نسخه چاپی

اشك چشم مبتلایان كرونا، آلوده به ویروس است

عکس خبري - اشک چشم مبتلايان کرونا، آلوده به ويروس است

رئیس بیمارستان طرفه با بیان اینكه اشك بیماران مبتلا به كرونا می‌تواند آلوده به ویروس باشد، گفت: براساس تحقیقات این بیمارستان هفت درصد از ترشحات اشك چشم بیماران مبتلا به كرونا آلوده به ویروس است.
به گزارش نما به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی با اشاره به وضعیت خدمت رسانی بیمارستان طرفه همزمان با شیوع پاندمی کرونا اظهار کرد: از ابتدای اسفندماه که ویروس کرونا گسترش پیدا کرد، بیمارستان طرفه پذیرش و ارائه خدمت به بیماران کرونایی را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان این که بحران کرونا خدمات غیر اورژانسی در بیمارستان طرفه را متوقف کرد، افزود: حدود دو ماه تمام خدمات این بیمارستان فقط به بیماران کرونایی ارائه شد.

دکتر کریمی با تاکید براین که هیچ خدمت اورژانسی به بیماران مبتلا به مشکلات چشمی دربیمارستان طرفه تاکنون متوقف نشده، خاطرنشان کرد: صرفا در بازه زمانی دو ماهه درمان‌های انتخابی متوقف و محدود شد.

رییس بیمارستان طرفه از پذیرش بیش از ۸۰۰ بیمار مبتلا به کووید در بازه زمانی دو ماهه در این بیمارستان خبر داد و گفت: با آغاز پاندمی کرونا سه بیمارستان در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به عنوان بیمارستان معین برای ارجاع و پذیرش مبتلایان به کرونا معرفی شدند که یکی از بیمارستانها، بیمارستان طرفه بود به شکلی که این بیمارستان روزانه بیش از ۳۰۰ نفر را با نشانه‌های مشکوک ابتلا به کرونا تحت درمان و غربالگری قرار داد.

وی اظهار کرد: از پایان فروردین با تصمیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کاهش بیماران کرونایی بیمارستان طرفه از بخش معین کرونا خارج و فعالیت‌های عادی را از سر گرفت.

کریمی با اشاره به اختصاص صد درصدی بخش‌های مختلف بیمارستان طرفه به بیماران کرونایی و ضرورت تامین تجهیزات درمانی خاطرنشان کرد: با آغاز پاندمی کرونا مصرف دستگاه‌های اکسیژن رسان در درمان بیماران بدحال به حدی بالارفته بود که علاوه بر استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی از کپسول‌های اکسیژن نیز استفاده می کردیم.

وی در ادامه یکی دیگر از مشکلات بیمارستانها و مراکز درمانی با شیوع کرونا را کمبود نیروی انسانی خصوصا در حوزه پرستاری دانست و عنوان کرد: با بکارگیری پرستاران و نیروهای بهداشتی درمانی داوطلب حجم زیادی از نیازهای مربوط به نیروی انسانی مرتفع شد.

رییس بیمارستان طرفه با اشاره به این که یکی ازعارضه های ویروس کرونا ایجاد ورم ملتحمه است، خاطرنشان کرد: در این عارضه بیمار دچار اشک ریزی و قرمزی چشم می‌شود که باید در صورت بروز چنین علامتی به بیمارستان مراجعه شود.

وی با بیان این که طبق تحقیقاتی که در بیمارستان طرفه انجام شده، اشک بیماران مبتلا به کرونا می تواند تا هفت درصد آلوده به ویروس باشد توضیح داد: در این بیمارستان در بین بیمارانی که در بیمارستان بستری بودند کار تحقیقاتی انجام شد، به این شکل که همزمان تست PCR از حلق بیمار و اشک چشم مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس مرکز پزشکی آموزشی درمانی طرفه تصریح کرد: براساس تحقیقات محققان این بیمارستان هفت درصد از بیمارانی که هیچ علائم چشمی نداشتند و ابتلای آنها به کرونا تایید شده بود، زمانیکه اشک آنها را مورد آزمایش قرار دادیم متوجه شدیم که اشک چشم این افراد حاوی ترشحات آلوده به ویروس کرونا است.

کریمی با بیان این که نتایج تحقیقات گواه این مهم است که هرگونه ترشحات بیمارکرونایی باید به صورت کاملا بهداشتی دفع شود گفت: به طور مثال اگر بیمار مبتلا به کووید اشک خود را با دستمال کاغذی خشک کند و آن را رها کند می‌تواند به میزان قابل توجهی باعث انتقال ویروس به سایرین شود.

وی از استناد محققان و پزشکان جهانی به نتایج تحقیقات پژوهشگران این بیمارستان درباره میزان سرایت پذیری اشک چشم بیمارن کرونایی خبر داد و گفت: به نتایج این تحقیقات ۳۲ بار در مجلات معتبر بین المللی استناد شده است.

رییس بیمارستان طرفه با تاکید بر این که یکی دیگر از عارضه‌های کرونا می تواند ایجاد انسداد عروقی چشمی باشد افزود: این عارضه نیاز به درمان‌های اورژانسی دارد که در صورت عدم مراجعه به موقع می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند.

وی با بیان این که در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا، خیرین حوزه سلامت تعداد زیادی ماسک و تجهیزات کمک درمانی همانند دستگاه اکسیژن رسان و ونتیلاتور به بیمارستان اهدا کردند، گفت: گروههای جهادی و خیرین حوزه سلامت خدمات ویژه ای را باهدف تامین منابع مورد نیاز و کاهش بار بیماری انجام دادند.

دکتر کریمی ضمن یادآوری رشادت‌های مدافعان سلامت در بحران کرونا افزود: درشرایط سخت و دشوار کرونایی کادر بهداشت و درمان حماسه آفرینی‌ها کردند که هر گز از یاد و خاطره مردم ایران پاک نخواهد شد.

رییس بیمارستان طرفه درباره وضعیت خدمت رسانی در این بیمارستان نیز توضیح داد: در حال حاضر بیشترین تمرکز بیمارستان طرفه در حوزه درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های چشمی است ولی در عین حال این بیمارستان به بیماران کرونایی نیز در قالب بستری موقت، ارائه خدمات اولیه تشخیصی و یا ارجاع به بیمارستانهای معین کرونا خدمت رسانی انجام می‌دهد.

دکتر کریمی با بیان این که بیمارستان طرفه ارائه خدمات تخصصی در حوزه چشم پزشکی را در دستور کار دارد، گفت: تقریبا از اردیبهشت ماه این بیمارستان بیمار کرونایی را پذیرش نکرده و لازم است افرادیکه دچار مشکلاتی همچون بیماری‌های چشمی، قلبی و روماتیسمی هستند برای درمان خود هر چه سریعتر اقدام کنند؛ چرا که تاخیر در درمان بسیاری از بیماری‌های چشمی عوارض جبران‌ناپذیری دارد.

وی با بیان این که غربالگری کرونا قبل از هرگونه عمل جراحی در این بیمارستان با دقت و وسواس زیاد انجام می‌شود، تاکید کرد: در این بیمارستان قبل از انجام هر گونه عمل جراحی بیماران از نظر ابتلا به کرونا مورد بررسی قرار می گیرند و در ادامه درمان‌ها در سریعترین زمان ممکن و بیشتر به صورت سرپایی ارائه می شود.

رییس بیمارستان طرفه تقویت زیرساخت ها را برای بهبود ارائه خدمت رسانی خصوصا در بحران ها خواستار شد و گفت: با توجه به این که امکانات سخت افزاری بسیاری از بیمارستانها فرسوده و نیاز به بازسازی دارد، باید این روند در کوتاهترین زمان ممکن اصلاح شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، جذب نیروهای پرستاری، تکمیل کادر درمان و تقویت ارتباط بین بخشی از دیگر مواردی بود که دکتر کریمی ضرورت توجه به آن را مورد تاکید قرار داد.

۱۳۹۹/۱۱/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: