نسخه چاپی

منتظر تكرار پدیده نادر نجومی "مقارنه" پس از ۸۰۰ سال باشید!

عکس خبري -منتظر تکرار پديده نادر نجومي "مقارنه" پس از ??? سال باشيد!

سیاره‌های مشتری و زحل در ۲۱ دسامبر برابر با اول دی در حد بسیار زیاد به یكدیگر نزدیك خواهند شد؛ در واقع رویداد ۲۱ دسامبر نزدیك‌ترین مقارنه این ۲ سیاره از سال ۱۲۲۶ (۸۰۰ سال پیش) خواهد بود كه از زمین قابل دیده‌ شدن است.

به گزارش نما، در نخستین شب زمستان، دو سیاره مشتری و زحل آنقدر به یکدیگر نزدیک خواهند شد که به نظر می‌رسد «یک سیاره دوتایی» شکل گرفته است!

این پدیده نادر که «مقارنه» نامیده می‌شود، حدود ۸۰۰ سال پیش رخ داده بود؛ درست قبل از کریسمس برای یک منظره نادر و دیدنی آماده شوید، این رویداد بزرگ در ۲۱ دسامبر روز دوشنبه یکم دی‌ ماه ۱۳۹۹ رخ خواهد داد، زمانی که سیاره‌های مشتری و زحل دو سیاره بزرگ منظومه شمسی، بسیار نزدیک به یکدیگر در آسمان ظاهر می‌شوند که این واقعه از قرون وسطی تاکنون اتفاق نیافتاده است و چنان افسانه‌ای است که برخی آن را با "ستاره بیت‌اللحم" مرتبط دانسته‌اند.

از پیوند زحل و مشتری به عنوان ستاره کریسمس یاد می‌شود و برخی نیز مدعی می‌شوند این پیوند زحل و مشتری به "ستاره بیت‌اللحم" ربط دارد.

سیاره‌های مشتری و زحل در حد بسیار زیاد به یکدیگر نزدیک خواهند شد که این اتفاق هر ۱۹.۶ سال رخ ‌می‌دهد بنابراین این رویداد در حال حاضر بسیار نادر است و رویداد ۲۱ دسامبر نزدیک‌ترین مقارنه بین این ۲ سیاره از سال ۱۲۲۶ خواهد بود که از زمین دیده شده است و نباید آن را از دست بدهیم چرا که ممکن است دیگر چنین فرصتی پیش نیاید.

پرستون دایچ، نویسنده و تهیه‌کننده آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می‌گوید: این بزرگ‌ترین ارتباط مشتری و زحل در ۶۰ سال آینده است و این ۲ سیاره تا سال ۲۰۸۰ در آسمان ظاهر نمی‌شوند!

"جفری‌ هانت" مربی نجوم در مورد این رویداد می‌گوید: واقعه ۲۱ دسامبر را به آسانی می‌توان مشاهده کرد، کافی است بعد از غروب آفتاب قدم به بیرون بگذارید تا سیارات را در آسمان پیدا کنید! زحل و مشتری با کمک دوربین شکاری یا تلسکوپ قابل مشاهده خواهند بود و کسانی که می‌خواهند از لحظه عکس بگیرند به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند؛ یک دوربین سه‌پایه‌ای با نوردهی تا ۱۰ ثانیه می‌تواند سیارات و ستاره‌های پس‌زمینه را ضبط کند و این رویداد از هر نقطه روی زمین که آسمان صاف را ارائه می‌دهد قابل مشاهده است.
منبع: تسنیم

۱۳۹۹/۹/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: