و کارشناسان می‌گویند با توجه به سرعت انتشار و انتقال کرونا، محدودیت‌های نمایشی نمی‌تواند این بیماری را کنترل کند؛ آیا احتمال ابتلای کسی که صبح سر کار می‌رود یا با مترو تردد دارد یا در خیابان راه می‌رود بیشتر است یا در ساعات پایانی روز و نصف‌ شب؟

تقریبا همه اعضای جامعه پزشکی تعطیلی تهران را تنها راه مقابله با سرایت کرونا می‌دانند اما دولت با سماجت و لجاجت مانع تعطیلی متناوب می‌شود و اقتصاد و معیشت را بهانه می‌کند. با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب هم وزارت بهداشت را محور تصمیمات کرونایی می‌دانند، لجاجت دولت برای تعطیل‌نکردن تهران غریب است.

به گفته مسؤولان ستاد مقابله با کرونا، بیمارستان‌های تهران و اکثر شهرهای بزرگ پر از بیماران کرونایی شده است و تعطیلی تهران اجتناب‌ناپذیر است. قطعا سیاست‌های اشتباه دولت موجب افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا شده و دولت روحانی باید پاسخگوی این فاجعه باشد.

محدودیت مقابله با کرونا از ساعت ۱۸ مضحک است

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در مدیریت کرونا دچار هرج‌ومرج و سردرگمی شده است، گفت: این بیماری در حالی روزانه جان بیش از ۴۵۰ نفر از هموطنان‌مان را می‌گیرد که دولت تصمیمی قاطع برای مقابله با آن نمی‌گیرد و حاضر نیست تهران تعطیل شود.

حسینعلی شهریاری به برنامه‌های قطره‌چکانی دولت در مبارزه با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: ایجاد برخی محدودیت‌ها چون جلوگیری از تردد چند روزه خودروها به دیگر شهرها، جریمه افراد بدون ماسک و تعطیلی فعالیت صنوف پس از ساعت ۱۸ عصر برای مقابله با کرونا کارساز نبوده و نیست، بلکه برای قطع زنجیره این ویروس دولت باید حداقل ۲ تا ۳ هفته تهران و برخی کلانشهر را به طور کامل تعطیل کند؛ تعطیلی‌ای که البته باید با در نظر گرفتن جمیع جهات و برنامه‌ریزی دقیق کارشناسانه همراه باشد، طوری که علاوه بر حفظ سلامت، معیشت، اشتغال و زندگی مردم نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: قرار شده است فعالیت همه صنوف جز برخی مشاغل چون نانوایی‌ها، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی از ساعت ۱۸ تعطیل شود. این تصمیم بی‌تردید تصمیمی بی‌اثر خواهد بود، چرا که اگر کسی بخواهد خرید کند در طول روز خریدهای خود را انجام می‌دهد و نمی‌گذارد به شب برسد. از طرفی در این فصل که ساعت ۵ هوا تاریک می‌شود اکثر مردم به خانه‌های‌شان می‌روند، بنابراین این طرح طرحی مضحک است.

۱۳۹۹/۸/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: