نسخه چاپی

امیرعبداللهیان به هند سفر می‌كند

عکس خبري -اميرعبداللهيان به هند سفر مي‌کند

«علی چگنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت وزیر امور خارجه قصد دارد اواخر ماه میلادی جاری (نوامبر) برای حضور در كمیسیون مشترك اقتصادی هند و ایران به دهلی نو سفر كند.


به گزارش نما، «علی چگنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با روزنامه «پرینت» هند گفت روابط دو کشور ایران و هند در زمان ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی در آستانه رسیدن به سطح بعدی است.

وی افزود حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران قصد دارد اواخر ماه میلادی جاری (نوامبر) برای حضور در کمیسیون مشترک اقتصادی هند و ایران به دهلی نو سفر کند که نوید دهنده عصر جدیدی برای دو کشور است.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران ۲۲ شهریور در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره سفر وزیر خارجه به هند گفته بود: سفری به هند در دستورکار بود که این سفر به دلیل چندین موضوع مرتبط با هم از جمله سفر رئیس‌جمهور کشورمان به تاجیکستان برای شرکت در نشست شانگهای و مقدمات مرتبط با انجام این سفر و همچنین چندین جلسه مهم و فوری مرتبط با موضوعات سیاست خارجی، انجام نشد و با رایزنی با دوستان در دهلی نو، این سفر زمانبندی جدیدی خواهد داشت که اعلام خواهم کرد.

چگنی همچنین گفت: ما هیچ محدودیتی، ممنوعیتی، هیچ مانعی برای توسعه روابط خود با هند نداریم... هند مشتری بزرگ نفت ما بود و ما اولین کشوری بودیم که نفت را بر اساس روپیه به هند صادر کردیم. این به رسمیت شناختن روپیه به عنوان پول بین المللی بود، به جای استفاده از دلار یا ارز دیگر. ما این کار را برای خرید کالا از هند نیز انجام دادیم.

وی تصریح کرد: در خصوص نفت، انتظار داریم هند شروع به (خرید) کند. البته، ما از طرف دوستان هندی خود تصمیم نمی‌گیریم؛ این مقامات هندی هستند که باید این کار را انجام دهند. اما از طرف ما مشکلی برای صادرات نفت و گاز، پتروشیمی و حتی کالاهای غیرنفتی وجود ندارد. ظرفیت زیادی وجود دارد.

به گفته چگنی، تجارت دو طرفه بین هند و ایران که در سال ۱۹-۲۰۱۸ از مرز ۱۷ میلیارد دلار گذشته بود، در صورتی که واردات نفت توسط هند متوقف نشده بود، پتانسیل آن را داشت که تا این سال مالی به ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار برسد.

او گفت اگر هند شروع به وارد کردن نفت، گاز و سایر اقلام از ایران کند، هر دو طرف می‌توانند تجارت متعادلی داشته باشند.

طبق این گزارش، دهلی نو در ماه مه ۲۰۱۹، تحت فشار تحریم‌های اقتصادی شدید دولت ترامپ، واردات نفت از تهران را به صفر رساند.

به گزارش روزنامه هندی پرینت، توسعه میدان گازی «فرزاد ب» که مذاکرات برای آن بیش از یک دهه ادامه داشت، بخش دیگری از روابط دوجانبه است که با وقفه در پیشرفت مواجه شده است.

سفیر ایران در این خصوص گفت درها هنوز به روی هند برای فرزاد ب باز است و افزود: اما چگونگی انجام آن بین وزارتخانه‌های نفت هر دو طرف تصمیم‌گیری خواهد شد. این بلوک بین ما و برخی کشورهای همسایه مشترک است. از سال ۲۰۰۶ آن‌ها سهم خود را می‌گیرند و ما در حال ضرر هستیم. ما بیش از ۱۵ سال را به دلیل پاسخ و فعالیت کند دوستان هندی خود از دست داده‌ایم. اکنون این به هند بستگی دارد که تصمیم بگیرد چگونه می‌خواهد بیاید (به پروژه بپیوندد).

چگنی در ادامه سخنان خود درباره پروژه بندر چابهار گفت اگرچه هند پروژه بندر چابهار را «دروازه طلایی» به افغانستان، آسیای مرکزی و اروپای شرقی می‌داند، اما «فعالیت کافی» از سوی هند صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه چابهار بر روی کاغذ مشمول تحریم‌های غیرقانونی آمریکا نمی‌شود، افزود: هنوز از سوی طرف هندی ترس وجود دارد و شاید کمی بیم از سوی طرف‌های ثالث برای سرمایه‌گذاری و کار در چابهار وجود داشته باشد.

۱۴۰۰/۸/۱۰

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: