نسخه چاپی

آرزوی محكومیت رهبر دموكرات‌های سنا برای ترامپ

عکس خبري -آرزوي محکوميت رهبر دموکرات‌هاي سنا براي ترامپ

رهبر دموكرات‌های مجلس سنای آمریكا با اشاره به توافق با رهبر جمهوری‌خواهان درباره عادلانه بودن ساختار استیضاح ترامپ، گفت: این مقررات باعث رسیدگی به حقیقت و پاسخگویی درباره حمله به كنگره می‌شود.


به گزارش نما، سناتور «چاک شومر» رهبر دموکرات‌های مجلس سنای آمریکا بامداد سه‌شنبه از توافق دو حزبی بر سر عادلانه بودن ساختار محکمه استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین این کشور خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، شومر طی سخنرانی در جلسه سنا گفت: «همه طرف‌ها بر سر ساختاری توافق کردند که دادگاه استیضاح رئیس‌جمهور سابق (ترامپ)، عادلانه و صادقانه باشد... ساختاری که درباره آن توافق شد، کاملا منصفانه است».

وی در این باره توضیح داد که از طریق همکاری با «میچ مک‌کانل» رهبر جمهوری‌خواهان سنا، به مجموعه‌ای از قوانین و مقررات و همچنین زمان‌بندی درباره استیضاح دوم ترامپ رسیده‌اند.

شومر با تاکید بر لزوم محکوم شدن ترامپ در محکمه استیضاح، گفت: «قوانین مورد توافق، اجازه می‌دهد که این محکمه، حقیقت و پاسخگویی درباره حمله شرورانه به کنگره در ششم ژانویه را ارائه کند».

دونالد ترامپ اولین رئیس‌جمهور در تاریخ آمریکا بود که مجلس نمایندگان آمریکا در تاریخ ۱۳ ژانویه (۲۴ دی ماه) برای دومین بار، طرح استیضاح وی را به اتهام تشویق هوادارانش به شورش مقابل کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) تصویب کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۰ رأی طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد و تمام ۲۲۱ عضو حزب دموکرات و ۱۰ عضو حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به این طرح رأی مثبت دادند.

طبق این گزارش، به منظور محکوم شدن ترامپ در جلسه آتی استیضاح سنا، ۶۷ سناتور باید از این اقدام حمایت کنند و این به مفهوم آن است که در صورت حمایت تمامی سناتورهای دموکرات، دست‌کم ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیز باید از محکوم شدن ترامپ حمایت کنند.

بنا بر گزارش دیلی‌میل، در صورتی‌که ۶۷ سناتور در جلسه استیضاح از محکومیت ترامپ حمایت کنند، یک مرحله رأی‌گیری دیگر برای جلوگیری از بازگشت مجدد ترامپ به قدرت در سنا انجام گیرد که در آن رأی‌گیری تنها در صورت حمایت اکثریت سناتورها، از بازگشت ترامپ به قدرت جلوگیری می‌شود.

پیشتر، نتایج نظرسنجی «ای بی سی نیوز و ایپسوس» که روز یکشنبه منتشر شد، نشان داد ۵۶ درصد از مردم آمریکا معتقدند که ترامپ باید محکوم شده و از بازگشت مجدد وی به قدرت ممانعت به عمل آید.

در کنار محاکمه استیضاح، برخی دموکرات‌ها با استفاده از متمم ۱۴ قانون اساسی به دنبال محروم کردن ترامپ از مناصب دولتی برای همیشه هستند. بر اساس این متمم، هر شخصی که در شورش دست داشته یا به دشمنان آمریکا کمک کرده، از مناصب دولتی منع خواهد شد.

تیم حقوقی ترامپ به شدت این اتهامات را انکار کرده و مدعی است او هوادارانش را در حمله ششم ژانویه به آرامش دعوت کرد.

ششم ژانویه (۱۷ دی) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند. حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند.

در پی آن، برخی قانونگذاران جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره ترامپ را به تحریک هواداران خود برای حمله به کنگره در تاریخ ششم ژانویه متهم کردند و به همین دلیل طرح استیضاح وی را در مجلس سنا پیش برده‌اند.
منبع: فارس

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: