نسخه چاپی

دیدگاه یك كاندید درباره "جدایی نادر از سیمین"

عکس خبري -ديدگاه يک کانديد درباره "جدايي نادر از سيمين"

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی كل كشور و نامزد ریاست‌جمهوری دوره یازدهم، ضمن نقد فیلم "آرگو" آن را نشانه استیصال سیاسی آمریكا دانست.

به گزارش نمابه نقل از مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشورر دیدگاه خود را درباره فیلم ضد ایرانی "آرگو" که امسال از اسکار جایزه گرفت، اینگونه بیان کرد: "آرگو" فیلی است که امسال جایزه اسکار را به عنوان برترین فیلم گرفت. حال باید مردم ما ببینند یک فیلمی که جایزه اسکار را گرفته است چقدر ضعیف تهیه شده است؛ فیلمی که نه داستان و نه ساختار خوب و مستحکمی دارد و نه به لحاظ تکنیکی خوب ساخته شده است.

پورمحمدی اهدای جایزه اسکار به آرگو را نشان از کاهش منزلت سینما، فرهنگ و سیاست آمریکا خواند و افزود: آمریکا به جایی رسیده است که ناچار می‌شود به فیلم "آرگو" جایزه بدهد و این ضمن استیصال سیاسی، نشان می‌دهد آمریکا به جایی رسیده که نیازمند فیلمی چون آرگو است.

وی ادامه داد: وقتی آرگو را می‌بینیم تحسین ما نسبت به فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی برانگیخته می‌شود و به این نکته می‌رسیم که "جدایی نادر از سیمین" گرچه امکان دارد نقدهایی هم بر آن وارد باشد اما باز پیام، ظرفیت، اصالت، خوش‌ساختی و حرف برای گفتن دارد. یعنی اگر دو نکته منفی در آن دیده می شود از سوی دیگر، پنج نقطه مثبت هم دارد. حال خود این تطابق و مقایسه به برانگیخته شدن حس ملی در کشور کمک می کند. از همین رو توصیه می‌کنم مردم آرگو را هم با نگاه نقادانه و موشکافانه ببینند.

شکایت از ایران‌ستیزان هالیوود حرکت پسندیده‌ای است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره شکایت سازمان سینمایی ایران از هالیوود برای ساخت آرگو به وسیله ایزایل کوتان‌پیر، وکیل فرانسوی نیز گفت: اگر چنین حرکتی ره به جایی هم نبرد باز کار بایسته و پسندیده‌ای است.

پورمحمدی که به‌طور رسمی اعلام کرده در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری به عنوان نامزد حضور خواهد داشت، در توضیح بیشتر نقاط ضعف "آرگو" عنوان کرد: چرا باید پلیس ایرانی را با لهجه و جامه افغانی به تصویر بکشند؟ این نشان می‌دهد که چقدر این فیلم را بدون شناخت و پشتوانه پژوهشی ساخته‌اند. از سوی دیگر ما صحنه‌ای را می‌بینیم که پلیس در باند فرودگاه دنبال هواپیما می‌کند، یعنی پلیس ما تا این اندازه عقب‌مانده بوده که عقلش نرسد برای جلوگیری از فرود هواپیما باید به برج مراقبت بگوید، نه اینکه با ماشین در باند فرودگاه دنبال هواپیما برود. این خیلی سخیف است. با توجه به این که "آرگو" یک سال بعد از انقلاب را روایت می کند، باید به آمریکایی ها گفت اگر شاه و حکومت شاهنشاهی تا این اندازه عقب‌مانده بود پس برای چه شما آنقدر از آن حمایت می‌کردید و آن نظام را مترقی نشان می‌دانستید؟

این فعال سیاسی در پایان تاکید کرد: به نظر من "آرگو" فرصت خوبی است و یک شاخص برای ما به شمار می‌رود. از این رو باید درباره این فیلم کار کنیم و نباید آن را از دست بدهیم. آرگو زمینه خوبی برای حرف زدن، عملیات روانی و منازعه ماست. شکایت هم در جای خود حرکت خوبی است و در واقع فعالیت حقوقی، یک حرکت موثر در فضای بین المللی برای ما به شمار می‌آید. ما نباید از فضاهایی که برایمان ایجاد می‌شود عقب‌نشینی کنیم. در کل حضور در فضای بین‌المللی یک قدرت و عامل تاثیرگذاری محسوب می‌شود.

۱۳۹۲/۱/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: