نسخه چاپی

روسیه نقض آتش‌بس در قره‌باغ را تایید كرد

عکس خبري -روسيه نقض آتش‌بس در قره‌باغ را تاييد کرد

وزارت دفاع روسیه برای اولین بار از زمان امضای توافق برای پایان دادن به درگیری‌ها در قره‌باغ كوهستانی، از تبادل آتش بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در روز جمعه خبر داد و گفت از دو طرف خواسته شده به آتش‌بس پایبند بمانند.

به گزارش نما، ارتش روسیه روز شنبه از یک مورد نقض آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی بعد از توافق دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری مسکو برای پایان دادن به درگیری‌های این منطقه خبر داد.

وزارت دفاع روسیه که در منطقه قره‌باغ نیروهای حافظ صلح مستقر کرده، در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک مورد نقض آتش‌بس روز ۱۱ دسامبر (جمعه ۲۱ آذر) در منطقه «هادروت» گزارش شد.

به گزارش «فرانس ۲۴»، پیش از آن ارتش ارمنستان اعلام کرده بود حملاتی از طرف باکو علیه دو روستا که تحت کنترل نیروهای قره‌باغ قرار دارند، انجام شده است. از طرف دیگر ارتش جمهوری آذربایجان هم گفته بود اقدامات مقابله‌ای کافی علیه تحرکات طرف مقابل انجام شده، اما افزود آتش‌بس در حال حاضر برقرار است.

یک سخنگوی نیروهای حافظ صلح روسیه تبادل آتش با سلاح‌های خودکار بین دو طرف را تایید کرد و گفت درخواست برای احترام به آتش‌بس برای هر دو طرف ارسال شده است.

پیش از آن نیروهای قره‌باغ مدعی شده بودند سه تن از آن‌ها در حمله از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان زخمی شده‌اند.

این اولین بار است که روسیه از زمان دستیابی به توافق بین باکو و ایروان، نقض آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی را گزارش کرده است.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز شنبه در سخنانی تاکید کرد که هرگونه تلاش برای تضعیف توافق آتش‌بس قره‌باغ محکوم به شکست است.

پیش‌تر «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه از انجام شدن اقدامات و تدارکات لازم برای تأسیس مرکز نظارت بر آتش‌بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی خبر داده بود.

آکار در این باره توضیح داد: «کارهای بین آنکارا، باکو و مسکو برای تأسیس مرکز مشترک نظارت بر آتش‌بس قره‌باغ، در حال انجام شدن است».

باکو و ایروان در ۱۰ نوامبر (سه شنبه ۲۰ آبان) با توافقی که با پادرمیانی روسیه حاصل شد، به چند هفته نبرد خونین خاتمه دادند. بر اساس بخشی از این توافق ۱۰ بندی که باعث بروز اعتراضاتی در داخل ارمنستان و تشدید درخواست‌ها برای استعفای «نیکل پاشینیان» از نخست‌وزیری شده است، قرار شد نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه مستقر شوند.
منبع: فارس

۱۳۹۹/۹/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...