نسخه چاپی

ابراز تعجب مسكو از اظهارات بورل در كنفرانس خبری

عکس خبري -ابراز تعجب مسکو از اظهارات بورل در کنفرانس خبري

وزارت خارجه روسیه در واكنش به ارزیابی منفی «جوزپ بورل» از سفرش به مسكو و تناقض آن با آنچه در این سفر گفته بود، ابراز تعجب كرد و افزود این ثابت می‌كند چه كسی و چگونه در حال شكل دادن اتحادیه اروپاست.


به گزارش نما، وزارت خارجه روسیه از ارزیابی «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سفرش به مسکو ابراز تعجب کرد و گفت این سخنان با آنچه پیشتر گفته بود، متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، این وزارتخانه در واکنش به اظهارات بورل که روز یکشنبه منتشر شد، اعلام کرد: ما از ارزیابی بورل از سفرش به دلیل تضاد آن با اظهاراتی که در کنفرانس خبری در مسکو بیان کرد، متعجب هستیم.

بنابر اعلام مسکو، بورل فرصت کافی داشت تا ارزیابی شخصی‌ از سفرش خود را در کنفرانس خبری پایانی با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه بیان کند و این کار را کرد.

وزارت خارجه روسیه افزود: طرف روسی درباره نتایج سفر در حضور بورل اظهارنظر کرد. هیچ کسی او را به لحاظ زمانی یا شکلی محدود نکرد. شاید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توضیحاتی را به محض ورودش به بروکسل درباره چگونگی بیان تاکیدها دریافت کرد، اما در این مورد این فقط ثابت می‌کند چه کسی و چگونه در حال شکل دادن سیاست‌های اتحادیه اروپا در واقعیت است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مطلبی درباره سفر خود به مسکو و آینده روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا که در وبسایت رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده، نوشت: «من تازه از سفر بسیار پیچیده به مسکو که طی آن درباره روابط روسیه و اتحادیه اروپا بحث شد، بازگشتم. این روابط برای چند سالی در سطح پایین بوده و حتی پس از تحولات اخیر که در ارتباط با مسموم، بازداشت و محکوم کردن "الکسی ناوالنی" بوده و همچنین بازداشت هزاران تظاهرات کننده، وخیم‌تر شده است.»

بورل اضافه کرد: «هدف از این ماموریت ابراز مستقیم محکومیت شدید اتحادیه اروپا در قبال این حوادث و رسیدگی به این امور از طریق دیپلماسی و بررسی روند سریع وخیم شدن روابط با روسیه و همچنین کمک به آماده سازی مذاکرات شورای اروپا درباره روابط اتحادیه اروپا و روسیه بوده است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اعلام کرد: «یک کنفرانس خبری تهاجمی و اخراج سه دیپلمات اروپایی در جریان دیدارم، نشان داد که مقامات روسیه نمی‌خواهند از این فرصت برای داشتن مذاکرات سازنده‌تر با اتحادیه اروپا استفاده کنند.»

وزارت خارجه روسیه روز جمعه و همزمان با سفر بورل به این کشور، اعلام کرد که مسکو سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی را که در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از «الکسی ناوالنی» مشارکت داشتند اخراج کرده است.

الکسی ناوالنی، چهره غربگرای مخالف دولت روسیه اواخر ماه گذشته به محض ورود به فرودگاه مسکو از آلمان بازداشت شد و در پی آن روسیه شاهد برخی ناآرامی‌ها بوده است.

پیشتر هم دولت آلمان، روسیه را به مسموم کردن وی متهم کرده بود. در حالی که روسیه این ادعاها را رد و اعلام کرد آزمایش ناوالنی هیچ شواهدی از وجود سم در بدن او را نشان نداده است.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب دولت روسیه قرار گرفته بود و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.
منبع: فارس

۱۳۹۹/۱۱/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: