نسخه چاپی

وزیرخارجه آمریكا هم پیام نوروزی داد

وزیر خارجه آمریكا در پیام نوروزی خود كه شباهت زیادی به پیام باراك اوباما دارد بر تلاش‌های دیپلماتیك برای حل و فصل مسائل ایران تأكید كرد.

به گزارش نما به نقل از فارس، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پیامی به مناسبت فرا رسیدن سال نو ایرانی، نوروز را به ایرانیان تبریک گفت.

جان کری در پیامی که روی سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا قرار گرفت گفته آرزوی سلامت و بهروزی برای مردم ایران و تمامی کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند را فرصت ویژه‌ای برای خود می‌داند.

وزیر خارجه آمریکا که در دور دوم ریاست جمهوری آمریکا جانشین هیلاری کلینتون، وزیر خارجه قبلی آمریکا، شد، گفت: «در همان زمانی که شما با عزیزانتان گرد سفره هفت سین جمع می‌شوید، با افتخار می گویم که بسیاری از آمریکایی‌ها هم همگام با شما نوروز را جشن می‌گیرند.»

جان کری در این بیانیه می‌افزاید: «در این سال ما بار دیگر خدمات برجسته آمریکایی‌های ایرانی‌تبار و دانشجویان ایرانی در آمریکا که نشان‌دهنده فرهنگ غنی شماست را یادآوری می‌کنیم.»
جان کری که دخترش با یک پزشک ایرانی ازدواج کرده در ادامه گفت از بودن آمریکایی‌های ایرانی تبار در جمع خانواده خود «احساس غرور می‌کند».

وزیر خارجه آمریکا که هنگام تصدی پست وزارت خود بر ادامه سیاست تحریم‌ها علیه ایران تأکید کرده بود، سال جدید را فرصتی برای از بین بردن بی‌اعتمادی‌ها بین دو کشور ایران و آمریکا، از مسیرهای دیپلماتیک دانسته است. جان کری گفت: «علی‌رغم تاریخ دشواری که در دهه‌های گذشته بین ایران و آمریکا وجود داشته است، این فرصت وجود دارد تا به صورت دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها و از بین بردن فضای بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا که به نفع ملت هر دو کشور است، تلاش کنیم.»

وی گفت همانند رئیس جمهور آمریکا قویاً به حل و فصل اختلاف‌ها بین ایران و آمریکا و آغاز سرفصل جدیدی در روابط دو کشور متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این پیام که شباهت بسیار زیادی به مضمون پیام نوروزی باراک اوباما دارد از رهبران ایران خواسته به تعهداتشان نه تنها در برابر جامعه بین‌المللی بلکه در قبال مردمشان عمل کنند.

وزیر خارجه آمریکا پس از این درخواست از رهبران ایران، همانند اوباما تلاش کرده چشم‌انداز مثبتی از رابطه با آمریکا برای مردم ایران ترسیم کند.

وی گفت در صورتی که رهبران ایران به تعهداتشان عمل کنند ایران جایگاه مناسبش در جامعه ملت‌ها را به دست می‌آورد و افزود: «[در این صورت] مردم ایران می‌توانند به همان فرصت‌های و آزادی‌هایی دسترسی داشته باشند که مردم دیگر در سایر نقاط دنیا از آنها برخوردارند.»

وزیر خارجه آمریکا یادآوری کرد ماه گذشته آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها روحیه ورزشکاری و دوستی را در مسابقات کشتی تهران به نمایش گذاشتند و افزود تمایل دارد در این نوروز بار دیگر بر تمایلش برای برقراری رابطه‌ای عمیق در سطح مردم دو کشور تأکید کند.

وی در پایان این پیام ابراز امیدواری کرده سال نو سرشار از احساس امیدواری و تعهدی تازه به صلح و آزادی‌های بنیادین باشد.

۱۳۹۲/۱/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...