نسخه چاپی

تاثیر قرص انار در بهبود كبد چرب

عکس خبري - تاثير قرص انار در بهبود کبد چرب

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز با انجام یك مطالعه تاثیر ۱۲ هفته مصرف قرص عصاره انار را در بهبود بیماری كبد چرب غیر الكلی بررسی كردند.

به گزارش نما، بیماری کبد چرب غیرالکلی شایع ترین بیماری مزمن کبدی است و مقاومت به انسولین، چاقی و التهاب عواملی هستند که می توانند منجر به این بیماری شوند.

در بررسی‌ها اثرات مفید انار بر مقاومت انسولین و چاقی، نشان داده شده است. بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک تحقیق، تاثیر مصرف قرص انار را بر بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بررسی کردند.

در این مطالعه ۴۴ بیمار دچار بیماری کبد چرب غیر الکلی به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول قرص عصاره انار و گروه دوم دارونما، به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند و در ابتدا و انتهای مطالعه، بیماران از نظر ویژگی‌های تن‌سنجی (قد، وزن و ...)، چربی‌های خون، شاخص‌های قند خون و فشار خون مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی‌ های این مطالعه نشان داد که مصرف قرص عصاره انار در مقایسه با دارونما می‌تواند کلسترول، تری‌ گلیسرید، قند خون ناشتا، مقاومت به انسولین، فشار خون دیاستولیک، وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و اندازه دور کمر را کاهش دهد. با این وجود تفاوت معنی‌داری بین دو گروه در میزان انسولین و LDL مشاهده نشد.

یافته‌ های این مطالعه حاکی از این است که قرص عصاره انار می‌تواند باعث بهبود فشار خون، چربی‌های خون، شاخص‌های گلایسمیک و ... افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی شود.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که قرص عصاره انار می‌تواند به عنوان یک مکمل در درمان کبد چرب مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: ایسنا

۱۴۰۰/۷/۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: