نسخه چاپی

كره جنوبی برای ماندن نظامیان آمریكایی پول بیشتر می‌دهد

وزارت خارجه آمریكا مدعی شد كه دولت كره جنوبی با پرداخت هزینه‌های بیشتر برای استقرار نظامیان آمریكایی در خاك این كشور موافقت كرده است.


به گزارش نما، وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که طبق توافق جدید میان سئول و واشنگتن، کره جنوبی موافقت کرده است که بودجه بیشتری برای استقرار نظامیان آمریکایی در خاک این کشور هزینه کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که اسمی از وی نیاورده است گزارش داد، این توافق بازتاب دهنده تعهد دولت جو بایدن برای تقویت و مدرنیزاسیون اتحادهای دموکراتیک این کشور برای تامین امنیت و رفاه مشترک با متحدین است.

پیشنهاد «توافقنامه شش ساله اقدامات ویژه» قرار است جایگزین توافقنامه قبلی میان سئول و واشنگتن شود که در سال ۲۰۱۹ به پایان رسیده است.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به جزئیات افزود: این توافق شامل افزایش معنی دار حمایتهای پشتیبانی از سوی کشورهای میزبان است. ۲۸۵۰۰ نظامی آمریکایی در خاک کره جنوبی مستقر هستند و طبق توافق قبلی ۹۰ درصد کمکهای مالی سئول مستقیما دوباره به اقتصاد کره جنوبی بازمی‌گشت.

به گزارش رویترز، مذاکرات میان دولت آمریکا و کره جنوبی بعد از درخواست «دونالد ترامپ» برای افزایش سهم کره جنوبی به ۵ میلیارد دلار متوقف شده بود. کره جنوبی خواستار افزایش ۱۳ درصدی سهم خود بود که با مخالفت دونالد ترامپ مواجه شد. در حال حاضر کره جنوبی سالانه ۹۲۰ میلیون دلار از هزینه‌های استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور را می‌پردازد.

کره جنوبی تا قبل از سال ۲۰۱۹ سالانه ۸۷۰ میلیون دلار از هزینه‌های ارتش آمریکا در کره جنوبی را پرداخت می‌کرد.

رویترز افزود، توافق جدید باید به تصویب پارلمان کره جنوبی برسد. وزارت خارجه کره جنوبی توافق جدید را تایید کرده اما جزئیاتی درباره آن ارائه نکرده است.

این درحالیست که خبرگزاری یونهاپ روز یک شنبه به نقل از یک منبع گزارش داده است که کره جنوبی و آمریکا تصمیم گرفته‌اند مذاکرات جاری درباره سهم کره جنوبی یک روز دیگر ادامه داشته باشد.

این مذاکرات که در واشنگتن در جریان است نهمین دور مذاکرات آمریکا و کره جنوبی درباره تامین هزینه‌های استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور است.

نظامیان آمریکایی از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ در کره جنوبی حضور دارند. سئول از سال ۱۹۹۰ موظف به پرداخت بخشی از هزینه‌های ارتش آمریکا در این کشور شد.

ژاپن نیز که میزبان حدود ۴۸ هزار نیروی آمریکایی در خاک کشورش است سالانه ۱.۹ میلیارد دلار از هزینه نظامیان آمریکایی را متقبل می‌شود.
منبع: العالم

۱۳۹۹/۱۲/۱۸


نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 
آخرین اخبار...