نسخه چاپی

صادرات120میلیون دلار طلای تركیه به ایران

درحالی كه دولت آمریكا از 6 فوریه ایران را هدف تحریم تجارت طلا و سایر فلزات گرانبها قرار داده است منابع رسمی تركیه اعلام كردند این كشور حدود 120 میلیون دلار طلا به ایران در این ماه صادر كرد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، موسسه آمار ترکیه از صادرات حدود 120 میلیون دلار طلا توسط این کشور به ایران در ماه فوریه 2013(بهمن 91) خبر داد.

رویترز تصریح کرد این آمار حکایت از آن دارد مبادله گاز ایران با طلای ترکیه به رغم وضع تحریم فلزات گرانبها از سوی آمریکا علیه ایران همچنان ادامه دارد. مقامات آمریکایی قصد داشتند از صادرات طلای ترکیه به ایران که یکی از راه های اصلی دور زدن تحریم ها توسط تهران است جلوگیری کنند.

بر اساس داده های موسسه آمار ترکیه این کشور در ماه ژانویه هیچ طلایی به ایران نفروخته بود. قانون تحریم طلای آمریکا علیه ایران از ششم فوریه به اجرا گذاشته شد.
در حالی این قانون نتوانسته است تجارت طلای ترکیه با ایران را متوقف کند که گروه 5+1 در نشست آلماتی لغو این قانون را به عنوان امتیازی به ایران در مقابل متوقف کردن غنی سازی 20 درصد پیشنهاد کرده است.

بر اساس اطلاعات موسسه آمار ترکیه، این کشور در ماه گذشته میلادی 117.9 میلیون دلار طلا به ایران صادر کرده، در حالی که صادرات طلا به امارات که در گذشته مسیر ترانزیت طلا از ترکیه به ایران محسوب می شد نیز از 371 میلیون دلار در ماه ژانویه به 403.2 میلیون دلار رسیده است.

یک تاجر طلا در استانبول که نخواست نامش فاش شود در این زمینه گفت: «به دلیل تحریم ها، هیچکس مایل نیست جلب توجه کند. شاید به همین دلیل است که صادرات طلا به ایران در ماه ژانویه متوقف شده است... اما به هر حال تجارت با ایران همچنان ادامه دارد. همیشه راه هایی برای انتقال وجود دارد. نگاهی به آمارهای امسال نشان می دهد که صادرات ماه فوریه ناچیز بوده، بنابراین نباید مسئله ای ایجاد کند.»

صادرات ماهیانه طلای ترکیه به ایران در ماه جولای گذشته به اوج خود رسید و به رقم 1.8 میلیارد دلار بالغ شد که بیش از ده برابر طلای صادر شده به ایران در ماه پیش از آن بود.

ترکیه، بزرگترین مشتری گاز ایران، پول گاز خریداری شده از این کشور را به لیره پرداخت می کند، زیرا تحریم های غرب، مانع از پرداخت دلار و یورو به ایران است.

ایران نیز از لیره دریافتی که در حساب هالک بانک قرار دارد، برای خرید طلا در ترکیه استفاده کند و شمش های طلای خریداری شده در ساک های دستی به دبی منتقل می شوند تا در آنجا به دلار تبدیل شوند و یا به همان صورت به ایران انتقال یابند.

ترکیه به میزان قابل توجهی به واردات انرژی وابسته است و در حالی که خرید نفت خود را از ایران کاهش داده، صریحا اعلام کرده که به سادگی قادر به متوقف کردن خرید نفت و گاز از این کشور نیست.

مجموع صادرات طلای ترکیه در ماه فوریه 18 درصد افزایش یافت و از 466 میلیون دلار در ماه ژانویه به 551.6 میلیون دلار رسید.

صادرات طلای ترکیه به ایران در سال 2012 به 6.5 میلیارد دلار رسید که بیش از ده برابر میزان طلای صادر شده به این کشور در سال 2011 بود. همچنین صادرات طلای ترکیه به امارات که بخش عمده ای از آن از این طریق به ایران صادر می شد و یا تبدیل به ارز می شد، از 280 میلیون دلار به 4.6 میلیارد دلار رسید.

۱۳۹۲/۱/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...