نسخه چاپی

اصلاح بودجه شركت‌های دولتی نیازمند تحول در بررسی است

عکس خبري -اصلاح بودجه شرکت‌هاي دولتي هم نيازمند تحول در بررسي است/ افشاي صورت هاي مالي از سوي خاندوزي کمک کننده بود

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین اصلاح بودجه شركت‌های دولتی هم نیازمند تحول در بررسی است لذا این موضوع، موضوع بكری است لذا ما به بودجه شركت‌های دولتی هنوز به خوبی نپرداخته ایم.

مهدی طغیانی در گفتگو با خبرنگار «نما» با اشاره به تحول در بودجه نویسی کشور گفت: بودجه نویسی یک سری مقدمات دارد و باید ناظر بر فعالیت‌هایی باشد که قصد داریم در کشور آن را عملیاتی کنیم.

وی با بیان این که بودجه صرفاً برای فعالیت‌های عادی نیست که خروجی خاصی ندارد بیان داشت: این مسئله غیر از توسعه بروکراسی و دیوان سالاری دست و پا گیر هیچ عایدی نخواهد داشت و بنابراین نباید در این زمینه‌ها بودجه تصویب کرد و همین طور چشم بسته این تخصیص‌ها را انجام داد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که بودجه نویسی یک مبحث فنی است اظهار داشت: در بحث بودجه نویسی باید حواسمان به این امر باشد که اگر می‌خواهیم واقعاً بودجه به سرانجام برسد و اثرگذار بوده و تورم درست نکند، باید یک سری اصلاحات ساختاری را پیرو این بودجه اعمال کنیم.

طغیانی با بیان این که در جریان اصلاح ساختاری بودجه برخی اصلاح بودجه ارزی را مطرح می‌کنند بیان داشت: برخی معتقدند که بودجه ارزی باید از بودجه ریالی جدا شود همچنین برخی از مبحث کاهش تراز عملیاتی را مطرح می‌کنند که باید به شکل جدی رعایت شود لذا بودجه نباید کاهش تراز عملیاتی داشته باشد. با این حال موضوعاتی از قبیل صرفه جویی ها، مدیریت مخارج دولت و افزایش درآمد دولت از جمله سایر موضوعاتی است که تحول در بودجه نویسی آن‌ها باید مد نظر قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: همچنین اصلاح بودجه شرکت‌های دولتی هم نیازمند تحول در بررسی است لذا این موضوع، موضوع بکری است لذا ما به بودجه شرکت‌های دولتی هنوز به خوبی نپرداخته ایم.

وی با افشای صورت‌های مالی بانک ملی از سوی وزیر اقتصاد و امور دارایی اظهار داشت: ما حتی در بودجه این سطح از افشاگری را نداشتیم و این مسئله برای نمایندگان هم روشن نبود که به عنوان مثال یک شرکت دولتی به مانند بانک ملی اوضاعش چطور است لذا این مسئله از سوی وزیر خیلی کمک کننده بود و توانست روشن کند که اوضاع و احوال در شرکت‌های دولتی از چه قرار است.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر موارد این شکلی در بودجه روشن شوند این‌ها به خودی خود بسیار می‌توانند به اصلاح و همچنین تحول در بودجه نویسی کمک کنند.

۱۴۰۰/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: