نسخه چاپی

نتیجه عفو فریب خوردگان، مجازات مجرمان دانه درشت

نتيجه عفو فريب خوردگان، مجازات مجرمان دانه درشت

این رویكرد حكیمانه، هم بازدارنده است، هم آرامش بخش و نشانه احساس امنیت و اطمینان خاطر نظام. هم دست دشمن را كه می خواست دوقطبی بسازد و شكاف افكنی كند، خالی می كند.

محمد ایمانی - به گزارش نما ،اعدام چند جاسوس و مفسد فی الارض و شرور جنایتکار ظرف چند ماه اخیر، در کنار عفو برخی خطاکارانِ جوگیر شده و پشیمان، نشان می دهد نظام بی اعتنا به هیاهوی غرب، هم سرانگشتان نفوذ را قطع می کند و هم به تقویت الفت اجتماعی اهتمام می ورزد.
حالا در کنار مجازات مجرمان دانه درشت که ادامه خواهد داشت -از جمله عناصر جاسوس، محارب، مفسد فی الارض- برخی عناصر فریب خورده، مورد عفو و بخشودگی قرار می گیرند؛ این، نشانه اقتدار و قاطعیت و رافت و عطوفت همزمان نظام است.
این رویکرد حکیمانه، هم بازدارنده است، هم آرامش بخش و نشانه احساس امنیت و اطمینان خاطر نظام. هم دست دشمن را که می خواست دوقطبی بسازد و شکاف افکنی کند، خالی می کند، و هم کسانی که وطن فروشی می کنند، یقین خواهند کرد که خیانت شان، بی مجازات نخواهد ماند.
تجربه عملیات فروغ جاویدان (مرصاد) در سال ۱۳۶۷و حضور برخی عناصر عفو شده در میان مزدوران گروهک منافقین و در کنار ارتش صدام، نشان داد که نباید در تشخیص مصادیق عفو و بخشش، اشتباه کرد.
گفتنی است؛ از جمله شرایط عفو و تخفیف مجازات متهمان و محکومان حوادث اخیر، عدم ارتکاب جاسوسی، عدم ارتباط مستقیم با عوامل سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، عدم ارتکاب قتل و جرح عمدی، عدم ارتکاب تخریب و احراق تاسیسات عمومی، و نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی اعلام شده است.
همچنین چند گروه از شمول عفو مستثنی شده‌اند: مرتکبین خرید، فروش و قاچاق سلاح گرم، افراد دارای جرم سرقت و راهزنی، جرائم مربوط به مواد مخدر و روانگردان به صورت مسلحانه، دایر کردن مراکز فساد و فحشاء، قاچاق مشروبات الکلی، قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای و عمده کالا و ارز، مباشرت و معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی، و جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی.
یادآور می شود رهبر انقلاب پیش از این، از افراد هیجان زده و فریب خورده با این تعبیر که عنوان "اینها بچه های خودمان هستند"، یاد کردند و همچنین 28 آبان ماه در دیدار مردم اصفهان، با تاکید بر ضرورت تفکیک میان افراد فریب خورده و عناصر صحنه گردان و جنایتکار فرمودند:
"یک بخش صحنه‌گردان‌ها هستند، یک بخش فریب‌خورده‌ها هستند، یک بخش پول‌گرفته‌ها هستند، بعضی‌ها جنایت کردند؛ همه‌ اینها یک جور نیستند. آن کسی را که فقط فریب‌خورده و جنایتی نکرده، باید متنبّه کرد، باید موعظه کرد، باید هدایت کرد... او را باید وادار کنید به فکر کردن.
امّا آن کسی که عامل جنایت است یا قتل یا تخریب یا تهدید، اینها بایستی به اندازه‌ گناه خودشان مجازات بشوند. عامل قتل یک جور، عامل تخریب یک جور، آن کسی که اینها را با تبلیغات وادار به این کارها میکند یک جور؛ هر کدام به اندازه‌ی خودشان باید مجازات بشوند...
پس ما، هم نصیحت داریم، هم مجازات داریم؛ مثل پیغمبر، و روش رسول‌الله. امیرالمؤمنین درباره‌ پیغمبر می فرماید: طَبیبٌ دَوّارٌ بِطِبِّهِ قَد اَحکَمَ مَراهِمَهُ وَ اَحمىٰ مَواسِمَه؛ هم مرهمش را آماده کرده برای مرهم‌نِهی روی زخم، هم آن داغ را. قدیمها زخمهایی را که خوب نمی شد، داغ می کردند... به تعبیر سعدی: درشتی و نرمی به هم در به است- چو رگزن که جرّاح و مرهم‌نه است. هم جرّاحی می کند، هم مرهم می گذارد".

منبع: کانال نویسنده

۱۴۰۱/۱۱/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: