نسخه چاپی

اظهارات بلینكن درباره احتمال رویارویی نظامی آمریكا و چین

عکس خبري -اظهارات بلينکن درباره احتمال رويارويي نظامي آمريکا و چين

وزیر خارجه آمریكا بر این باور است كه تقابل و رویارویی نظامی آمریكا و چین بر خلاف منافع دو كشور است.


به گزارش نما، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت: چین اخیرا با رویکرد تهاجمی تر و پرخاشگرانه تری در خارج از این کشور اقدام کرده و به طور فزاینده‌ای با روش های خصمانه رفتار کرده است.


بر اساس این گزارش، وی در پاسخ به این سئوال که "آیا واشنگتن به سوی یک تقابل و رویارویی نظامی با پکن، پیش می رود؟"، اظهار داشت: این قطعا بر خلاف منافع آمریکا و چین است، اگر بخواهند به آن نقطه برسند، یا حتی اگر بخواهند در آن مسیر حرکت کنند.

وی در ادامه افزود: چیزی که طی چندین سال شاهد آن بوده‌ایم این است که چین در داخل سرکوبگری بیشتری داشته و در خارج نیز پرخاشگرانه تر و تهاجمی تر اقدام می کند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سئوالی درباره ادعاهای مربوط به سرقت صدها میلیارد دلار از محرمانه های تجاری و حق مالکیت معنوی آمریکا توسط چین، گفت: دولت بایدن نگرانی های واقعی و جدی درباره مساله مالکیت معنوی دارد. اقدامات چین مانند کسانی است که قصد رقابت غیرمنصفانه را دارند و به طور فزاینده‌ای از روش های خصمانه استفاده می کنند.

سفارت چین در واشنگتن حاضر به اظهارنظر درباره سخنان بلینکن نشده است. دولت بایدن روز جمعه اعلام کرد که چین به تعهداتش برای حفاظت و حمایت از حقوق مالکیت معنوی آمریکا در فاز نخست توافق تجاری که سال گذشته بین دو کشور امضا شده، عمل نکرده است.

این تعهدات بخشی از قراردادی است که بین دولت ترامپ و پکن امضا شده است. بلینکن روز یکشنبه وارد لندن شده تا در نشست وزرای خارجه گروه ۷ شرکت کند، یکی از مهمترین موضوعات این نشست، چین خواهد بود.

بلینکن افزود: ایالات متحده قصد مهار چین را ندارد یا این طور نشان دهد که چین یک چالش است. ما در برابر هر کشوری که بخواهد در برابر نظم جهانی چالش ایجاد کند، می ایستیم و از این نظم دفاع خواهیم کرد.

بایدن در نخستین سخنرانی مشترک خود در کنگره آمریکا وعده داده است تا حضور نظامی قدرتمند ایالات متحده در منطقه هند اقیانوسیه را حفظ کند و توسعه فناوری آمریکا را رونق دهد.
منبع: میزان

۱۴۰۰/۲/۱۳


نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: