نسخه چاپی

گوجه ارزان نشد؛از 2800 تا 6500 تومان!

علیرغم وعده مسئولان تنظیم بازار كشور، قیمت گوجه فرنگی نه تنها در روزهای گذشته كاهش نیافته است، بلكه همچنان قیمت این كالا بر بالا بودن پافشاری می كند، ضمن اینكه گوجه عرضه شده در مراكز توزیع مشخص نیز از كیفیت لازم برخوردار نیستند.

به گزارش نما به نقل از مهر، گوجه فرنگی و صیفی جات از جمله کالاهایی بود که امسال با افزایش قیمت خود، خبرساز شد. در واقع از روزهای ابتدایی سال جاری و همزمان با تعطیلات نوروزی که به نظر می رسید مسئولان تنظیم بازار کشور نیز به تعطیلات رفته باشند، قیمت این کالا رو به افزایش نهاد و رنج قیمتی متفاوتی از 4500 تومان گرفته تا 8 هزار تومان را در مناطق شهر تهران همچون میرداماد و سعادت آباد تجربه کرد.

به دنبال این افزایش قیمت، مسئولان تنظیم بازار کشور اعم از معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز شورای اصناف کشور وعده دادند که با ورود گوجه فرنگی تازه به بازار، قیمت این محصول کاهش می یابد در حالی که تاکنون چنین نشده است و یا محصول جدید به بازار وارد نشده و یا دلالان اجازه کاهش قیمت این محصول را نمی دهند.

این در شرایطی است که محصولات عرضه شده در میادین میوه و تره بار نیز از کیفیت لازم برخوردار نیستند و عمدتا با قیمتی در حدود 2800 تومان عرضه می شوند که خود این قیمت نیز برای کالایی همچون گوجه فرنگی، بالا به نظر می رسد.

از سوی دیگر، در حالی که عرضه گوجه فرنگی به دلیل کیفیت نامرغوب اما با قیمت نسبتا مناسب تر از سطح شهر آغاز شده است که مغازه داران گوجه فرنگی با کیفیت را همچنان با قیمت بالا در اختیار مردم قرار می دهند و بسته به مناطق مختلف و توانایی خرید مردم، قیمت ها متفاوت است؛ به نحوی که قیمت از 4200 تومان در میدان فاطمی آغاز شده و تا 6500 تومان در مناطقی همچون شیخ بهایی و سعادت آباد عرضه می شود.

وقتی هم که پای صحبت فروشندگان گوجه فرنگی می نشینیم و از دلایل افزایش قیمت سوال می کنیم، معمولا این جواب را می دهند که سطح قیمت در میدان اصلی و مرکزی میوه و تره بار بالا است و ما گران می خریم و مجبوریم گران بفروشیم. برخی از این فروشندگان می گویند که میدان میوه و تره بار اصلی متاسفانه بدون نظارت رها شده و ناظران کمتر به آن سر می زنند در حالی که تعیین کننده اصلی قیمت میدان مرکزی است.

یکی از این فروشندگان می گوید: دولت به جای نظارت بر محل اصلی عرضه کالاها، به مغازه های سطح شهر سر می زند و آنها را جریمه می کند در حالی که بسیاری از آنها کالا را با قیمت بالا خریداری می کنند و با سود متعارف می فروشند.

بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی گلخانه ای در میادین میوه و تره بار 2800 تومان، گوجه فرنگی تازه 1950 تومان است در حالیکه در مغازه های اطراف میدان فاطمی 3800 تا 4200 تومان، در فاصله خیابان ملاصدرا تا میدان پیروزان 5800 تا 7500 تومان و در سعادت آباد حوالی میدان کاج نیز گوجه فرنگی تا 6500 تومان در سعادت آباد نيز قيمتگذاري شده است.

۱۳۹۲/۱/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...