نسخه چاپی

پاردوكس قیمت مسكن در بهمن!

عکس خبري -پاردوکس قيمت مسکن در بهمن!

درحالی رئیس اتحادیه مشاوران املاك از كاهش ۱۵ درصدی قیمت مسكن در بهمن ۹۹ خبر داده بود كه بانك مركزی با استناد به آمار همین اتحادیه از افزایش ۳.۷ درصد قیمت مسكن خبر داده است.


به گزارش نما، عصر دیروز بانک مرکزی به طبق معمول هر ماه گزارش تحولات بازار مسکن را در تهران منتشر کرد. بر این اساس در دومین ماه زمستان ۳۹۰۰ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که در مقایسه با دیماه امسال ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به بهمن سال گذشته ۷۰.۵ درصد کاهش یافته است.


در بهمن امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان افزایش یافت که در مقایسه با دی ۹۹ بالغ بر ۳.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. قیمت مسکن در بهمن ماه ۹۹ نسبت به بهمن ۹۸ نیز ۹۷.۲ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که چند روز قبل (دوشنبه هفته گذشته ۴ اسفند ۹۹) رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن تهران طی ماه گذشته (بهمن ۹۹) خبر داده و گفته بود: این اتفاق برخلاف میل باطنی برخی روی داده است.

مصطفی‌قلی خسروی، افزود: علی‌رغم میل باطنی برخی که همواره دوست دارند قیمت مسکن افزایش یابد، نرخ‌ها در بهمن ماه امسال کاهش یافته است.

وی ادامه داد: میزان کاهش قیمت در بهمن‌ماه ۱۰ تا ۱۵ درصد بسته به مناطق آن در شهر تهران کاهش یافته است.

وی با تأکید بر این‌که قیمت مسکن در حال کاهش است، افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سطح شهر تهران، قیمت مسکن نسبت به ماه‌های ابتدایی امسال روند کاهشی در پیش گرفته است.

مشخص نیست چرا خروجی گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن که اطلاعات خام آن "برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور" است با قیمت اعلامی اتحادیه مشاوران املاک که آنها نیز از همان آمار خام استفاده می‌کنند، متفاوت است؟!
منبع: تسنیم

۱۳۹۹/۱۲/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: