نسخه چاپی

یارانه‌ها گنج قارون را هم می‌بلعد

يارانه‌ها گنج قارون را هم مي‌بلعد

خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران گفت: منابع كشور اگر گنج قارون هم باشد یارانه‌ها آن را می‌بلعد.

به گزارش نما ،  مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: با ادامه پرداخت ارز ترجیحی علاوه بر ایجاد فساد، رانت و قاچاق، منابع کشور اگر گنج قارون هم باشد روزی به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه دولت لایحه دو فوریتی خود در باره ارز ترجیحی را ۱۹ آبان به مجلس ارسال کرد گفت: در این لایحه دولت افزایش سقف ارز ترجیحی از ۸ میلیارد دلار به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و فروش ارز به صورت آزاد و برای جبران، کمک مستقیم یا اعتباری به خانواده‌ها را پیشنهاد کرده بود، اما مجلس آن را رد کرد و این امر را در اختیار دولت دانست.

خوانساری افزود: در بودجه سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت که ۵ میلیارد دلار از محل فروش نفت و ۵ میلیارد دلار دیگر از محل وجوه بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی تامین شده است که با احتساب مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ارز ۲۲ هزار تومانی سامانه‌نیما، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده که افزایش پایه پولی را در پی داشته است.

 وی ادامه داد: سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ هزار هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی داشتیم که از این میزان ۷۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی از محل ارز ترجیحی اتفاق افتاده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت نرخ خرید تضمینی گندم را حدود ۷ هزار تومان به ازای هر کیلو تعیین کرده، اما آرد را کیلویی ۶۰۰ تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌دهد یعنی ۶۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو از این محل یارانه پرداخت می‌شود همچنین قیمت هر کیلووات برق برای دولت ۲ تا ۳ هزار تومان تمام می‌شود، اما آنرا کیلوواتی ۲۰۰ تومان به مردم می‌فروشد.

خوانساری افزود: سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران پرداخت می‌شود که اگر یارانه‌های ریالی را نیز به آن اضافه کنیم این میزان یارانه به نوعی آفت اقتصاد است بنابراین تلاش همه ما به ویژه دولت و مجلس باید حل این مشکل باشد.

رئیس اتاق تهران همچنین گفت: بر اساس آخرین آمار کماکان در فصل اول سال جاری نرخ تشکیل سرمایه معادل منفی سه و نیم درصد بوده که نشان از شرایط بد سرمایه‌گذاری در ایران است و در نتیجه آن حجم اقتصاد کوچکتر شده و رشد مناسب در اقتصاد اتفاق نمی‌افتد.

خوانساری افزود: مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود نرخ تورم منتهی به مهر ۱۴۰۰ را ۴۵ و چهار دهم درصد اعلام کرده که اگر چه در مقایسه با ماه قبل یعنی شهریور ۱۴۰۰، چهار دهم درصد کاهش داشته، اما همچنان این نرخ تورم بالاست.

خوانساری گفت: تورم نقطه به نقطه در مهر ۱۴۰۰، به ۳۹ و ۳ دهم درصد رسیده یعنی در مهر امسال یک خانواده برای خرید به قیمت ثابت ۳۹ درصد در مقایسه با سال گذشته بیشتر پرداخت کرده است که ادامه این وضعیت خطرناک است.

وی اضافه کرد: تا به تورم تک رقمی نرسیم همچنان آثار و مضرات این تورم بر مصرف خانوارها را شاهد هستیم سرمایه‌گذاری صورت نمی‌گیرد و مردم سرمایه‌های خود را به دارایی‌های غیر مولد تبدیل می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: مرکز آمار تورم دلاری شاخص کالاهای وارداتی سال ۹۹ را در مقایسه با سال ۹۸، ۴۷ و چهار دهم درصد اعلام کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷درصد رشد داشته است که اگر تورم جهانی را سه تا چهار و نیم درصد در نظر بگیریم بقیه این تورم دلاری مربوط به تورمی است که در داخل کشور شکل گرفته است.

خوانساری افزود: بر اساس آمار گمرک در سال گذشته ۳۸ میلیارد دلار واردات به کشور انجام شده، اما ۱۷ درصد جنس کمتری وارد کشور شده است و با توجه به اینکه عمده کالاهای وارداتی را کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه تشکیل می‌دهد این کاهش واردات، بر روی تولید کشور اثرگذار است.

کارنامه موفق دولت در واکسیناسیون
خوانساری با تشکر از عملکرد مثبت دولت درباره واکسیناسیون گفت: با توجه به اینکه دولت تنها سه ماه است که مسئولیت خود را آغاز کرده است، اما در همین مدت عملکرد بسیار مثبت و خوبی در حوزه واکسیناسیون داشته به گونه‌ای که تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است.

وی افزود: با اقدامات دولت در امر واکسیناسیون، کسب و کارها به حالت عادی برگشته و اضطراب در جامعه به مقدار زیادی کاهش یافته است و با توجه به اینکه این اقدامات در اهداف و برنامه‌های دولت بوده به نوعی می‌توان گفت که این اهداف دولت عملیاتی و محقق شده است.

یازار 

۱۴۰۰/۸/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...