نسخه چاپی

چرا بدن به آب نیاز دارد؟

عکس خبري -چرا بدن به آب نياز دارد؟

اكثر فعالیت های بدن به آب وابسته است و بدون آب بدن شما به درستی كار نمی كند چرا كه بیش از نیمی از وزنتان را آب تشكیل داده است.

به گزارش نما، زهرا یخچالی کارنشاس تربیت بدنی و مربی تمرینات عملکردی اظهار داشت: ورزشکارها و افرادی که فعالیت فیزیکی بالایی دارند به مصرف بیشتری از آب در طول روز احتیاج پیدا می کنند اما حداقل میزان مصرف روزانه آب برای کسانی که فعالیت زیادی ندارند ۸ تا ۱۰ لیوان است که توصیه به رعایت آن می شود.

یخچالی اضافه کرد:‌ این مسأله را مدنظر قرار دهید که چایی یا دمنوش ها یا هر نوشیدنی دیگری اصلا نمی تواند جای نوشیدن آب را بگیرد.

وی ادامه داد: اکثر فعالیت های بدن به آب وابسته است و بدون آب بدن شما به درستی کار نمی کند چرا که بیش از نیمی از وزنتان را آب تشکیل داده به همین دلیل است که بدون آب انسان بیش از چند روز نمی‌تواند زنده بماند.

این مربی تمرینات عملکردی عنوان کرد: بدن شما فضای مهمی دارد و برای انجام این وظایف به آب نیاز مبرمی پیدا می کند برای آنکه بیشتر به اهمیت این موضوع پی ببرید باید بدانید به عنوان مثال خون شما که حاوی مقدار زیادی آب است اکسیژن را به تمام سلول های بدن می رساند،

بدون اکسیژن سلول های کوچک می میرند و در نهایت بدن از کار میافتد. همچنین آب در لنف است یعنی در مایعی که بخشی از سیستم ایمنی بدن است و به شما کمک می کند تا با بیماری ها مبارزه کنید.

وی افزود: آب به حفظ دمای طبیعی بدن شما کمک شایانی می کند، برای هضم غذا و دفع مواد زائد به آب نیاز دارید همچنین برای دستگاه گوارش، ادرار و مدفوع به میزان زیاد لازم آب نیاز دارید.

یخچالی تصریح کرد: میزان مصرف آب برای هر شخص به عوامل زیادی مثل سن، قد، میزان فعالیت، سلامت و... بستگی دارد و هیچ مقدار جادویی برای آب نوشیدن وجود ندارد ولی اگر ورزشکار هستید و فعالیت روزانه شما زیاد است حتماً قبل، حین و بعد از ورزش کردن نوشیدن آب را فراموش نکنید چراکه روزانه از راه های مختلف مثل تعرق ادرار و حرکات روده آب از دست می دهید.

وی خاطرنشان کرد:‌ بر اساس نظر آکادمی ملی علوم مهندسی و پزشکی ایالات متحده آمریکا میزان مصرف روزانه آب برای کسی که در آب و هوای معتدل زندگی می کند در مردان حدود ۳ لیتر و در زنان حدود ۲ لیتر است. بنابراین پیشنهاد می شود ۲۰ دقیقه قبل از وعده غذایی دو لیوان و ۲۰ دقیقه بعد از هر وعده غذایی ۴ لیوان آب بنوشید تا میزان آب لازم بدن شما تامین شده و احساس شادابی بیشتری داشته باشید.

منبع:سیناپرس

۱۴۰۰/۱۱/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: