نسخه چاپی

عربستان دو زندانی آزادی بیان را اعدام كرد

عکس خبري -عربستان دو زنداني آزادي بيان را اعدام کرد

براساس گزارش منابع خبری عربستان سعودی امروز دو بازداشت شده آزادی بیان را اعدام كرد.

به گزارش نما، مقامات سعودی « محمد خضر العوامی» زندانی آزادی بیان اهل قطیف را اعدام کردند. به گزارش العهد، مقامات سعودی همچنین « حسین آل بو عبدالله» زندانی سیاسی را اعدام کردند و جسد وی را در مکانی نامعلوم قرار دادند.

این درحالی است که وزارت کشور عربستان اخیرا از اجرای حکم اعدام ۸۱ نفر خبر داد که اتهام آنها مواردی چون «داشتن افکار نادرست، عقاید انحرافی، همکاری اطلاعاتی با داعش، القاعده و انصارالله یمن و اقدام علیه امنیت عمومی و ایجاد شورش و هرج و مرج» ادعا شده است. ۴۰ تن از این افرادی که اعدام شده‌اند، از اهالی القطیف (منطقه شیعه‌نشین) بودند.

پس از اعلام اعدام دسته‌جمعی ۸۱ نفر در عربستان سعودی، منابع خبری گزارش دادند که شمار اعدامی‌ها در این کشور در حدود دو ماه و نیم به ۱۰۰ نفر رسیده است. تعداد اعدام‌های عربستان سعودی امسال در حالی به ۱۰۰ نفر رسیده که این کشور سال گذشته در بازه زمانی مشابه ۶۹ نفر را اعدام کرده بود. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ نیز ۱۸۴ نفر را اعدام کرده بود که این بیشتر تعداد اعدام در یک سال به شمار می‌رفت.

عربستان هر ساله شمار زیادی از مخالفان آل‌سعود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات‌های سنگین و اعدام محکوم می‌کند. این کشور به علت تعداد بالای اعدام مورد انتقاد شدید سازمان‌های حقوق‌بشری قرار گرفته است

عربستان پرونده سیاهی در مقوله حقوق بشر دارد و در طول سالهای گذشته گزارش‌های متعددی از اعدام‌های فراقانونی، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدید شدن قهری، بازداشت فعالان سیاسی و حقوق بشری و سرکوب خواسته‌های مشروع اقلیت‌های دینی در داخل عربستان به بیرون درز کرده است.
منبع: تسنیم

۱۴۰۱/۲/۲۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...