نسخه چاپی

عامل اصلی بیماری ام‌اس

عکس خبري -عامل اصلي بيماري ام‌اس

مطالعات جدید نشان می‌دهد كه بیماری «مولتیپل اسكلروزیس» توسط عفونت ویروسی ایجاد می‌شود.

به گزارش نما، محققان مطالعه‌ای منحصر به‌فرد از دانشگاه هاروارد انجام دادند و شواهدی از عامل اصلی «مولتیپل اسکلروزیس» یافتند. هنوز مشخص نیست که چگونه عفونت ویروسی می‌تواند منجر به بیماری ام‌اس شود. محققان فرض می‌کنند که واکسن ویروس «اپشتین-بار» در مرحله اول از ایجاد بیماری عصبی جلوگیری می‌کند. آن‌ها گزارش کردند که در درجه اول بیماری ام‌اس ناشی از عفونت ویروس اپشتین- بار است. بیش از ۱۰ میلیون پرسنل نظامی ایالات متحده در دوره ۲۰ ساله تحت نظر قرار گرفته شدند و یافته‌های مهم نشان می‌دهد که عفونت ویروس اپشتین-بار منجر به افزایش ۳۲ برابری خطر ابتلا به ام‌اس می‌شود.

در طی چندین دهه، محققان مشکوک بودند که بیماری عصبی ام‌اس امکان دارد توسط عفونت ویروسی ایجاد شود. محققان در سال گذشته مطالعه‌ای انجام دادند و دریافتند که علاوه‌بر عفونت ویروسی، میان ام‌اس و «مونونوکلئوز عفونی» نیز ارتباط وجود دارد. مونونوکلئوز عفونی که با نام «تب غده‌دار» شناخته می‌شود یک بیماری عفونی است و توسط ویروس اپشتین-بار ایجاد می‌شود.

مطالعه جدید در مجله ساینس منتشر شده است. همچنین این مطالعه قانع‌کننده‌ترین شواهد را تاکنون درباره بیماری ام‌اس ارائه می‌دهد. در این مطالعه نشان داده شده که محرک اولیه بیماری ام‌اس، عفونت ویروس اپشتین-بار است. در این تحقیقات از ارتش ایالات متحده برای دو دهه استفاده شد.
منبع: ایسنا

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...