نسخه چاپی

كوه‌های بی‌بی شهربانو به «تپه» تبدیل شدند!

عکس خبري -کوه‌هاي بي‌بي شهربانو به «تپه» تبديل شدند!

رئیس كمیته گردشگری شورای شهر تهران با اشاره به مراكز گردشگری شهر ری گفت: برداشت‌های بی رویه از كوه بی بی شهربانو این كوه را به تپه تبدیل كرده است.

به گزارش نما، سیداحمد علوی در ابتدای جلسه پنجاه و هشتم شورا در ارائه گزارش بازدید از پروژه‌های فرهنگی و گردشگری دارای اولویت منطقه ۲۰ با اشاره به پروژه تبدیل کارخانه سیمان ری به موزه گفت: این کارخانه از نخستین کارخانه‌های سیمان در ایران است که در سایه بی‌توجهی‌های صورت گرفته در دوره‌های گذشته، تعدادی از وسایل و قطعات ارزشمندی که در این کارخانه به کار رفته بود مورد سرقت قرار گرفته است.

وی افزود: بسیاری از دستگاه‌های آن همچنان در کارخانه به جای مانده و همین امر، لزوم آماده سازی و بهره‌برداری از موزه را تشدید می‌کند؛ چرا که خطر غیب شدن سایر وسایل نیز وجود دارد.
رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران با اشاره به وجود اسناد تاریخی ذی قیمت از کارخانه و وسایلی که از کارخانه این مجموعه در حال مرمت و بازآفرینی با هدف تبدیل به فضای عمومی خلاق و ایمن و فضایی جهت فعالیت‌های دانش‌بنیان در جنوب پایتخت است، گفت: کار با سرعت کمی پیش می‌رود و راه درازی تا تبدیل آن به موزه است.

علوی همچنین در خصوص مشکلات گردشگری در چشمه علی گفت: سال گذشته طرحی جهت ساماندهی این محدوده توسط شهرداری منطقه ۲۰ تهیه شده بود اما به دلیل عدم توجه به ضوابط میراث فرهنگی مورد تأیید واقع نشده است. تدوین و تصویب این طرح می‌بایست سریع‌تر عملیاتی شود.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به پتانسیل و ارزش‌های مهم در محوطه باستانی تپه چشمه علی، می‌بایست با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فضایی برای نمایش پیشینه تاریخی این محدوده و آثار به جای مانده ایجاد نمود. این موضوع در گردشگری این محدوده بسیار تأثیر گذار خواهد بود.

رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران تاکید کرد: هم اکنون فقدان پارکینگ، دسترسی راحت مراجعه کنندگان به سنگ نبشته و درج یادگاری و کنده کاری روی این اثر ارزشمند تاریخی، فقدان سرویس بهداشتی و اماکنی برای ارائه خدمت به گردشگران از جمله ضعف‌های عمده چشمه علی برای تبدیل به مکان گردشگری شده است.

وی با اشاره به کاهش دبی آب چشمه علی بر اثر حفاری تونل مترو افزود: این اتفاق موجب تغییر رفتار خاک و فرونشست‌هایی در منطقه شده است.

علوی در ادامه از هجوم سارقان گورستان زیرین شهرری خبر داد و گفت: با توجه به وجود آثار ارزشمند مدفون در این محوطه باستانی پتانسیل بسیار بالایی جهت توسعه گردشگری تاریخی دارد و می‌بایست با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از این محدوده حفاظت بیشتری صورت گیرد و کاوش‌های علمی و مستندنگاری صورت پذیرد. متأسفانه رها شدن این محوطه زمینه را برای حضور سارقان اشیا تاریخی مهیا کرده و جای جای این محوطه آثار کاوش این سارقان به چشم می‌خورد.

وی در ادامه کوه بی بی شهربانو را تپه خواند و گفت: شاید تعجب کنید که چرا جای کوه از عنوان تپه استفاده کردم! اگر سری به این محوطه زده باشید می‌بینید که از آن کوه با عظمت تنها اسمش مانده و تپه‌ای در مجاورت مقبره بی بی شهربانو! از همین جا اعلام می‌کنم که شهروندان آخرین عکس‌های خود را با کوه و مقبره بی بی شهربانو بیندازند که با ادامه روند فعلی در آینده نزدیک دیگر اثری از کوه باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به تصاویر موجود از این کوه و اطراف آن تاکید کرد: همانگونه که در تصاویر مشخص است، برداشت بی رویه کارخانه سیمان از این کوه، آن را به تپه‌ای میان دره‌های عظیم ناشی از برداشت بی رویه تبدیل کرده است.

علوی یادآور شد: بر همین اساس ستاد گردشگری شهرداری تهران اقدام به تهیه پرونده ثبت ملی منظر فرهنگی کوه بی بی شهربانو کرده است. این موضوع در جلسات متعدد در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح گردید اما تاکنون تصمیمی گرفته نشده است و مذاکرات متعددی جهت ثبت آثار و تدوین حریم و ضوابط حفاظتی صورت گرفته است که همگی بی نتیجه مانده است.

وی با اشاره به خطر نابودی مقبره بی بی شهربانو گفت: متأسفانه انفجارهایی که برای برداشت سیمان از کوه صورت می‌گیرد موجب ریزش کوه در اطراف مقبره بی بی شهربانو شده و این مقبره را به شدت تهدید می‌کند. هیچ بعید نیست با انفجار بعدی آثار به جامانده از کوه روی مقبره سقوط کند و آن را نیز نابود کند.

رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران در خصوص پروژه ایوان ری نیز گفت: ایوان ری یکی از عظیم‌ترین سرمایه‌های متعلق به شهرداری تهران است که در ۴ سال گذشته به امان خدا رها شده و بهره برداری از آن صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: متأسفانه یکی از ایراداتی که این سرمایه بزرگ دارد، مشکل فقدان پارکینگ است که لازم است شهرداری ضمن بهره برداری سریع از این مجموعه نسبت به تأمین آن فکری کند.

به گفته علوی، این مجموعه می‌تواند با توجه به قرارگیری در سایت باستان شناسی محوطه سلجوقی و مجاورت با برج طغرل به عنوان یک فضای عمومی در قالب موزه میزبان گردشگران، متخصصین تاریخ و باستان شناسی قرار گیرد و جایگاه ملی و بین المللی پیدا کند. همچنین وجود سالن‌ها همایش و محل‌هایی که برای اجرای تئاتر روباز طراحی شده می‌تواند این مکان را به یک مکان فرهنگی شلوغ تبدیل سازد.
منبع: مهر

۱۴۰۱/۱/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: