نسخه چاپی

پنج اولویت اصلی دولت آینده

عکس خبري -پنج اولويت اصلي دولت آينده

رئیس اتاق بازرگانی تهران با تأكید بر اینكه خوراك، مسكن، پوشاك، بهداشت و آموزش پنج نیاز اصلی اقشار ضعیف تا متوسط جامعه است، گفت: دولت آینده باید این پنج نیاز را تأمین كرده و در اتمام پروژه‌ها از ظرفیت بخش خصوصی استفاده كند.

یحیی آل ‌اسحاق با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان «حماسه سیاسی حماسه اقتصادی» از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: در این مقطع از شرایط کشور نیازمند هر دو عنوان حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی هستیم.

وی افزود: هم در حوزه اقتصادی و هم در حوزه سیاسی نیازمند حرکت حماسی هستیم و ملت باید هر آنچه در توان دارد به صحنه بیاورد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد: اقتدار کشور در سطح بین‌المللی سیاسی و اقتصادی به حرکت حماسی ملت وابسته است.

وی با بیان اینکه در دیگر مسائل کشور همچون امنیتی و علمی به حضور حماسی ملت نیاز داریم، گفت: الزام چنین اقداماتی این است که همه جریانات به دور از تنگ‌نظری‌ها با سعه‌صدر با هر نوع سلیقه‌ای وارد صحنه شوند.

آل اسحاق ادامه داد: هم‌اکنون ظرفیت‌های بالقوه‌ کشور در مقایسه با رقبای اقتصادی بسیار بالا است و همچنین در حوزه نیروهای بارور شده و با تجربه ظرفیت‌های خوبی در کشور داریم.

وی گفت: در یک حماسه اقتصادی نیازمند همدلی، برنامه‌ریزی و نظم هستیم و در این میان باید از نیروهای قوی در جریان مدیریت کشور استفاده کنیم.

آل اسحاق تصریح کرد: متأسفانه ظرفیت عظیمی که در عرصه‌های مدیریتی، منابع و ظرفیت‌های فنی داریم به حاشیه رانده شده‌اند و نتوانستیم از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کنیم.

* تولید و اشتغال در اقتصاد توزیعی فراموش شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه یکی از اساسی‌ترین مسائل کشور هم‌اکنون تورم است، گفت: عمده‌ترین علامل مشکلات معیشت و تولید تورم است.

وی حسن نیت مسئولان در سیاستگذاری‌های انجام شده را مورد اشاره قرار داد و در عین حال اظهار داشت: مسئولان یک اقتصاد توزیعی را با نیت عدالت و پر کردن شکاف‌های طبقاتی انتخاب کرده‌اند، این در حالی است که باید تولید و اشتغال سرمایه‌گذاری کنند.

آل اسحاق تأکید کرد: با انتخاب اقتصاد توزیعی به جای افزایش تولید و اشتغال، قدرت مخارج افزایش پیدا کرده است و در مقابل به دلیل برخی مشکلات، واردات هم انجام نشد و مردم در فشار و تنگنا قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه این مشکلات قابل حل هستند، تأکید کرد: مقام معظم رهبری هم اشاره داشتند که به کلان‌های اقتصادی بی‌اعتنا بودیم و به اقدامات روزمره دچار شدیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: راهکار حل این مسائل بستگی به همدلی و حضور تمام دستگاه‌ها در نظام دارد و باید براساس دانش و یافته‌های علمی بازخوردهای تصمیمات مسئولان را بررسی کرد.

وی با اشاره به اینکه در فرایند تصمیمات گرفته شده باید بازنگری شود، گفت: نقاط قوت و ضعف این تصمیمات قبل از هرگونه اقدام جدیدی باید استخراج شده و در تئوری‌های رفتاری و برنامه‌ریزی‌ها بازنگری شود.

آل اسحاق تأکید کرد: دولت باید در چارچوب اصول نظام و رهبری، برنامه پنجم توسعه کشور و اصل ۴۴ حرکت کرده و در برخی سیاست‌های خود نظم و برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشد.

وی با بیان اینکه زمینه برای رشد اقتصادی فراهم شده است، گفت: باید با همدلی و برنامه‌ریزی مبتنی بر علم و تجربه به صورت منسجم اقدام شود.

* ۵ اولویت مهم دولت آینده

آل اسحاق با بیان اینکه ۷۵ درصد طبقات ضعیف تا متوسط جامعه در تأمین این ۵ مورد دچار چالش هستند، گفت: دولت آینده باید در در اقدامات کوتاه مدت به این ۵ نیاز اصلی مردم توجه کند.

وی ادامه داد: در بحث کلان نیز باید تورم با یک نظامات منطقی کنترل شده و نقدینگی کشور به سمت اشتغال و تولید هدایت شود.

آل اسحاق همچنین با اشاره به لزوم تأمین این ۵ نیاز برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه گفت: دولت آتی باید در اولین فرصت تغذیه را در حد وفور برای مردم فراهم کند و برای مسکن نیز که یکی دیگر از مشکلات عامه مردم است چاره‌اندیشی کند.

وی با بیان اینکه خرید و اجاره مسکن برای مردم کمرشکن شده است، گفت: برنامه دولت برای مسکن مهر باید به اتمام رسیده و هرچه سریعتر از آن بهره‌برداری شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: هم‌اکنون طرح مسکن مهر نیازمند ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است تا به اتمام برسد اما دولت نباید به تنهایی اتمام این طرح را در دست بگیرد بلکه باید به کمک بخش خصوصی و مردم این کار صورت بگیرد.

آل اسحاق افزود: نظام سلامت هم به عنوان یکی از نیازهای اصلی جامعه با مشکلاتی مواجه است به طوری که وزیر فعلی بهداشت هزینه سالانه نظام سلامت را ۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است و از این میزان حداقل دو سوم آن توسط مردم تأمین می‌شود.

وی گفت: دولت آینده باید در حوزه سلامت به هر قیمتی شده ساماندهی‌های لازم را انجام داده و این اقدام را در اولویت‌های اول خود داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نظام آموزشی کشور به عنوان دیگر نیازهای اساسی مردم گفت:‌ خوشبختانه ظرفیت آموزشی کشور طی سال‌های گذشته افزایش داشته است اما باید در نوع آموزش تقویت و بازنگری‌های صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در رابطه با خروجی نظام آموزشی نگرانی‌هایی وجود دارد که باید در دولت آینده به آن توجه شده و براساس فرهنگ دینی و اعتقادی همخوانی ایجاد شود.

* استفاده از یک سیستم کارآمد برای جایگزینی نفت در مخارج کشور

رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از اقتضائات امروز کشور مسئله نفت و جایگزینی آن است، خاطرنشان کرد: شرایط بین‌المللی امروز اقتصاد ایجاب می‌کند با جایگزینی یک سیستم کارا و کارآمد وابستگی به نفت را کاهش دهیم.

* حضور مردم در اقتصاد و اصل ۴۴ مورد توجه قرار گیرد

آل اسحاق با بیان اینکه باید در بحث اصل ۴۴ قانون اساسی زمینه حضور واقعی مردم فراهم شود، اظهار داشت:‌ در همین جریان باید حضور مردم در اقتصاد با حداقل هزینه‌ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: از لحاظ کسب و کار قوانین خوبی تصویب شد اما در استفاده از آن با مشکلاتی مواجه هستیم و نمی‌توانیم در این روند از این قوانین به خوبی استفاده کنیم.

آل اسحاق بیان داشت:‌ رهنمودهای رهبری باید فارغ از هرگونه شعار با انگیزه و نشاط دنبال شود و زمینه حضور مردم را در تولید، توزیع، مصرف و صادرات فراهم کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه حضور حماسی مردم در اقتصاد باید با جهت‌گیری همراه باشد، گفت: در صورت حضور مردم در صحنه‌های اقتصادی اشتغال و تولید شرایط بهتری را تجربه خواهیم کرد.

وی افزود: ان‌شاءالله در سال جدید مسئولان با تکیه بر آرمان‌های انقلاب و استفاده از تجربه و ایجاد همدلی امید را زنده کنند.

آل اسحاق ادامه داد: تبعیت از رهبری و پشتیبانی مردم دو عنصر اصلی موفقیت مسئولان خواهد بود و بدون برنامه‌ریزی منسجم میان ارکان نظام این اهداف مهم محقق نخواهد شد.
منبع:فارس

۱۳۹۲/۱/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...