نسخه چاپی

پافشاری مجلس بر محاكمه عاملان «كرسنت»/ جای پاسخگویی زنگنه كجاست؟

عکس خبري -پافشاري مجلس بر محاکمه عاملان «کرسنت»/ جاي پاسخگويي زنگنه کجاست؟

بیژن زنگنه وزیر نفت دولت روحانی در ماه‌های آخر مسئولیت خود بنزین و فرآورده‌های نفتی را به قیمت نازل پیش‌فروش و پول آن را هزینه كرده است.

به گزارش نما، دولت روحانی برای اداره کشور و تامین منابع به آینده فروشی روی آورده بود؛ نمونه آن توئیت رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر بدهی ۵۳۵ هزار میلیارد تومانی دولت روحانی بابت فروش اوراق مالی است؛‌اما قصه آینده فروشی به اینجا ختم نمی‌شود.

بر اساس گزارش یک منبع مطلع، بیژن زنگنه وزیر نفت دولت روحانی در سال آخر مسئولیت خود بنزین و فرآورده‌های نفتی را پیش‌فروش و پول آن را هزینه کرده است.

بر اساس این گزارش، زنگنه محموله‌های متعدد بنزین و گازوئیل را با قیمت ۷۲.۵ میلیون دلار به چند شرکت فروخته اما ۲۰۰ هزار تن از این فرآورده‌های نفتی به مشتریان تحویل نشده با وجود آنکه همان زمان پولش به حساب شرکت ملی نفت واریز شده است.

نکته قابل تامل اینکه در قرارداد فروش این فرآورده‌ها قیمت روز لحاظ نشده و با افزایش قیمت نفت خسارت ۳۶.۴ میلیون دلار به کشور و مردم وارد شده است.

به عبارت دیگر وزارت نفت در ماه‌های پایانی خود بنزین و گازوئیل را به قیمت ثابت پیش‌فروش کرده و اگر قیمت دلار را به صورت نیمایی ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم ۹۱۰ میلیارد تومان و به قیمت دلار آزاد بیش از هزار میلیارد تومان به کشور فقط در همین چند فقره قرارداد خسارت خورده است.

در حال حاضر که کشور برای پر کردن مخازن سوخت مایع نیروگاه‌ها به نفت‌گاز نیاز دارد اما با فشار این شرکت‌ها روبه‌رو شده که در دوران زنگنه نفت و گاز را به قیمت ارزان خریده‌اند و حالا درصد تحویل گرفتن این محموله‌ها به همان قیمت نازل قبلی هستند.
منبع: فارس

۱۴۰۰/۹/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...