نسخه چاپی

دهن‌كجی هند به آمریكا با واردات نفت از روسیه

عکس خبري -دهن‌کجي هند به آمريکا با واردات نفت از روسيه

به گفته معاون رئیس كمیسیون اتحادیه اروپا این اتحادیه و هند بعد از وقفه طولانی ۹ ساله مذاكرات بر سر تجارت آزاد را از سر گرفتند.

به گزارش نما، "دویچه وله" آلمان در گزارشی نوشت: اتحادیه اروپا و هند پس از ۹ سال وقفه، مذاکرات بر سر تجارت آزاد را از سرگرفتتد. قرار است توافقنامه تجارت آزاد تا پایان سال ۲۰۲۳ امضا شود. مبادلات تجاری هند و اتحادیه اروپا سالانه به ۱۲۰ میلیارد یورو می‌رسد.

"والدیس دومبروفسکیس"، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پس از دیدار با "پیوش گویال"، وزیر تجارت هند در بروکسل اعلام کرد که توافقنامه تجارت آزاد تا پایان سال ۲۰۲۳ آماده خواهد شد.
دومبروفسکیس تاکید کرد که اتحادیه اروپا و هند اهداف بلندپروازانه‌ای را برای خود تعیین کرده‌اند. وی گفت: این یک چارچوب زمانی تنگ است. ما باید ببینیم که آیا می‌توانیم به اهداف خود برسیم یا خیر و مهم محتواست نه جدول زمانی تعیین شده.

طبق گفته این مقام اتحادیه اروپا قرار شده است تا پایان سال ۲۰۲۳ توافقنامه‌ای نیز در مورد تضمین سرمایه‌گذاری و ذکر مبداء جغرافیایی امضا شود.

هر دو طرف بر اهمیت مشارکت اتحادیه اروپا و هند با جمعیتی حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در سال‌های آینده تأکید کردند. اتحادیه اروپا در حال حاضر سومین شریک تجاری مهم هند است. سال گذشته حجم تجاری هند و اتحادیه اروپا بالغ بر ۱۲۰ میلیارد یورو بود.

هند برای اتحادیه اروپا تا کنون در رده دهمین شریک بزرگ تجاری بوده است، اما با توجه به توسعه سریع اقتصادی هند، اتحادیه اروپا همچنان پتانسیل بالقوه‌ای را در تبادلات تجاری با این کشور می‌بیند.

اروپایی‌ها می‌خواهند در منطقه هند-پاسیفیک بیش از پیش فعال شوند و ممکن است به تعرفه‌های گمرکی نازل‌تری مثلا برای مشروبات الکلی و خودرو علاقمند باشند. تمرکز هند البته بیشتر روی مشاغل خدماتی است و احتمالاً این کشور برای دسترسی آسان‌تر شهروندان خود به ویزای اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد.

پیوش گویال، وزیر تجارت هند در این باره گفت: هند تغییر کرده است و می‌خواهد در دنیای توسعه‌یافته یک بازیگر باشد. ما خواهان تسریع توافقنامه آزاد تجاری با اتحایه اروپا هستیم. حکومت هند هیچ چیز را بعید نمی‌داند اما پیش‌داوری یا مخالفتی هم ندارد و توافقنامه بر مبنایی استوار خواهد بود که سودآور باشد.

بر اساس اظهارات مقامات اتحادیه اروپا، دور بعدی مذاکرات از ۲۷ ژوئن تا اول ژوئیه در دهلی نو، پایتخت هند برگزار خواهد شد.
منبع: تسنیم

۱۴۰۱/۳/۲۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: