نسخه چاپی

پول ملی روز به روز كم ارزش تر می شود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه 45 هزار تومان امروز معادل 15 هزار تومان سال گذشته است، تصریح كرد: ما وارد دوره سختی شده ایم یعنی پول ملی ما روز به روز كم ارزش می شود و قدرت خرید مردم نیز كاهش می یابد.

به گزارش نما به نقل از مهر، محسن رضايي ظهر پنج شنبه در جمع مردم دورود در مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) این شهرستان ضمن ابراز خوشحالي از اينكه در آستانه سال نو فرصتي پيش آمده كه بين اقوام لر در شهر دورود حضور پيدا كند اظهار داشت: ما مردم زاگرس افتخارمان اين است كه هميشه به ايران و اسلام وفادار بوده ايم و هميشه در سختي ها پيش قدم هستيم.

وی در ادامه با بیان اینکه كشور ما وارد دوره جديدي از سختي ها شده است، عنوان کرد: ما در دوره جديدي كه شروع شده وضعيت سختي را داريم و اين وضعيت سخت معلول دو تا عامل تحريم هاي اقتصادي و ديگري ضعف و ناتواني و سوء مديريت داخلي است.

70 درصد مشکلات اقتصادی مربوط به مسائل داخلي است

رضایی معتقد است که که تحريم ها نمی تواند به اندازه ای که اکنون مشکل داریم فشار وارد كند و گفت: در حال حاضر 30 درصد مشكلات اقتصادي کشور ناشي از تحريم هاي اقتصادي و 70 درصد مربوط به مسائل داخلي كشور است.

وی همچنین با اشاره به خودزني و منازعات سياسي كه معمولأ در پايان هر دولت به وجود مي آيد عنوان كرد: اميدوارم در آينده اين منازعات اتفاق نيفتد چرا كه اين منازعات سياسي در كشور گراني و تورم را بالا برده است و وقتي بي ثباتي در كشور وجود داشته باشد خود به خود هركسي مي آيد و چند درصد به قيمت ها اضافه می کند.

منازعات سیاسی بي تأثير در گرانيها نيست

رضایی با تاکید بر اینکه منازعات بي تأثير در گرانيها نيست، افزود: البته همه گراني ها زير سر دعواها نيست ولی من اين را مي خواهم بگويم كه وقتي يك مشكل داريم و يك مسائل حاشيه اي درست مي شود موضوع را شديدتر مي كند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان انکه مسئله دوم مشكلات ضعف مديريتي است، افزود: مدیریت اقتصادی يعني اينكه از 8 يا 10 ماه قبل پيش بيني شود كه در يكسال آينده چنين اتفاقاتي مي افتد و بايد از قبل پيشگيري و خود را آماده كرد.

رضایی افزود: بخشي از مشكلات ربطي به تحريم ندارد و به ضعف مديريتي برمي گردد و بخش ديگري مربوط به تحريم هاست و تحريم هاي اقتصادي هم بي تأثير نبوده است ولي خودزني،ضعف مديريتي و تحريم هاي اقتصادي همه دست به دست هم داده اند و مشكلات کنونی را درست كرده اند.

45 هزار تومان امروز معادل 15 هزار تومان سال گذشته است

وی با بیان اینکه 45 هزار تومان امروز معادل 15 هزار تومان سال گذشته است تصريح كرد: ما وارد دوره سختي شده ايم يعني پول ملي ما روز به روز كم ارزش مي شود و قدرت خريد مردم نیز کاهش می یابد.

رضایی با بیان اینکه ما با جنگی دیگر آن هم در حوزه اقتصادی مواجه هستیم، عنوان کرد: در جنگ اقتصادي ما بايد بياييم چاره انديشي كنيم، اولين مسئله اين است كه جنگ اقتصادي آدم هاي اقتصاد دان مي خواهد يعني مديراني مي خواهد كه اقتصاد را كاملأ بفهمند وگرنه ممكن است بجاي اينكه يك چشم را درست كنند چشم ديگر را هم كور كنند.

وي همچنين گفت: در برخی مواقع دیده می شود كه مسائلي در كشور اتفاق مي افتد كه آقايان مي آيند چاره انديشي كنند اما چون آگاهي ندارند بدتر مي كنند، پس اولين مسئله اين است كه مديريت كشور بايد به يك دانش اقتصادي مجهز شود چرا که كسي كه به جنگ با دشمن می رود اگر جنگ بلد نباشد هم خودش را به كشتن مي دهد و هم تعداد ديگري را، لذا به آنها مي گوييم تا آموزش نديديد وارد صحنۀ جنگ نشويد، يعني مديريت كشور بايد تقويت شود و بايد بدانند كه گراني از كجا شروع شده و بيكاري چطور به وجود آمده است.

ما بايد یک دولت فراگير درست كنيم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به دیگر مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: شجاعت يكي ديگر از لوازم رويارويي با مشكلات است، ما نياز به مديراني داريم كه امروز مقابل سختي ها بايستند چرا که يك عده با سوء استفاده از اين وضعيت می خواهند که از آب گل آلود ماهي بگیرند و متولیان امر باید با شجاعت جلوي آنها را بگيرند.

رضایی همچنین با بیان اینکه براي ادارۀ كشور ما نياز به يك ظرفيت داريم و ظرفيت يعني همۀ اقوام را بكار بگيريم، ادامه داد: همۀ دانشمندان را باید روي صحنه بياوريم و همه آدم هايي كه مي توانند كار و خدمت كنند را بكار بگيريم و از آنها استفاده كنيم.

وی عنوان کرد: اينكه تباني هاي خاص و گروهي انجام دهيم اين ممكن است وضع را کمی بهتر كند اما تحول نمي تواند ايجاد كند، استفاده از ظرفیت ها باید فراگير باشد و ما بايد یک دولت فراگير درست كنيم، دولتي كه همه را تحت پوشش قرار دهد.

طرح هدفمندی باید با اصلاحاتی ادامه پیدا کند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه هر استان و هر شهرستاني داراي يك امكانات و استعدادهایی است که باید با توجه به پتانسیلهای آن برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرد، افزود: به عنوان مثال طبیعت گردی در همين درياچۀ گهر ميلياردها تومان مي تواند برای شهرستان دورود درآمدزايي كند ولی متاسفانه كسي گهر را نمي شناسد چرا که به خوبی معرفی نشده است.

رضايي همچنين به بيكاري جوانان لرستاني اشاره كرد و بیان داشت: در استان لرستان 58 درصد جوانان بيكارند و این استان دارای رتبه اول بیکاری در کشور است که این مشکلات بايد برطرف شود.

وی همچنین در مورد اجرای هدفمندی یارانه ها نیز تصريح كرد: هدفمندی یارانه ها طرح خوبي بود و بايد اصلاحاتي در آن صورت بگيرد و ادامه پيدا كند اما اين مشكل را حل نمي كند چرا که مردم اشتغال هم مي خواهند و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری لازم صورت گیرد، ایجاد اشتغال بسيار مهم است و معيشت بدون شغل امكان پذير نيست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان یادآور شد: موضوع اين است كه ما وارد دوره سختی شده ايم اما براي عبور از اين دوره راهكار وجود دارد و اولين راهكار اين است كه يك دولت مقتدر و قوي در آينده تشكيل بدهيم و با دست خود مردم و جوانان اين مشكلات را با تدبير رفع و با شجاعت، صداقت و با برنامۀ كامل اين مشكلات را پشت سر بگذاريم.

۱۳۹۱/۱۲/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: