نسخه چاپی

خداحافظی چینی‌ها با سیستم عامل‌های آمریكایی

عکس خبري -خداحافظي چيني‌ها با سيستم عامل‌هاي آمريکايي

چینی‌ها قصد دارند سیستم عاملی كاملا بومی را برای رفع نیازهای خود طراحی كرده و از وابستگی به سیستم عامل‌های خارجی و به خصوص آمریكایی رهایی یابند.

به گزارش نما، فارس به نقل از آرس تکنیکا نوشت: این کشور به همین منظور قراردادی را با شرکت کانونیکال منعقد کرده تا یک سیستم عامل متن باز برای رفع نیازهای کاربران چینی طراحی و عرضه کند.

شرکت کانونیکال قبل از این سیستم عامل متن باز اوبونتو را طراحی و عرضه کرده بود که مورد استقبال کاربران حرفه ای قرار گرفته است.

این شرکت می گوید با همکاری چین نسخه ای اختصاصی از اوبونتو به نام Kylin را طراحی خواهد نمود که در ماه آوریل در دسترس کاربران چینی قرار می گیرد.

توافق دو طرف بخشی از یک برنامه ریزی 5 ساله است که توسط دولت چین انجام شده و هدف از آن ترغیب مردم به استفاده از سیستم عامل های متن باز و کاهش وابستگی به سیستم عامل آمریکایی ویندوز است. سیستم عامل جدید بر اساس نیازهای داخلی چین به سادگی متحول شده و علاوه بر این در اصل برای استفاده از شبکه های رایانه ای داخلی طراحی شده است.

نسخه اولیه Ubuntu Kylin برای استفاده کاربران رایانه های لپ تاپ و رومیزی طراحی شده است و با زبان چینی نیز کاملا سازگاری دارد. نسخه کامل این سیستم عامل دارای ابزاری است که استفاده از خدمات اینترنتی محبوب در چین مانند نقشه های سایت بایدو را تسهیل می کند.

استفاده ساده از خدمات خرید الکترونیک تائوبائو و نسخه هایی محلی از برنامه آفیس و همین طور ابزار مدیریت تصاویر چینی در این سیستم عامل گنجانده شده است.

کدنویسی این سیستم عامل در آزمایشگاهی در چین صورت می گیرد و مهندسان شرکت کانونیکال و چند موسسه علمی و تحقیقاتی چین نیز در این زمینه همکاری خواهند نمود. مقامات چینی به صراحت اعلام کرده اند که قصد دارند از این طریق از میزان وابستگی خود به شرکت های فناوری غربی بکاهند.

۱۳۹۲/۱/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: