نسخه چاپی

آیا این راننده جانشین چاوز می شود؟+عكس

به گفته نیكلاس مادورو، معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا، گرچه هوگو چاوز با "نیرویی فوق‌العاده" با بیماری خود مقابله می‌كند، اما وضعیت سلامتی رئیس‌جمهور این كشور نگران‌كننده و "وخیم" است.

به گزارش نما، انتخاب به نقل از دویچه وله نوشت: مادورو در گفت‌وگو با یک شبکه خبری در کوبا گفت که با چاوز در بستر بیماری دیدار داشته است. هوگو چاوز در اواسط دسامبر ۲۰۱۲ در هاوانا، پایتخت کوبا، برای چهارمین بار مورد عمل جراحی قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۱ نیز پزشکان موفق شدند یک غده سرطانی را از بدن چاوز خارج کنند. هنوز روشن نیست که بیماری سرطان چاوز چقدر خطرناک است. نیروهای اپوزیسیون از دولت خواسته‌اند که "حقیقت بیماری رئیس‌جمهور" را فاش کند. در مقابل مقامات رسمی تنها گفته‌اند که وضعیت جسمی چاوز "با‌ثبات" است.

در کاراکاس این شایعه قوت گرفته است که چاوز قادر به انجام وظایف خود به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا نیست. هوگو چاوز در اکتبر ۲۰۱۲ برای چهارمین بار به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا انتخاب شد. بر طبق قرار قبلی مراسم تحلیف چاوز در ۱۰ ژانویه امسال خواهد بود.

امسال در کاراکاس جشن رسمی سال نو برگزار نشد و بجای آن مراسم نیایش از سوی طرفداران چاوز برپا شد. نیکلاس مادورو در دوران غیبت چاوز وظیفه هدایت دولت را برعهده دارد.

مادورو، راننده اتوبوس

31089_565.jpg


گفته می‌شود که در صورت برگزاری انتخابات جدید، چاوز به حامیان خود توصیه کرده است که از نیکلاس مادورو پشتیبانی کنند. چاوز پیشتر در یک سخنرانی گفته بود: «سرمایه‌داران نیکلاس مادورو را مسخره می‌کنند، زیرا او یک راننده اتوبوس بوده است.»


مادورو یکی از یاران وفادر چاوز به شمار می‌‌آید و از سال ۱۹۹۲ تا کنون همیشه در کنار چاوز بوده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی مادورو ریاست کنگره ملی ونزوئلا را برعهده گرفت و یک سال بعد وزیر امورخارجه این کشور شد.

در چهار دوره ریاست چاوز، وزیران و مدیران مختلفی آمده و رفته‌اند، اما نیکلاس مادورو تنها فرد ثابت تیم چاوز و از اعضای دائمی کابینه وی بوده است.

قضاوت‌ها درباره مادورو متفاوت‌اند، برخی وی را سیاستمداری عمل‌گرا و معتدل می‌دانند که در زمان تصدی وزارت‌خارجه‌ی ونزوئلا موفق شد مناسبات این کشور با کلمبیا را بهبود بخشد.

در مقابل برخی وی را سیاستمداری چپ‌گرا و افراطی ارزیابی می‌کنند که پیشبرنده نظرات ضد‌آمریکایی، چاوز، رائول و فیدل کاسترو است. مادورو در روز سه‌شنبه نیز "کشورهای امپریالستی" را متهم کرد که درباره وضعیت سلامتی چاوز "شایعات دورغ" منتشر می‌کنند.

یکی از رقیبان اصلی مادورو، دیوسدادو کابلو، رئیس کنگره ملی ونزوئلا است. گفته می‌شود که در حال حاضر نیز رقابتی میان این دو به عنوان جانشین احتمالی هوگو چاوز در جریان است. بخش بزرگی از نیروهای سیاسی چپ از مادورو حمایت می‌کند، اما کابلو نیز از پشتیبانی نیروهای نظامی برخوردار است.

ونزوئلا با مشکلات متعددی همچون میزان بالای جنایت و بزهکاری، ناتوانی اقتصادی بطور کلی و محدودیت کارخانه‌های صنعتی به استثنای بخش نفت بطور مشخص و سرانجام تورم فزاینده مواجه است.

۱۳۹۱/۱۰/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...