نسخه چاپی

ماجرای ممنوعیت واردات چای

عکس خبري -ماجراي ممنوعيت واردات چاي

رئیس كمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی گفت: سازمان استاندارد به صورت سلیقه‌ای از سه ماه پیش جلوی واردات چای به كشور را گرفته و اكنون ۱۰۰۰ تن چای در گمرك معطل ترخیص است.

به گزارش نما ،احمدرضا بخشی رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی اظهارکرد: سه ماه است که سازمان استاندارد جلوی ورود چای تمام شرکت‌ها را به دلیل آیین نامه جدید گرفته است و بیش از هزار تن چای که باید نیاز کشور را در ایام پایانی سال و دو ماهه ابتدایی سال آینده تامین کند، در گمرک باقی مانده است.

وی افزود: اکنون حداقل هزار تن بار در گمرک مانده و در صورت عدم رفع مشکل در روزهای آینده ممکن است این عدد ۱۰ برابر شود زیرا همه شرکت‌ها در زمان ترخیص با این مشکل مواجه می‌شوند.
رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی ادامه داد: سازمان استاندارد، دچار سلیقه محوری شده و متاسفانه این رویکرد موجب اخلال در روند واردات و ترخیص کالاهای اساسی شده است.

وی افزود: این امر منجر به هزینه‌های دموراژ چند صد ملیون تومانی نیز شده که در نهایت مصرف‌کنندگان نهایی یعنی مردم باید این هزینه‌های اضافی را پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: چندین سال است که چای خشک طبیعی با همان کیفیت و روال وارد کشور ما و صدها کشور دیگر در ۵ قاره جهان می‌شود و سیستم تولید و بسته‌بندی و عرضه دیگری ندارد، اما به یکباره تمام چای‌های وارداتی بازرگانان و برند‌های داخلی به دلیل اعمال سلیقه شخصی در سازمان استاندارد، در گمرک می‌مانند.

این مقام مسئول ادامه داد: شرکت‌های بازرسی مورد تایید سازمان استاندارد در مبدا و قبل از واردات شرایط بسته‌بندی و سلامت چای‌ها را تایید کرده بودند اما اکنون بعد از ورود محموله‌ها به گمرکات کشور، سازمان استاندارد بدون اینکه ایراد بهداشتی از وارد‌کنندگان بگیرد اعلام می‌کند که چرا نام برندهای داخلی بر روی بسته‌های چای نوشته شده است.

وی با بیان اینکه نوشتن نام شرکت‌های واردکننده روی محصول، امر رایج و برای شناساسی تاجران و صاحب کالا در بازار است گفت: اگر قرار به هر گونه اعمال سلیقه یا اجرای قانون جدیدی است، سازمان استاندارد باید با شرکت‌های بازرسی که زیر مجموعه این سازمان هستند در جهت اعمال سلیقه اقدام می‌نمود تا کالا در مبدا به گونه‌ای که کارشناسان استاندارد توقع داشتن حمل می‌شد.

‌وی افزود: از آنجا که شرکت‌های واردکننده ملزم به قرارداد با شرکت‌های بازرسی زیر مجموعه استاندارد هستند لذا مسئولیت این امر برعهده خود سازمان و شرکت‌های بازرسی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد است.

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی اظهارکرد: سازمان استاندارد اقدامات خوبی برای استاندارد‌سازی محصولات دارد اما برای اجرای این قوانین نیاز به کارشناسان تخصصی است که در این زمینه می‌توان از تشکل تخصصی ما کمک بگیرد.
گسترش نیوز

۱۳۹۹/۱۰/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: