نسخه چاپی

آفتاب خطر ام اس را كاهش می‌دهد

عکس خبري -آفتاب خطر ام اس را کاهش مي‌دهد

یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد گذراندن زمان بیشتر در آفتاب تابستان با كاهش احتمال ابتلا به بیماری ام اس یا همان مولتیپل اسكلروزیس (MS) در كودكان مرتبط است.

به گزارش نما، یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد گذراندن زمان بیشتر در آفتاب تابستان با کاهش احتمال ابتلا به بیماری ام اس یا همان مولتیپل اسکلروزیس (MS) در کودکان مرتبط است.

پرنس سباستین، از دانشکده پزشکی دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا و تیمی از همکارانش به مطالعه شرایط کودکان مبتلا به ام اس پرداخته و به طور خاص ارتباط زمان سپری شده روزانه در خارج از منزل در تابستان، استفاده از پوشش های محافظ خورشید و اشعه ماوراء بنفش محیط در زندگی روزمره این اطفال را بررسی کردند.

این پژوهشگران همچنین اطلاعات مرتبط با ۳۳۲ کودک دارای ام اس و ۵۳۴ کودک سالم که از نظر جنسیت و سن همسان بودند را مورد توجه قرار داده و ویژگی های محیطی آن ها را ثبت کردند.

در نتیجه این مطالعات، پژوهشگران دریافتند که گذراندن زمانی کوتاه و حتی کمتر از ۳۰ دقیقه روزانه در خارج از منزل در روزهای آفتابی تابستان، با کاهش قابل توجهی در احتمال ابتلا به ام اس در یک مدل کاملاً تعدیل شده همراه است. به گزارش سیناپرس، در حقیقت هر چه زمان بیشتری توسط این کودکان در خارج از منزل سپری می شود، خطر ابتلا به ام اس در آن ها کمتر شده و در این میان نکته جالب توجهی که پژوهشگران کشف کردند، این بود که دوز بالاتر اشعه ماورابنفش محیطی در روزهای تابستانی با کم شدن احتمال ام اس مرتبط است.

در این گزارش به طور مشخصی عنوان شده است که روشن کردن تأثیر عوامل خطر قابل اصلاح، مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و وضعیت ویتامین D، می تواند بار بیماری مرتبط با ام اس را در جوامع کاهش دهد.

پرنس سباستین در این رابطه تاکید کرد:‌ یافته ‌های ما نشان می‌ دهد که توصیه به قرار گرفتن در معرض آفتاب حداقل ۳۰ دقیقه در روز در طول تابستان، به ‌ویژه برای بستگان درجه یک بیماران ام ‌اس و کودکانی که در خانواده آن ها این بیماری مشاهده شده است، ممکن است مداخله ‌ای ارزشمند برای کاهش بروز ام ‌اس کودکان باشد.

پزشکان توصیه می کنند اجازه دهید فرزندانتان در فضای آزاد مانند حیاط منزل یا پارک ها بازی کرده و در محیط طبیعی به سربرند. این موضوع می تواند تا حد زیادی بر سلامت آن ها تاثیر بگذارد.

شرح کامل این پژوهش، ساعاتی پیش در آخرین شماره مجله تخصصی Neurology منتشر شده و در اختیار محققان قرار دارد.


منبع:سیناپرس

۱۴۰۰/۱۰/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: