نسخه چاپی

ساخت دستگاه آزمایش خون برای تشخیص ۱۹ پارامتر خونی در شركت دانش‌بنیان

عکس خبري -ساخت دستگاه آزمايش خون براي تشخيص ?? پارامتر خوني در شرکت دانش‌بنيان

محققان در یك شركت دانش بنیان، موفق به طراحی و ساخت دستگاه تست سی بی سی برای تشخیص ۱۹ پارامتر خونی شدند كه در كمتر از ۱۰ دقیقه این آزمایش را انجام می دهد.

به گزارش نما ،از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «سی بی سی» یا شمارش کامل خون پرسفارش‌ترین تست خون در آزمایشگاه‌ها است که در این آزمایش تعداد گلبول‌های سفید و قرمز خون همچنین سطح هموگلوبین و دیگر ترکیبات خونی اندازه‌گیری می‌شود.

در حال حاضر فرآیند مراجعه اولیه به پزشک تا دریافت نتیجه آزمایش از آزمایشگاه، بیش از چند روز زمان می‌برد، اما اکنون محققان کشورمان دستگاهی با فناوری پیشرفته ساخته‌اند که این دستگاه تنها با یک قطره خون و در زمان ۱۰ دقیقه این آزمایش را انجام می‌دهد.

نوید یاراحمدی، مدیر عامل این شرکتدانش بنیان، درباره این محصول گفت: دنیا به سمتی در حال حرکت است که افراد همواره از وضعیت سلامت خود اطلاع داشته باشند و بتوان با ابزار و روش های گوناگونی داده های مرتبط با سلامت فرد را استخراج و ذخیره سازی کرد.

اندازه گیری ۱۹ پارامتر خون در کمتر از ۱۰ دقیقه

وی ادامه داد: با توجه به این موضوع دستگاه «تست سی بی سی» یا شمارش کامل خونی ساخته شد. ‌این دستگاه در کمتر از ده دقیقه ۱۹ پارامترخونی را اندازه گیری می‌کند. برای انجام تست با این دستگاه تنها به یک قطره خون نیاز است و کاربری ساده‌ای دارد.

یاراحمدی بیان کرد: با اندازه گیری این ۱۹ پارامتر شامل تعداد گلبول‌های سفید و قرمز، پلاکت‌ها و هموگلوبین و سایر پارامترهای وابسته به آن می‌توان متوجه مواردی مانند کم خونی، عفونت و انعقاد خون شد.

وی گفت: این دستگاه ایرانی کاملاً با فناوری های بومی تولید شده است. فناوری مرکزی آن مرتبط با حوزه ریزسیالات بوده و در آن از فناوری های دیگری مانند هوش مصنوعی نیز استفاده شده است. این محصول در حال حاضر در مرحله نیمه صنعتی است که امید است طبق برنامه‌ریزی انجام شده ظرف مدت کوتاهی به نمونه اولیه رسیده و در چند ماه تأییدیه‌ها و مجوزهای لازم را اخذ کند.

محققان کشور با حمایت مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی وفناوری این دستگاه را ساخته‌اند که با توجه به قیمت مقرون به صرفه آن در مطب پزشکان، خانه‌های بهداشت و سلامت، اورژانس و آمبولانس کاربردی است و با استفاده از آن می‌توان از وضعیت سلامت افراد در هر لحظه و مکان آگاهی یافت.
ایرنا

۱۳۹۹/۱۱/۱۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: