نسخه چاپی

ضرورت حذف پردرآمدها از دریافت یارانه

نماینده ادوار مجلس با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و عدم تحقق منابع بودجه سال ۹۲ گفت: بحث افزایش قیمت حامل های انرژی نكته قابل توجهی است به این معنا كه اگر دولت بنا نداشته باشد نسبت به افزایش قیمت حامل های انرژی چون بنزین اقدام كند باید نسبت به اصلاح قانون هدفمندی و قانون بودجه سال ۹۲ اقدام كند.

سیدعماد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبر گزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه بنزین باید مورد بررسی کارشناسی و کامل قرار گیرد، گفت: قانون هدفمندی یارانه‌ها باید مرتبط با برنامه پنج ساله توسعه کشور اجرا شود، قیمت حامل‌های انرژی نیز بایستی به صورت پلکانی افزایش یابد به گونه‌ای که نرخ این حامل‌ها به ویژه بنزین به قیمت قانونی خود نزدیک شود.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس هشتم شورای اسلامی، با بیان اینکه هرگونه افزایش قیمت در حامل‌های انرژی فشار مضاعفی را بر دهک‌های پایین جامعه وارد خواهد کرد، افزود: در شرایط کنونی موضوع افزایش نرخ حامل‌های انرژی در کشور پروسه‌ای حساس است، از این رو در حال حاضر به نظر نمی‌رسد در قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی تغییری صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی در مجلس هشتم شورای اسلامی، ادامه داد: اگر قرار است تغییری در قیمت حامل‌های انرژی بویژه بنزین رخ دهد، این امر باید در پروسه پنج ساله اتفاق بیافتد، از این رو بالا بردن نرخ حامل‌های انرژی بصورت یکجا ممکن نیست.

وی با اشاره به اینکه از لحاظ قانونی باید ۳۸ درصد به نرخ حامل‌های انرژی افزوده شود، تصریح کرد: هرچند از لحاظ قانونی باید ۳۸ درصد به قیمت حامل‌های انرژی افزوده شود، اما در جامعه پذیرش هرگونه افزایش قیمتی سخت و دشوار است.

حسینی با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها نیاز به بازنگری و واکاوی دارد، اظهار کرد: قانون هدفمندی یارانه‌ها باید براساس شرایط اقتصادی و برمبنای زمانی موجود تغییر کند که این امر می‌تواند با ارائه لایحه‌ای توسط دولت انجام شود.

این نماینده مردم در مجلس هشتم، عنوان کرد: شرایط اقتصادی ایجاب می‌کند حداقل تا پایان سال ۹۲ افزایش قیمتی در حامل‌های انرژی ایجاد نشود، چراکه این امر اثرات تورمی در کشور را تشدید خواهد کرد. وی ادامه داد: بهتر است دولت فعلا در قیمت حامل‌های انرژی تغییری رخ ندهد و منتظر ثبات بیشتر اقتصادی و ارزی در کشور باشد.

سید عماد حسینی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و عدم تحقق منابع بودجه سال ۹۲ ادامه داد: بحث افزایش قیمت حامل های انرژی نکته قابل توجهی است به این معنا که اگر دولت بنا نداشته باشد نسبت به افزایش قیمت حامل های انرژی چون بنزین اقدام کند باید نسبت به اصلاح قانون هدفمندی و قانون بودجه سال ۹۲ اقدام کند. حسینی در ادامه با بیان اینکه دولت به احتمال زیاد بحث اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها و قانون بودجه را مدنظر قرار می دهد افزود: پیرو اصلاح این دو قانون بحث اصلاح قانون برنامه پنجم هم باید مدنظر قرار گیرد چرا که عدم اصلاح هرکدام از این موارد مشکل زا خواهد بود.

وی تصریح کرد: بحث افزایش قیمت حامل های انرژی در برنامه پنجم دیده شده است و تا پایان سال پنجم این مهم باید به تدریج به صورت پلکانی با رشد مواجه شود که در حال حاضر فاز اول اجرا و فازهای بعدی مانده است.

دولت برنامه ای برای افزایش نرخ بنزین ندارد
وی با اشاره به اینکه امکان عدم تحقق هزینه های درنظر گرفته شده برای بودجه ۹۲ هم وجود دارد لذا باید یک تدبیر مناسب اتخاذ شود. به تناقض قانون هدفمندی یارانه ها با قانون بودجه اشاره کرده و گفت: در صورتی که این قوانین اصلاح نشود افزایش قیمت بنزین تبعات گسترده ای به همراه دارد چرا که افزایش قیمت بنزین همواره با تورم همراه بوده و علت آن این است که این کالا در سبد مصرف خانوار ها و به عنوان یک ابزارحمل ونقل عمومی قرار دارد.

به گفته حسینی هر نوع افزایش قیمت بنزین رابطه مستقیمی با افزایش تورم دارد و این رخداد مشکلات را دو چندان می کند.

وی با اشاره به اینکه دولت قیمت سوخت را در بودجه ۹۳اصلاح خواهد کرد،افزود: با توجه به کاهش ارزش پول ملی و در نظر گرفتن اینکه طبق قانون هدفمندی یارانه ها باید به قیمت فوب خلیج فارس نزدیک شود در شرایط حال حاضر به نظر نمی رسد متولیان تصمیمی بر افزایش قیمت بنزین داشته باشند ودر این باره در بودجه سال آینده تصمیم گیری خواهدشد.


قطع یارانه نقدی اقشار پردرآمد جامعه ضروری است
حسینی در مورد حذف برخی دهک‌های بالای جامعه از قانون هدفمندی یارانه‌ها افزود: این امر که باید دهک‌های پر درآمد جامعه از دریافت یارانه‌های نقدی حذف شوند منطقی به نظر می‌رسد، چراکه در عمل یارانه تعلق گرفته به اینگونه دهک‌ها به هیچ عنوان مورد نیاز آنها نیست.

وی در این زمینه تاکید کرد: در حال حاضر برخی اقشار مرفه کشور از دریافت یارانه نقدی انصراف داده‍‌اند، در حالی که مشکل اقتصادی نیز برای آنها ایجاد نشده است. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هشتم، تصریح کرد: حذف دهک‌های پردرآمد جامعه از دریافت یارانه نقدی باید به درستی انجام شود، چراکه در دولت دهم متاسفانه یارانه برخی خانوارها قطع شد در صورتی که این افراد درآمد ناچیزی داشتند.

وی تاکید کر د: یارانه پرداختی دولت نیز حتی نمی‌تواند راهگشای مشکلات اقتصادی برخی افراد باشد، در حالی که قطع شدن یارانه اقشار پردرآمد جامعه، مشکلاتی را برای آنها به وجود نخواهد آورد.

این نماینده مردم در مجلس هشتم عنوان کرد: به نظر می‌رسد قطع یارانه نقدی اقشار پردرآمد جامعه به دلیل برخی مشکلات به صورت عملیاتی اجرا نشود.

ایران از ظرفیت لازم برای رسیدن به دبیرکلی اوپک برخوردار است

حسینی در مورد انتخاب دبیرکل اوپک و شانس ایران در این انتخابات گفت: کسب پست دبیرکلی اوپک از لحاظ بین‌المللی بویژه برای کشوری که از تحریم‌های اقتصادی رنج می‌برد بسیار مهم به نظر می‌رسد. وی تصریح کرد: دبیر کل اوپک نقش مهمی در تعیین سبد نفتی کشورهای صادر کننده نفت دارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هشتم، اظهار کرد: به طور حتم انتخاب ایران به عنوان دبیرکل اوپک می‌تواند مانور ما را در صحنه‌های بین‌المللی افزایش دهد.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس هشتم شورای اسلامی، تاکید کرد: هرچند انتخاب دبیرکل اوپک به اجماع تمامی کشورهای عضو نیاز دارد، اما با تدبیر وزارت نفت و تقویت دیپلماسی ویژه و همکاری وزارت امور خارجه، ایران می‌تواند به کرسی دبیرکلی اوپک نزدیک شود، هرچند ایران ظرفیت لازم برای رسیدن به کرسی دبیرکلی را دارد، اما کسب چنین پستی سخت و دشوار است. وی تاکید کرد: رسیدن به کرسی دبیرکلی اوپک نیاز به رایزنی‌های فراوان وزارت امورخارجه و دستگاه دیپلماسی کشورمان دارد. این نماینده مردم در مجلس هشتم، ادامه داد: انتخاب ایران به عنوان دبیرکلی اوپک تبعات مثبت و سازنده‌ای را برای کشور در تمامی عرصه‌ها به دنبال خواهد داشت.

دیپلماسی نفت در سال‌های گذشته آسیب دیده است

وی در ادامه به دیپلماسی نفت اشاره کرد و افزود: دیپلماسی نفت به معنی مراوده و تعامل با دیگر کشورهای جهان در حوزه انرژی بوده و باید به گونه‌ای انجام شود که با تعاملی دوسویه منافع ملی هر دو طرف تامین و روابط بین‌الملل و تعاملات جهانی نیز دچار آسیب و خدشه نشود. حسینی تاکید کرد: متاسفانه درچند سال گذشته دیپلماسی نفت دچار آسیب‌های فراوانی شده که انتظار می‌رود وزارت نفت با این چالش بزرگ مقابله و آسیب‌ها را ترمیم کند، که البته راهکار آن نیز تجدیدنظر در سیاست‌ها و قراردادهای نفتی و گاز است.

وزارت نفت بال دوم دستگاه دیپلماسی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هشتم، تصریح کرد: وزارت نفت بال دوم دستگاه دیپلماسی کشور محسوب شده و این وزارتخانه عملکردها و سیاست‌های وزارت امور خارجه را تکمیل می‌کند.

تکنولوژی ساخت دکل‌های حفاری در کشور وجود دارد
وی در مورد واردات دکل‌های حفاری بی‌کیفیت چینی گفت: هرچند آمریکا سازنده اصلی دکل‌های حفاری صنعت نفت در دنیا محسوب می‌شود، اما کشورمان به دلیل تحریم‌های اقتصادی آمریکا و کشورهای ارپایی مجبور به خرید دکل‌های حفاری از چین است.

این نماینده مردم در مجلس هشتم، افزود: در حال حاضر اجاره دکل‌های حفاری دریایی و خشکی برای صنعت نفت بسیار پرهزینه است، که این امر مشکلاتی را برای صنایع استخراجی نفت ایران بوجود آورده است. نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس هشتم، اظهار کرد: در شرایط کنونی ساخت دکل‌های حفاری صنعت نفت بسیار پرهزینه است، اما باید عنوان کرد، با بهبود شرایط سیاسی، ایران می‌تواند از دکل‌های حفاری دیگر کشورهای جهان نیز استفاده کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم، خاطرنشان کرد: تکنولوژی ساخت دکل‌های حفاری صنعت نفت در کشور وجود دارد، اما در حال حاضر ساخت اینگونه دکل‌های مدرن در کشور در کوتاه مدت میسر نخواهد بود، از این رو ساخت دکل‌ حفاری برای کشوری که بزرگ‌ترین ذخایر نفتی و گازی دنیا را در اختیار دارد امری مهم و ضروری به نظر می‌رسد.
ثبت: ۱۳۹۲/۶/۲۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: