نسخه چاپی

محصولی ساخت ایران برای درمان ناباروری ساخته شد

عکس خبري -محصولي ساخت ايران براي درمان ناباروري ساخته شد

محصولی دانش‌بنیان در كشور تولید شده است كه با تزریق و عملیات درون‌سلولی و با فناوری حركتی فوق دقیق، ناباروری را درمان می‌كند.

به گزارش نما، سعید خداخانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه کاربرد اصلی میکرومانیپولاتور درمان ناباروری است، گفت: این محصول در لقاح مصنوعی یا ICSI، نمونه‌برداری از داخل هسته سلول، نمونه‌برداری از سلول‌های بنیادی جنین، ترنسژن انتقال هسته سلول که به طور کلی در درمان ناباروری، جنین‌شناسی، اصلاح نژاد و زیست‌فناوری کاربرد دارد.

او افزود: بیشترین کاربرد دستگاه میکرومانیپولاتور، در روش ICSI یا همان تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسم تخمک است. از این روش در مواقعی استفاده می‌شود که اسپرم توانایی لازم برای حرکت را ندارد و به این سبب قادر به آمیزش با تخمک و بارور کردن آن نیست.

خداخانی ادامه داد: دستگاه میکرومانیپولاتور همچنین کاربردهایی در میکروبیولوژی و تحقیقات سلولی انسانی، دامی و گیاهی، تحقیقات سلول‌های بنیادی، تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد، صنعت اپتیک، چیدمان میکرولنزها، انبرک نوری optical tweezer، میکرو اسمبلی، نانوتکنولوژی و میکروالکترونیک دارد.

او بیان کرد: اجزای دستگاه شامل ۲ ست بازوی ۳ محوره برای جابجایی سوزن‌ها، جوی استیک و ۲ پمپ میکرواینجکشن برای تزریق داخل سلول است که تمام این قطعات داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: پیش از تولید این دستگاه در کشور، نمونه‌های آلمانی و ژاپنی آن به کشور وارد می‌شد که با بومی‌سازی این دستگاه، واردات آن‌ها قطع شد. قطعات زیادی از این دستگاه بومی‌سازی شده است. مهم‌ترین مزیت این محصول کیفیت قابل‌قبول و همچنین پشتیبانی است که از محصول صورت می‌گیرد.

او گفت: با تولید این دستگاه، حدود ۱۱ نفر به طور مستقیم مشغول به فعالیت هستند. قیمت نمونه خارجی این محصول به حدود ۲ میلیارد تومان رسیده است؛ اما این دستگاه قیمت پایین‌تری نسبت به نمونه‌های خارجی خود دارد و مانع از خروج ارز نیز شده است.

خداخانی افزود: صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست‌فناوری در راستای ماموریت خود در این حوزه و با هدف حمایت از تولیدات ملی، اقدام به مشارکت در ساخت و تولید این دستگاه کرده است.

مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کمک خوبی به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان داشته و شرکت ما هم از این کمک‌ها استفاده کرده است، گفت: اگر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بتواند هماهنگی بهتری در سطوح بالاتر دولتی انجام دهد و نهادهای مختلف و مرتبط با کسب‌وکارها را توجیه کند، نتیجه بهتری نیز حاصل می‌شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران

۱۴۰۰/۹/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...