نسخه چاپی

كره‌جنوبی در پی تسلیحات هسته‌ای

در حالی كه شبه‌جزیره كره همچنان در مسیر افزایش تنش‌ حركت می‌كند یك نماینده برجسته پارلمان كره جنوبی خواستار مجهز شدن كشورش به تسلیحات هسته‌ای شده است.

به گزارش نما به نقل از تابناک چونگ مون جون،میلیاردر کره‌ای و از نمایندگان مهم حزب حاکم محافظه‌کار این کشور با اعلام اینکه دیپلماسی در مقابل کره شمالی شکست‌خورده است، گفت: تجربه جنگ سرد نشان داده که در مقابل تسلیحات هسته‌ای،تنها سلاح هسته‌ای می‌تواند پاسخگو باشد و صلح را حفظ کند.

نماینده هفت دوره پارلمان کره جنوبی و نامزد سابق ریاست جمهوری با اشاره به اوضاع پیش‌آمده در شبه جزیره کره و تهدیدهای پیونگ یانگ اعلام کرده که کره جنوبی حق دارد که از پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای(ان‌پی‌تی) خارج شود تا مسیر کره‌شمالی را قدم به قدم طی کند. او تأکید کرده است کره جنوبی در چنین وضعیتی می‌تواند خواستار مجهز شدن به تسلیحات هسته‌ای یا استقرار مجدد زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا شود.

چونگ مون جون که در نشست سالانه اندیشکده کارنگی در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت: کره‌شمالی و به تبع آن چین باید بدانند که ما این گزینه را در صورتی که پیونگ یانگ به داشتن تسلیحات هسته‌ای پافشاری کند در اختیار داریم. او بااشاره‌به تسلیحات هسته‌ای کره شمالی تأکید کرد که این مسئله همه کشورهای شرق آسیا را به فکر مشابه خواهد انداخت. این نماینده پارلمان کره جنوبی با اعلام اینکه نسل‌های آینده تعامل‌‌های فعلی ما با کره شمالی را یکی از مهم‌ترین شکست‌های دوره حاضر خواهند دانست، گفت:

ما همگی شکست خورده‌ایم و حالا باید به گزینه‌های جدیدی فکر کنیم. بسیاری از منابع آگاه اعتقاد دارند که در صورت اقدام کره جنوبی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای این اقدام مورد حمایت واشنگتن قرار خواهد گرفت. آمریکا با بالا گرفتن تنش‌ها در شبه جزیره کره بمب‌افکن‌های بی‌2 و بی‌52 خود که قابلیت حمل بمب‌های هسته‌ای دارند را در منطقه به پرواز درآورد. چونگ با تشکر از حمایت آمریکا از کره جنوبی اعلام کرده که متحدان این کشور اجازه داده‌اند که وضعیت کنونی با مجهز شدن پیونگ‌یانگ به تسلیحات هسته‌ای به وجود آید. کارشناسان عقیده دارند که کره شمالی به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کرده اما هنوز نمی‌تواند موشک‌های خود را به کلاهک هسته‌ای مجهز کند.

گفته می‌شود مسئله تسلیحات هسته‌ای یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مقام‌های سئول قصد دارند با جان کری،وزیر امور خارجه این کشور درباره آن بحث و گفت و گو کنند. آمریکا 28 هزار و 500 نیرو در کره جنوبی و حدود پنج‌هزار نظامی خود را در ژاپن مستقر کرده است. همچنین دو ناو جنگی این کشور به منطقه اعزام شده‌است. مقام‌های کره جنوبی اعلام کرده‌اند که تلاش برای متقاعد کردن آنها برای کنار گذاشتن گزینه هسته‌ای به معنای تسلیم شدن‌شان در مقابل کره شمالی خواهد بود. مجهز شدن به تسلیحات هسته‌ای از سوی برخی مقام‌های ژاپن هم مطرح شده است؛ هر چند این مسئله در تنها کشوری که مورد حمله هسته‌ای قرار گرفته نوعی خط قرمز به حساب می آید.

آماده‌باش کره جنوبی و آمریکا

با انتشار خبر آزمایش قریب‌الوقوع موشکی کره شمالی مقام‌های آمریکا و کره جنوبی از آمادگی نیروهای نظامی خود خبر داده‌اند. به گزارش خبرگزاری یونهاپ،وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده است که درجه آمادگی نیروهای مسلح این کشور افزایش یافته است. یک مقام ارشد نظامی سئول اعلام کرده است که آزمایش موشک میان برد کره شمالی در «هر روزی» می‌تواند صورت بگیرد. فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح با افزایش سطح آمادگی نیروهای نظامی این کشور اعلام کرده آماده واکنش در مقابل هر نوع تهدید از سوی کره شمالی خواهد بود. یک مقام‌ ارشد کره جنوبی همچنین با اعلام تشکیل یک کارگروه ویژه برای بررسی آزمایش موشکی کره شمالی تأکید کرده که پیونگ‌یانگ به احتمال زیاد موشک‌های موسودان،اسکاد و نودونگ خود را شلیک خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی هم تأکید کرده‌اند که سطح عملیات تجسسی و اطلاعاتی آنها در منطقه افزایش یافته است. مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و کره جنوبی با اعلام آماده‌شدن کره شمالی برای این آزمایش احتمال داده‌اند که این اقدام در 15‌آوریل (چهار روز دیگر) و همزمان با سالگرد تولد کیم ایل سونگ(بنیانگذار کره شمالی) صورت بگیرد. موشک‌های آزمایش شده با برد حدود سه تا چهار هزار کیلومتر می‌توانند جزیره گوام که خاک آمریکا در اقیانوس آرام به حساب می‌آید را هدف قرار دهند.

ساموئل لاکلیر، فرمانده نظامی آمریکا در اقیانوس آرام هم اعلام کرده که اقدام‌های کره‌شمالی در دنبال کردن برنامه‌های مربوط به سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های دوربرد تهدیدی مستقیم و نگران‌کننده برای واشنگتن و متحدان آمریکا در منطقه است اما آمریکا این توانایی را دارد تا موشک‌های شلیک شده از سوی پیونگ‌یانگ را رهگیری و ساقط کند.

دریاسالار لاکلیر در نشست کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: کره‌شمالی تعداد قابل توجهی از نیروهای جنگی خود را در منطقه غیرنظامی شده در مجاورت کره‌جنوبی نگه داشته است؛ اقدامی که به پیونگ‌یانگ این امکان را می‌دهد که نیروهای نظامی و غیرنظامی کره‌جنوبی و آمریکا را تهدید کند. وی در پاسخ به این پرسش که آمریکا هر موشک شلیک شده از سوی کره شمالی را هدف قرار دهد یا خیر گفت: من از این مسئله حمایت نمی‌کنم اما چنانچه آمریکا و یا متحدان واشنگتن در منطقه در خطر باشند، آمریکا این گزینه را در نظر خواهد گرفت.

سفر دبیر کل ناتو به‌ سئول

در حالی که قرار است جان کری راهی کره جنوبی شود آندرس فوگ راسموسن،دبیر کل ناتو هم در اواخر هفته به سئول سفر خواهد کرد. هر چند مقام‌های ناتو اعلام کرده‌اند این سفر از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده اما رسانه‌ها آن را به عنوان اعلام حمایت ناتو از کره جنوبی در شرایط بحرانی کنونی تلقی کرده‌اند. در بیانیه ناتو آمده است که راسموسن در این سفر با پارک گئون های، رئیس‌جمهور جدید کره‌جنوبی، یون بیونگ سه، وزیر امور خارجه و همچنین کیم کوان جین، وزیر دفاع این کشور دیدار خواهد کرد.

جان کری،وزیر امور خارجه آمریکا هم احتمالاً روز جمعه وارد سئول خواهد شد. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل هم هشدار داده که بحران شبه جزیره کره ممکن است از کنترل خارج شود. وی از پیونگ یانگ خواسته از «جنگ لفظی تحریک آمیزی» که در پیش گرفته دست بردارد و به همکاری با کره جنوبی در مجتمع صنعتی مشترک دو کشور ادامه دهد.

۱۳۹۲/۱/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...