نسخه چاپی

سخنان رییس جمهور در تماس تلفنی با "بان كی مون"

رییس جمهوری اسلامی ایران و دبیركل سازمان ملل در گفتگوی تلفنی بر اهمیت تصویب معاهده خلع سلاح و ضرورت مقابله و كنترل جابجایی سلاح در جهان تاكید كردند.

به گزارش نما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور اسلامی ایران در تماس تلفنی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در راستای درخواست وی مبنی بر موافقت جمهوری اسلامی ایران با تصویب معاهده منع تجارت سلاح در کنفرانس خلع سلاح در نیویورک، گفت: ایران به عنوان کشوری که مورد تجاوز بیگانگان قرار گرفته و آسیب های جدی از تروریسم دیده، به طور اصولی از این معاهده حمایت می کند، البته در خصوص متن تهیه شده در سند کنفرانس ملاحظاتی دارد و معتقد است که اگر این ملاحظات اعمال شود این متن کامل‌تر شده و دایره تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: مساله صادرات و خرید و فروش سلاح یکی از زمینه های اصلی برای توسعه جنگها و تروریسم در جهان است و کنترل جابجایی سلاح می تواند به امنیت بین المللی کمک شایانی نماید.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقمند به ایجاد کنترل های بین المللی در خصوص تجارت تسلیحاتی در جهان است، تاکید کرد: کنترل جابجایی سلاح در جهان می تواند تا حد زیادی به امنیت بین‌المللی کمک کند.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقمند است تا این کنفرانس با موفقیت کامل به کار خود پایان دهد و در راستای موفقیت همه جانبه آن نیز کمک خواهد کرد، گفت: معتقدیم ریاست کنفرانس خلع سلاح می‌تواند نقطه نظرات اصولی جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را خواسته و آنها را نیز در بیانیه پایانی اعمال کند و بنده مطمئن هستم که با دخالت دبیرکل سازمان ملل، سند این کنفرانس به سندی تاریخی و موثر تبدیل خواهد شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز در تماس تلفنی خود با احمدی نژاد، کنفرانس خلع سلاح را فرصتی مناسب برای تصویب معاهده منع تجارت سلاح دانست و گفت: این معاهده با پادمان‌های بسیار مهمی که در آن پیش بینی شده ، زمینه مقابله با جابجایی تسلیحاتی که به دست تروریست‌ها در جهان می‌رسد را ایجاد خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل ضمن اظهار امیدواری از اینکه همه کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس موافقت خود را با تصویب این معاهده الزام آور اعلام کنند، تصریح کرد: ریاست کنفرانس به طور وقفه ناپذیر تلاش می‌کند تا متن نهایی این معاهده با اجماع و توافق همه کشورها به تصویب برسد و مطمئنا در این راستا از نقطه نظرات هیات ایرانی شرکت کننده در این کنفرانس نیز بهره خواهد گرفت.

۱۳۹۲/۱/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...