نسخه چاپی

حاشیه‌ای بر بسته شدن پنجره نقل و انتقالات تیم‌های بدهكار از طرف فدراسیون فوتبال

پرسپولیس و غیرپرسپولیس ندارد!

عکس خبري -پرسپوليس و غيرپرسپوليس ندارد!

صادر نشدن كارت بازی مهـدی ترابی‌به دلیل بدهی‌های داخلی پرسپولیس در حالی اعتراض قرمز‌ها را به دنبال داشته كه فدراسیون فوتبال مدعی است پنجره استقلال و تیم‌های دیگری را هم بسته است و آن‌ها تا بدهی‌های‌شان را پرداخت نكنند، نمی‌توانند بازیكن جدید جذب كنند.‌

سعيد احمديان- می‌گویند این‌بار دیگر خبری از مماشات نیست، قرارداد بازیکنان جدید تیم‌های بدهکار ثبت نمی‌شود و برای آن‌ها کارت بازی صادر نخواهد شد. آخرین آن هم مهدی ترابی است که پس از حضور کوتاه‌مدت در لیگ قطر، دوباره به پرسپولیس برگشته، اما لیست بلندبالای بدهی قرمز‌ها سبب شده فدراسیون فوتبال سفت و سخت جلوی این باشگاه بایستد و یک کلام بگوید تا بدهی‌هایتان تسویه نشود، نمی‌توانید از بازیکنان جدیدی که با آن‌ها قرارداد بسته‌اید استفاده کنید. حکمی که سبب شد ترابی عصر شنبه از روی سکو‌ها بازی پرسپولیس و صنعت نفت را تماشا کند، آن هم در شرایطی که قرمز‌ها تصور می‌کردند با پرداخت طلب بودیمیر و باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی‌شان از سوی فیفا دیگر مشکلی ندارند، اما گویا این‌بار فدراسیون فوتبال مدعی است که سفت و سخت پای پرداخت بدهی داخلی هم ایستاده و تیم‌های بدهکار را از نقل و انتقالات محروم کرده است تا باشگاه‌هایی که طلبکار دارند علاوه بر تسویه دیون خارجی‌شان، فکری هم برای پرداخت بدهی‌های داخلی کنند.پنجره خارجی باز شد، پنجره داخلی بسته شد

فصل نقل و انتقالات زمستانی لیگ بیستم در حالی از دوم اسفند ۹۹ آغاز شده و ۲۸ اسفند به پایان می‌رسد که این‌بار هم مانند فصل‌های گذشته، فدراسیون فوتبال اطلاعیه داده است که قرارداد بازیکنان جدید باشگاه‌هایی که بدهی دارند، ثبت نمی‌شود. یک تهدید تکراری که سال‌هاست در آغاز فصل نقل و انتقالات چه تابستانی و چه زمستانی مطرح می‌شود و با وجود برخی اقدامات محدودی که برای اجرایی شدن این دستورالعمل صورت می‌گیرد، اما در نهایت فدراسیون مقابل باشگاه‌های بدهکار کوتاه می‌آید و بدون اینکه طلب مربیان و بازیکنان تسویه شود، قرارداد‌ها ثبت و کارت بازی نیز صادر می‌شود.

گویا این‌بار مسئولان فدراسیون فوتبال می‌خواهند رفتار سختگیرانه‌تری با باشگاه‌های بدهکار داشته باشند و با وجود به نیمه رسیدن زمان نقل و انتقالات گویی این‌بار فدراسیون فعلاً قصد کوتاه آمدن از اولتیماتومی را که داده، ندارد و صادر نکردن کارت بازی مهدی ترابی خرید جدید قرمز‌ها هم از جمله زهرچشم‌هایی است که فدراسیون می‌خواهد از باشگاه‌هایی که طلبکاران زیادی دارند، بگیرد. گفته می‌شود بدهی طلبکاران داخلی پرسپولیس به ۳۰ میلیارد می‌رسد، مبلغی که رقم آن را باید به بدهی‌های خارجی تازه‌ای که این باشگاه باید به برانکو، کالدرون و دیگر خارجی‌هایی که شکایت کرده‌اند اضافه کرد تا قرمز‌ها کار سختی برای تأمین منابع مورد نیاز بدهی های‌شان داشته باشند.

بسته شدن پنجره نقل و انتقالات قرمز‌ها با واکنش تند افشین پیروانی، سرپرست باشگاه پرسپولیس روبه‌رو شد. او مدعی شده که زور فدراسیون در بین تیم‌های بدهکار تنها به پرسپولیس رسیده است: «۵ هزار بازیکن، مربی، سرپرست و... همه از تیم‌های قبلی خود شکایت دارند، ولی چه شده که آقایان به یک‌باره قانون را فقط در مورد پرسپولیس اجرا می‌کنند. الان اکثر بازیکنان و کادر فنی ما از باشگاه قبلی خود طلب دارند، چرا به این پرونده‌ها رسیدگی نمی‌کنند. فقط زورشان به پرسپولیس رسیده، من نمی‌دانم به چه کسی بگوییم. ما توانستیم پنجره بین‌المللی را باز کنیم، ولی چرا اینجا زورمان نمی‌رسد؟!»استقلال هم محروم است


البته مسئولان فدراسیون فوتبال می‌گویند برای‌شان پرسپولیس و غیرپرسپولیس ندارد و به جز این تیم، باشگاه‌های دیگری هم هستند که حق جذب بازیکن را ندارند، مانند استقلال و چند تیم دیگر که محروم هستند و وضعیتی مشابه پرسپولیس دارند. استقلالی‌ها حتی اگر بدهی ۱۴۰ هزار دلاری به بودوروف را پرداخت کنند باز هم پنجره آن‌ها باز نمی‌شود و این باشگاه باید با بازیکنان و مربیان سابقش از طریق کمیته وضعیت تسویه‌حساب کند.

جمشید نورشرق، رئیس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال شنبه شب به شبکه خبر تلویزیون گفته بود: «پنجره نقل و انتقالاتی تراکتور و ماشین‌سازی هم بسته بود، اما برای پرداخت این بدهی اقدام کردند و مستندات را در اختیار ما قرار دادند. اکنون پنجره نقل و انتقالاتی استقلال نیز بسته است و باید بدهی‌هایش را تعیین تکلیف کند. این موضوع تنها به پرسپولیس اختصاص ندارد. ما با باشگاه‌ها مدارا می‌کنیم و حتی اگر باشگاهی مستندات تعیین تکلیف دیون خود را به شکل صدور چک در وجه طلبکاران به کمیته وضعیت ارائه بدهد شرایط مالی باشگاه را درک می‌کنیم، اما اگر باشگاهی هیچ اقدامی نکند و فقط تقاضای مهلت کند تا این فصل تمام شود و وارد فصل دیگر شویم، این نوع رفتار زیبنده فوتبال ما نیست.»

فریبرز محمودزاده، مسئول کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ هم می‌گوید این کمیته نقشی در باز شدن یا بسته شدن پنجره نقل و انتقالات باشگاه‌ها ندارد: «این پرونده‌ها در کمیته‌های قضایی فدراسیون و کمیته‌های تعیین وضعیت و انضباطی موجود است. این کمیته‌ها از طریق دبیرکل فدراسیون به ما اطلاع می‌دهند که چه باشگاه‌هایی محروم هستند که در این زمینه نیز شش، هفت باشگاه لیگ برتری محروم بودند. شب قبل از برگزاری مسابقه تراکتور، کمیته تعیین وضعیت از طریق دبیرکل به ما اطلاع داد که پنجره نقل و انتقالاتی تراکتور باز شده و می‌توانیم قرارداد بازیکنان این تیم را ثبت کنیم.»


نقش مدیران باشگاه‌ها در افزایش بدهی‌ها

در شرایطی تا پایان مهلت نقل و انتقالات کمتر از دو هفته باقی مانده که به نظر می‌رسد این‌بار نیز بدون اینکه بدهی طلبکاران باشگاه به صورت کامل پرداخت شود، اجازه جذب بازیکن جدید به تیم‌های بدهکار داده شود. این در حالی است که علاوه بر اقدامات قاطع‌تر فدراسیون برای جلوگیری از افزایش بدهی تیم‌ها، مسئولان باشگاه‌ها نیز نقش مهم و اصلی را در کم شدن لیست طلبکاران دارند. مدیران باشگاه باید در تنظیم قرارداد‌ها بدون توجه به انتظاراتی که در خارج از باشگاه نسبت به آن‌ها وجود دارد با توجه به منابع مالی که در اختیار دارند، رقم قرارداد‌ها را تنظیم و بازیکن جدید جذب کنند تا شاهد این نباشیم که هر ساله لیست بدهی باشگاه‌ها سنگین‌تر شود.»


منبع: روزنامه جوان

۱۳۹۹/۱۲/۱۸


نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 
آخرین اخبار...