نسخه چاپی

چند میلیون كلفت در دنیا وجود دارد؟

در طول ۱۵ سال یعنی بین سال های ۱۹۹۵ و ۲۰۱۰ ، شمار كارگران خانگی در جهان ۶۰ درصد افزایش یافته است. این ارقام بر پایه آمارهای رسمی ۱۱۷ كشور و سرزمین مبتنی است كه توسط سازمان بین المللی كار تهیه شده اما هفت میلیون و ۴۰۰ هزار كودك كار در بخش خانگی را در نظر نمی گیرد.

به گزارش نما به نقل از باشگاه خبرنگاران، بر اساس این آمار، دست كم ۵۲ ميليون تن در جهان خدمتكاران منازل هستند كه در عرصه اجتماعي تحت محافظت قرار نمي گيرند و ۸۳ درصد از اين تعداد زن هستند. البته اين برآورد محتاطانه اي است كه احتمالا دامنه واقعي كار خانگي را كه شمار كارگران آن در تحقيقات كمتر از حد واقعي اعلام شده است نشان نمي دهد.

خدمتكاري در خانه ها به طور ميانگين هفت و نيم درصد از مشاغل زنان را كه براساس آن حقوق مي گيرند، تشكيل مي دهد.

بنابراعلام اين سازمان كارشناسان عقيده دارند اين رقم احتمالا به طور گسترده اي از ۱۰۰ ميليون تن در سرتاسر جهان فراتر مي رود زيرا اين نوع كار غالبا مخفيانه است و نزد مراجع دولتي به ثبت نمي رسد.

بنا بر این گزارش، حدود ۳۰ درصد از اين "كارگران در سايه" نامیده می شوند که به طور كامل از هرگونه محافظت قانوني خارج هستند و ۴۵ درصد نیز حق مرخصي چه هفتگي يا سالانه را ندارند. اين خدمتكاران همچنين به شدت از نظر مالی و زندگی به كارفرماي خود وابسته هستند كه اين مسئله آنان را در برابر بهره برداري ها و سوء استفاده ها، آسيب پذيرتر مي كند.
ثبت: ۱۳۹۱/۱۰/۲۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: