نسخه چاپی

هلال احمر واردات واكسن را از سر می‌گیرد؟

عکس خبري -هلال احمر واردات واکسن را از سر مي‌گيرد؟

دبیر كل و سخنگوی جمعیت هلال احمر، در پاسخ به این سوال كه آیا هلال احمر تصمیمی مبنی بر واردات واكسن دارد، گفت: برنامه واردات واكسن از سوی هلال احمر هنوز منتفی است،

به گزارش نما، محمد حسن قوسیان مقدم، دبیر کل و سخنگوی جمعیت هلال احمر، در مورد فعالیت پایگاه‌های واکسیناسیون هلال احمر گفت: در حال حاضر با جمع بندی صورت گرفته ۲۱ پایگاه هلال احمر در حال ارائه خدمات واکسیناسیون به شهروندان هستند.
وی در پاسخ به این سوال که تا به حال ۱۱ میلیون دز از ذخایر واکسن کشور تزریق شده است و آیا هلال احمر تصمیمی مبنی بر واردات واکسن نخواهد داشت گفت: برنامه واردات واکسن از سوی هلال احمر هنوز منتفی است، اما آنچنان که گفته شده است در حدود ۱۰۰ میلیون ذخیره در کشور وجود دارد و عمده این ذخایر واکسن‌های داخلی است.

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر فراخوان برای تزریق دز سوم واکسن انجام می‌گیرد و با توجه به اینکه درصد بالایی از جامعه از واکسن‌های وارداتی استفاده کرده بودند نیاز به ورود واکسن وجود دارد یا خیر، گفت: آن‌هایی که از واکسن‌های وارداتی استفاده کرده اند در دز سوم می‌توانند از سایر واکسن‌های داخلی به عنوان جایگزین استفاده کنند.

قوسیان مقدم گفت: به طور کلی در زمانی ما وارد شده‌ایم که با بحران مواجه و تحریم نیز بوده‌ایم و حتی برخی از شهروندان برای دریافت واکسن به کشورهای همسایه می‌رفتند، اما امروز با توجه به تامین بخش اعظمی از این نیاز تا زمان ضرورت چنین تصمیم وجود ندارد.

وی ادامه داد: تا زمانی که این درخواست از سوی سازمان غذا و دارو مبنی بر ورود هلال احمر برای واردات واکسن و تامین باقی مانده نیاز کشور به واکسن انجام نگیرد هلال احمر چنین برنامه‌ای ندارد. چنانچه این ماموریت به ما محول شود ظرف مدت کوتاهی همچون گذشته می‌توانیم این نیاز را مرتفع کنیم.

وی گفت: در حال حاضر با توجه به واکسینه شدن اکثریت جامعه و کاهش شیب بیماری و استقبال خوب از واکسن‌های داخلی و با توجه به ذخایر موجود هلال احمر به انجام سایر ماموریت‌های خود از جمله خدمات واکسیناسیون و بحث قرنطینه و پایش می‌پردازد.

وی در پایان به هزینه سنگین واردات واکسن و طلب وصول نشده هلال احمر اشاره کرد و گفت: با توجه به واردات موفقیت آمیز و اثر بخشی این امر در تامین ایمنی جامعه همچنان طلب بیش از ۸۲۰ میلیاردی هلال احمر حتی بعد از تغییرات مدیریتی و پیگیری‌های ایشان وصول نشده و نتیجه‌ای نیز حاصل نشده است.
منبع: میزان

۱۴۰۰/۹/۲۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: