نسخه چاپی

تهران، تنها به میزان حجم دو سد كرج آب ذخیره دارد

عکس خبري -تهران، تنها به ميزان حجم دو سد کرج آب ذخيره دارد

رضاپور گفت: تهران ۳۷۲ میلیون متر مكعب یعنی دو برابر سد كرج ذخیره آب دارد و بنابراین نیاز است كه آب را بهینه مصرف كنیم.


به گزارش نما، یوسف رضاپور مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه امسال جزو معدود سال‌های خشک نیم قرن اخیر است، گفت: تهران مثل بسیاری از استان‌های دیگر با کاهش نزدیک به چهل درصدی ذخایر نسبت به سال قبل روبه‌روست و این شرایط تا ۷۰ روز دیگر که پایان سال آبی است، همچنان ادامه دارد.

او افزود: امسال پاییز گرم‌تر و خشک‌تری را داریم و بر حسب آنچه وظیفه ماست وضعیت منابع آب را اعلام می‌کنیم و هشدارهای مورد نیاز را به عموم مردم می‌دهیم.

رضاپور گفت: تهران ۳۷۲ میلیون متر مکعب یعنی دو برابر سد کرج ذخایر آب دارد و نیاز است که آب را بهینه مصرف کنیم.

او ادامه داد: تهران ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد و میزان مصرف آب شرب در تهران ۴۲ درصد است و با توجه به میزان میانگین مصرف کشوری که هشت درصد است، این آمار بسیار بالاست.

رضاپور ادامه داد: ما نمی‌گوییم بحران آب داریم، اما نیاز به صرفه جویی و حفظ مایه حیات است و این درخواستی است که از مردم در مصرف خانگی، کشاورزان، صنعتگران و حتی سازمان‌ها و ادارات داریم.

او افزود: ما برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز چاه‌های آب، حدود ۱۲۰۰ چاه شناسایی و نزدیک به چهارصد حلقه از تعداد کل را تاکنون پلمب کردیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: با توجه به منابع آب ذخایر سدها، قنوات چشمه‌ها و آب‌های زیرسطحی و رو سطحی اگر مصرف ما بالای چهل درصد باشد با تنش آبی روبه‌رو می‌شویم و بالای شصت درصد با بحران آبی مواجه خواهیم شد، در حالی که تهران در حال حاضر ۸۶ درصد مصرف آب دارد و این یک هشدار جدی برای پایتخت است.

رضا پور در پایان گفت: در تهران با این وجود باید مصرف آب حدود حداقل چهارصد و پنجاه میلیون متر مکعب کاهش پیدا کند که با اجرای سند مواجه با کم آبی مکلف هستیم تا افق ۱۴۰۵ به این میزان کاهش برسیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

۱۴۰۰/۴/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: