نسخه چاپی

یك بار دیگر هم «گفتم اعتماد نكنید»!

عکس خبري -يک بار ديگر هم «گفتم اعتماد نکنيد»!

چاپ دوم «گفتم اعتماد نكنید؛ بازخوانی مستند و جامع تدابیر، بیانات و نقدهای مقام معظم رهبری درباره مذاكرات هسته‌ای دولت اعتدال» در آستانه یوم‌الله ۲۲ بهمن توسط انتشارات شهید كاظمی منتشر شد.به گزارش نما، چاپ دوم «گفتم اعتماد نکنید؛ بازخوانی مستند و جامع تدابیر، بیانات و نقدهای مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته‌ای دولت اعتدال»در آستانه یوم‌الله ۲۲ بهمن توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

این کتاب تنها گردآوری ساده بیانات مقام معظم رهبری نیست، بلکه کوشیده شده که در آن منطق مواجهه رهبری با مسئله هسته‌ای را به تصویر بکشد. علاوه بر این بیانات معظم له بر اساس رویدادهای تاریخی در سیر پرونده هسته‌ای، مستندسازی شده است.

با گردآوری برخی مستندات، به نوعی شرح و تبیین بیانات صورت گرفته است. این بخش‌ها با عنوان «درنگ» از نظر خوانندگان خواهد گذشت که در واقع نوعی زمینه شناسی و بسترهای تاریخی – سیاسی ایراد بیانات مقام معظم رهبری به شمار می‌آیند. مستندسازی بیانات رهبری در طول مذاکرات هسته‌ای، به نوعی تاریخ‌نگاری پرونده مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم است.

این کتاب از ۶ فصل اصلی تشکیل شده است. در فصل اول با عنوان «تحلیل کلان از شرایط کنونی کشور» رویکرد کلان رهبری در تحلیل مسائل پیش روی نظام اسلامی و منطق مواجهه با هر مسئله روشن می‌گردد. مقام معظم رهبری با تحلیلی کلان از وضعیت تاریخی – تمدنی انقلاب، به عوامل راهبردی شکست و پیروزی در مواجهه‌های تمدنی اشاره می‌کنند و عنصر «سنت‌های الهی» را به عنوان عنصری تعیین کننده برای پیروزی جبهه حق بر باطل معرفی می‌نمایند.

فصل دوم با عنوان «دو نگاه کلان برای حل مشکلات کشور» به معرفی دو رویکرد کلان مدیریتی در کشور اشاره دارد که هر یک راهبرد خروج از مشکلات را در مسئله‌ای ویژه می‌بینند. مقام معظم رهبری به معرفی این دو رویکرد و نتایج هر یک می‌پردازند. مسئله هسته‌ای نیز یکی از مسائلی است که مبتنی بر هر رویکرد، سرنوشت متفاوتی خواهد یافت. این فصل نشان می‌دهد چرا دولت همه تخم مرغ‌های خود را در سبد مذاکرات هسته‌ای چیده است و خطای راهبردی او در اعتماد و اتکای بی‌حساب به غرب بوده است.

یک بار دیگر هم «گفتم اعتماد نکنید»!

فصل سوم با عنوان «تحریم از تهدید تا فرصت» به مهمترین مسئله‌ای که موجب گرایش دولت به سمت مذاکرات هسته‌ای شد، می‌پردازد. دولت با هدف رفع تحریم برای ایجاد گشایش اقتصادی قدم در مسیر مذاکره نهاد، ولی تحلیل صحیحی از ماهیت و آثار تحریم و شیوه‌های درست مقابله با آن نداشت. مقام معظم رهبری بارها کوشیدند تحلیل جامعی از ماهیت تحریم و شیوه‌های واقعی مقابله با آن ارائه دهند که اگر این بیانات با دقت فهم می‌شد، انتخاب‌های دیگری در پرونده هسته‌ای داشتیم.

فصل چهارم با عنوان «نقد رویکردهای کلان و عملکرد دولت در سیاست خارجی» آسیب شناسی های راهبردی رهبری معظم انقلاب نسبت به نگاه کلان دولت به سیاست خارجی، آمریکا و رابطه با غرب است. همچنین در برخی موارد به انتقادهای موردی معظم له نیز اشاره شده است.

فصل پنجم با عنوان «تدابیر مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی، مذاکرات هسته‌ای و برجام» مهم‌ترین فصل کتاب را تشکیل می‌دهد. به نوعی فصل‌های قبل همه مقدمات رسیدن به این فصل بودند. در این فصل تدابیر سه گانه مقام معظم رهبری نسبت به مذاکرات هسته‌ای در مراحل قبل، حین و بعد از مذاکرات و نیز آسیب شناسی جامع ایشان نسبت به برجام بیان می‌شود.

اما فصل آخر با عنوان «پیش بینی افول آمریکا» در حقیقت نشان دهنده تصویری از صحنه کلان مناسبات ایران و آمریکا است. اساس مذاکرات هسته‌ای مبتنی بر پیش فرض گرفتن قدرت مطلقه آمریکا در صحنه جهانی بوده است. اما مقام معظم رهبری نشان می‌دهند ما نه تنها در موضع انفعال نسبت به آمریکا قرار نداریم که در چالشی چهل ساله آمریکا را به نقطه افول نزدیک کرده‌ایم. این نتیجه گیری و تحلیل در فضایی صورت می‌گیرد که برخی برجام را کرنش و اانفعال ایران در برابر آمریکا می‌دانستند و بر این باور غلط بودند که آمریکا با ابزار تحریم و تهدید می‌تواند ایران را از صحنه بین المللی به کلی محو کند، پس باید به او امتیازهای گزاف داد تا از نابودی در امان ماند. این تحلیل غلط، تصمیات غلطی را نیز در پی دارد ولی رهبری فرزانه انقلاب نشان می‌دهند این تحلیل از اساس بی‌پایه است.

چاپ دوم کتاب «گفتم اعتماد نکنید» در قطع رقعی و ۴۰۰ صفحه و به همت دفتر مطالعات گفتمان انقلاب اسلامی در آستانه یوم الله ۲۲ بهمن توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت رسمی انتشارات شهید کاظمی و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب تهیه کنند.

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: