نسخه چاپی

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس در گفتگو با نما:

نگرانی عمده مشكل گندم برای سال زراعی آینده است

عکس خبري -نگراني عمده مشکل گندم براي سال زراعي آينده است

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر نگرانی در خصوص تأمین گندم مورد نیاز وجود ندارد اما نگرانی عمده ما برای سال زراعی آینده است.


علی‌اکبر علیزاده برمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار نما، درباره آینده تأمین گندم و آرد در شرایط کم‌آبی گفت: در حال حاضر هیچ نگرانی در خصوص تأمین گندم مورد نیاز وجود ندارد اما نگرانی عمده ما برای سال زراعی آینده است که با ادامه‌دار بودن روند کاهش بارندگی شاید مشکلاتی در خصوص تأمین گندم به وجود آید.

وی با بیان اینکه متأسفانه دولت یازدهم و دوازدهم اقدامات مؤثر در مقابله با کم‌آبی و تطبیق شرایط زراعی کشور با وضعیت کم‌آبی انجام نداده است، اظهار داشت: شاید تا سال‌ها سایه بارش کم و کم‌آبی در کشور وجود داشته باشد و ازهم اکنون دولت مستقر و به خصوص دولت آینده باید تدابیر لازم را بیندیشند تا مبادا مشکلی در تأمین گندم و آرد مورد نیاز کشور به وجود آید.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که دولت می‌تواند در راستای تأمین گندم در شرایط کم‌آبی انجام دهد این است که برآورد دقیقی از میزان نیاز کشور به گندم انجام دهد و سپس بر اساس نیاز کشور، کشاورزان را به تولید گندم تشویق کند، البته ناگفته نماند برای تشویق کشاورزان حتماً باید قیمت خرید تضمینی گندم اصلاح و افزایش یابد تا کشاورز انگیزه تولید گندم را داشته باشد و آن را به دامدار نفروشد؛ زیرا بسیاری از کشاورزان به خاطر اندک بودن قیمت خرید تضمینی گندم، ترجیح می‌دهند گندم خود را به دامداران بفروشند تا اینکه دولت گندم آنها را خریداری کند.

علیزاده افزود: همچنین یکی از نگرانی‌های کشاورزان تأمین علوفه دام‌هایشان در شرایط کم‌آبی است. دولت برای رفع نگرانی آنها باید نهاده‌های دامی را وارد و با قیمت مناسب در اختیار کشاورزان قرار دهد تا دیگر کشور مجبور نشود، گندم یا جویی که کشت می‌کند را از ترس کمبود علوفه، برای تغذیه دام‌هایش هزینه کند.

۱۴۰۰/۴/۲۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: