نسخه چاپی

عباس مقتدایی در گفتگو با نما:

اجازه نخواهیم داد كشورهای بیگانه در منطقه حضور پیدا كنند

عکس خبري -اجازه نخواهيم داد کشورهاي بيگانه در منطقه حضور پيدا کنند

نائب رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:جمهوری اسلامی ایران در طول سالها ثابت كرد به هیچ وجه تجاوز گری نخواهد كرد اما در عین حال اجازه نخواهیم داد كه كشورهای بیگانه در منطقه حضور پیدا كنند


عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار "نما" با اشاره به تنش‌های اخیر منطقه‌ای اظهار داشت :ما با همه کشورهای همسایه روابط مسالمت آمیز و همکاری و تعامل داریم و هم جمهوری آذربایجان و هم کشور ارمنستان به عنوان کشورهای دوست و به عنوان کشورهایی که با ما همکاری دارند، شناخته می شوند.

وی با بیان اینکه ما از همسایگانمان انتظاراتی را داریم، بیان داشت: جمهوری آذربایجان باید توجه کند که کسانی که از بیرون منطقه به منطقه ورود پیدا می‌کنند و در موضوعاتی اعلام نظر می‌کنند و روابط دوستانه را مورد خدشه قرار می دهند، دوست آنها نیستند.


نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: رژیم اشغالگر قدس وقتی در این منطقه جای پا باز کند، این بدین معناست که فضا برای همکاری کشورهای دوست کم خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما همسایگان ماندگاریم و در کنار هم هستیم اظهار داشت: ما همسایگان سال‌ها فرهنگ مشترک و علایق مشترک و تعاملات متفاوت داشتیم و با هم دیگر توانستیم در این منطقه زندگی کنیم لذا نباید اجازه دهیم که دیگران از بیرون بیایند و این روابط را برهم بزنند.

مقتدایی تصریح کرد: از سوی دیگر هم وقتی ما رزمایش برقرار می کنیم یعنی به دنبال ایجاد امنیت هستیم لذا ما امنیت مرزهای خودمان را امنیت سایر کشورهای همسایه می دانیم بنابراین کارهای که انجام می‌دهیم منطبق با منطق جمهوری اسلامی ایران است.


وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول سالها ثابت کرد به هیچ وجه تجاوز گری نخواهد کرد اما در عین حال اجازه نخواهیم داد که کشورهای بیگانه در منطقه حضور پیدا کنند البته شما دیدید که آمریکاییها چگونه از افغانستان و عراق فرار کردند و باید از کشورهای کوچک هم خارج شوند، بنابراین در حال حاضر جمهوری آذربایجان باید حساب این را باید بکند که ما از یک سو به دنبال تقویت همکاری‌ها هستیم و آنها هم باید در این جهت حرکت کنند و روابط غیر دوستانه را حتماً جمهوری اسلامی ایران در مناسبات بعدی لحاظ خواهد کرد.


این نماینده مجلس با بیان اینکه ما با ارمنستان هم مرز مشترک و روابط خوبی داریم، اظهار داشت: بالاخره آنها از ما توقع دارند که در حفظ صلح و امنیت کمک رسان باشیم و ما هم از آنها این توقع را داریم بنابراین نباید اجازه دهیم روابط کشورهای همسایه متشنج شود لذا جمهوری اسلامی ایران پیشگام و پیشرو حفظ امنیت در منطقه غرب آسیا بوده است.

مقتدایی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران منافع ملت خودش را در بالاترین سطح لحاظ خواهد کرد، گفت: یکی از منافع ملت ما این است که همسایگان ما کشورهای مستقلی باشند و آنها هم به صلح و امنیت بین المللی کمک کنند.

وی تاکید کرد: پیام رزمایش‌های نظامی ما پیام حفظ صلح و امنیت برای همه منطقه است و نباید در واقع کشورهای منطقه اجازه دهند که خلاف این موضوع در مرزهای آنها ثابت شود.

۱۴۰۰/۷/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: