نسخه چاپی

خودتحریمیِ جایگزینی تخصیص گازمایع به خودروها به جای صادرات/ زیان گسترده از یك طرح غیركارشناسی

عکس خبري -خودتحريميِ جايگزيني تخصيص گازمايع به خودروها به جاي صادرات/ زيان گسترده از يک طرح غيرکارشناسي

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG كشور گفت: كاهش صادرات گاز مایع با هدف مصرف در سبد سوخت خودروها، چیزی شبیه به خودتحریمی است.

به گزارش نما ،محسن جوهری رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با طرح جدید مجلس برای تخصیص سالانه 2 میلیون تن سوخت LPG به خودروها، به جای حل معضلات گذشته، با دست خود معضلات جدیدی را با ظاهر قانونی ایجاد می کنیم که زیان های گسترده ای برای کشور به دنبال دارد.

وی ادامه داد: تا امروز مصرف غیر قانونی و غیر ایمن LPG به عنوان سوخت خودروها در کشور، از معضلاتی بود که منجر به آتش سوزی های متعدد در مکانهای غیر استاندارد عرضه LPG و آتش سوزی مهیب مخازن در زمان تصادفات و به تبع آن خسارت های جانی و مالی شده است که این معضل به کرات در رسانه ها منتشر شده است.

* ورود LPG به سبد سوخت خودروها از سهم CNG کم می کند نه از سهم بنزین

جوهری با اشاره به تصویب طرح توسعه CNG در مجلس دهم، طرح عرضهLPG را مغایر با این مصوبه قانونی دانست و گفت: یکی از ادله موافقان طرح تخصیص LPG به سبد سوخت خودروها، جایگزینی LPG با بخشی از مصرف بنزین کشور است در حالی که این جایگزینی در صورت تحقق، اقتصادی نیست و حتی اگر LPG به سبد سوخت خودروها ورود کند، برخلاف تصور این قشر، به جای کاهش مصرف بنزین، از سهم مصرف CNG کاسته می شود چرا که بخشی از مالکان خودروهایی که مایل به دوگانه سوز کردن خودروی خود هستند، به جای مصرف CNG به مصرف LPG تمایل پیدا خواهند کرد.

وی افزود: به نظر می رسد پیشنهاد دهندگان این طرح توجهی به سرمایه گذاری و تلاشهایی که برای توسعه CNG کشیده شده نداشته اند و علاوه بر این به موضوع مهم، امکان صادراتی LPG در مقایسه با CNG توجهی نشده است.

* جایگاه های استاندارد عرضه LPG کشور کمتر از انگشتان دست است

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG کشور با بیان اینکه "با توجه به وجود منابع عظیم گاز و شبکه گسترده خطوط انتقال گاز و ظرفیت عرضه حدود 50 میلیون مترمکعبی CNG در کشور و محدودیت های صادرات گاز طبیعی به دلیل تحریم های آمریکا، اجرای این طرح موجب جایگزینی LPG با CNG به عنوان سوخت خودروها و نوعی خود تحریمی در کشور توسط مجلس شورای اسلامی خواهد شد"، گفت: حدود 2500 جایگاه CNG در کشور داریم در حالی که جایگاه های استاندارد LPG کمتر ازانگشتان دست است و برای احداث جایگاههای LPG سرمایه گذاری بسیار زیادی نیاز است؛ برای احداث جایگاههای CNG این ظرفیت با سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی ایجاد شده است و در حال حاضر 50 درصد ظرفیت عرضه جایگاههای CNG کشور بلا استفاده مانده است.

وی ادامه داد: جایگاهداران CNG در سالهای اخیر به دلیل تبعات ناشی از تحریم های آمریکا با مشکلات بسیار زیادی مواجه بوده اند و علیرغم شعارهای مسئولین ذیربط و نامگذاری CNG به عنوان سوخت ملی توسط وزیر محترم نفت همچنان این جایگاهها فاقد صرفه اقتصادی می باشند؛ در این شرایط اضافه شدن LPG به سبد سوخت خودروها و احتمال جایگزینی آن با بخشی ازمیزان عرضه فعلیCNG موجب نگرانی شدید جایگاهداران CNG شده است و در صورت تصویب این طرح، تغییرات ناگهانی دربرنامه های حوزه سوخت، موجب عدم اعتماد بخش خصوصی به سرمایه گذاری در کشور خصوصا در حوزه CNG خواهد شد.

* ارزش صادراتی LPG از بنزین و گازطبیعی بیشتر است

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG تصریح کرد: ارزش صادراتی LPG به مراتب از بنزین و گازطبیعی بیشتر است و به عنوان یک سوخت لوکس در جهان شناخته می شود.

وی افزود: متقاضیان LPG در بازار جهانی بیشتر از متقاضیان گازطبیعی و بنزین هستند چرا که ارزش حرارتی بالای این سوخت و همچنین کاربردهای متنوع آن به خصوص در صنعت پتروشیمی، این فرآورده را به فرآورده ای پرتقاضا تبدیل کرده است؛ اگر ما به جای تخصیص گاز مایع به پتروشیمی و یا صادرات آن، بخشی از گازمایع تولیدی خود را در موتور خودروها بسوزانیم، در واقع کم ارزش ترین راه مصرف گازمایع را انتخاب کرده ایم.

جوهری با بیان اینکه "میانگین قیمت صادراتی گازمایع 328 دلار و میانگین قیمت صادراتی بنزین 294 دلار در هر تن است"، گفت: اگر 2 میلیون تن در سال گازمایع را به جای صادرات، به سوخت خودروها تخصیص دهیم و با فرض اینکه تمام این 2 میلیون تن، از مصرف بنزین بکاهد و ما بنزین صرفه جویی شده را صادر کنیم، به معنای آن است که درآمد 588 میلیون دلاری را جایگزین درآمد 656 میلیون دلاری کرده ایم و این به معنای آن است که ضرر سالانه حاصل از مابه التفاوت قیمت گازمایع صادراتی با بنزین صادراتی با احتساب دلار 25 هزار تومانی، 1.7 هزار میلیارد تومان است.

زیان سالانه 14 هزار میلیارد تومانی از عدم صادرات گاز مایع و فروش آن در داخل

وی ادامه داد: درحالی که طبق پیش بینی ها، با اضافه شدن 2 میلیون تن در سال سوخت LPG به سبد سوخت خودروهای کشور، به همین میزان از مصرف CNG کم کرده و تأثیر قابل توجهی در مصرف بنزین نداشته باشد، به جز زیان هایی که به صنعت CNG کشور وارد می شود، با احتساب فروش 2 هزار میلیارد تومانی گازمایع در داخل کشور، زیان سالانه کشور از عدم صادرات گاز مایع و فروش آن در داخل، بیش از 14 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

جوهری از جایگزینی تخصیص گازمایع به خودروها به جای صادرات آن با عنوان خودتحریمی یاد کرد و گفت: وقتی در صادرات گاز طبیعی مشکلات متعددی ناشی از تحریم ها داریم، در حالی که فروش گاز مایع نه تنها مشکلات مشابه فروش گازطبیعی را ندارد بلکه از فروش بنزین نیز پردرآمدتر و به علت تقاضای بالا، آسان تر است، کاهش صادرات گاز مایع با هدف مصرف در سبد سوخت خودروها، چیزی شبیه به خودتحریمی است.

احتمال افزایش حوادث در پی اجرای طرح تخصیص LPG به خودروها

وی افزود: بحث زیرساخت ارائه LPG به خودروها، بحث بسیار مهمی است؛ دولت در یک مرحله در سالهای گذشته جایگاه های عرضه LPG را تعطیل کرده و همه برنامه ها را برای توسعه CNG متمرکز کردیم، حال چرا باید با بازگشت به گذشته، زیرساختهای ایجاد شده و هزینه های ملی در صنعت CNG را نادیده بگیریم و به دنبال آغاز ایجاد زیرساخت در عرضه LPG باشیم؟

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG خاطرنشان کرد: در شرایطی که هیچ زیرساختی برای عرضه LPG به صورت استاندارد وجود ندارد و استانداردی نیز برای تبدیل خودروها به دوگانه سوز LPG نداریم؛ آغاز عرضه LPG به معنای خسارت پشت خسارت است.

وی ادامه داد: برای تحقق تخصیص 2 میلیون تن در سال LPG به سبد سوخت خودروها، باید 150 جایگاه فعال LPG داشته باشیم که میانگین هزینه احداث هر جایگاه با استاندارد جهانی بدون هزینه زمین جایگاه، بالغ بر 50 میلیارد تومان است.

* هزینه های سنگین ایجاد زیرساختهای عرضه LPG در کشور

جوهری با بیان اینکه "کل هزینه ایجاد جایگاه های اتوگاز در کشور با استاندارد جهانی به 7.5 هزار میلیارد تومان می رسد"، گفت: به این هزینه باید هزینه 20 هزار میلیارد تومانی تبدیل 2 میلیون دستگاه خودرو به دوگانه سوز LPG و هزینه 500 میلیارد تومانی حمل گاز مایع با تانکر در جاده های کشور را اضافه کرد.

وی افزود: کل هزینه این طرح با احتساب هزینه احداث جایگاه های استاندارد جهانی، 28 هزار میلیارد تومان می شود که این سوال مطرح است آیا محل تأمین این هزینه و محل بازگشت سرمایه گذاری در چنین طرحی دیده شده است؟

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG با اشاره به حوادث متعدد سوخت گیری و تردد خودروهای LPG سوز غیزمجاز در کشور گفت: احتمال آتش سوزی سوخت LPG از بنزین و CNGبیشتر است و وقتی بخواهیم در نبود استانداردها، به خودروهای LPG سوز رسمیت بدهیم، اینکار به معنای افزایش حوادث است.

نیمی از ظرفیت عرضه CNG کشور خالی است

وی ادامه داد: از سوی دیگر، سوخت ایمن CNG هم اکنون با توجه به زیرساختهای ایجاد شده، با نیمی از ظرفیت اسمی در حال خدمات دهی است و در حالی که می توانیم با کمترین هزینه، سهم سوخت CNG را به عنوان یک سوخت پاک و ایمن، در سبد سوخت خودروها افزایش دهیم، تصویب طرحی برای آوردن LPG به سبد سوخت خودروها و کاهش بیش از پیش سهم CNG هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی، کاری اشتباه و اقدامی زیان آور برای کشور خواهد بود.

وی افزود: سئوال اینجاست در شرایطی که حتی کارشناسان وزارت نفت هم مخالف اجرای این طرح هستند، پیشنهاد این طرح از طرف چه کسانی مطرح شده و چرا با این سرعت درصدد تصویب طرحی هستند که موجب جلوگیری از صادر نشدن این محصول استراتژیک و ضرر حدود 14 هزار میلیارد تومانی سالانه به اقتصاد کشور می شود.

جوهری خاطرنشان کرد: امیدواریم نمایندگان محترم و دلسوز مجلس با جلوگیری ازاجرای این طرح ، از هدر رفتن بیت المال و اختلال در امنیت سوخت رسانی کشور ممانعت نمایند.

تسنیم

۱۳۹۹/۱۲/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: