نسخه چاپی

درشت گویی شیخ امارات راجواب دهید!

محمد كاظم انبارلویی

رئيس جمهور در سفر به هرمزگان با مردم ابوموسي ديدار كرد . وي در اين ديدار گفت : « از 40 مصوبه دولت براي شهرستان ابوموسي تاكنون 25 مصوبه اجرا، 9 مصوبه در دست اجرا و شش مصوبه ديگر هنوز اجرايي نشده است» .
وي وعده داد مردم به كمك دولت جزيره ابوموسي را به نگين خليج فارس تبديل كنند.
شيخ زايد آل نهيان وزير خارجه امارات در يك اقدام خارج از عرف ديپلماتيك سفر رئيس جمهور كشورمان به جزيره ابوموسي را « نقض آشكار حاكميت امارات» خوانده و سفير خود را از تهران احضار نموده است.
به نظر مي‌رسد شيوخ امارات از زنگ بيداري در منطقه بي‌خبرند و حرف‌هاي خود را در مورد جزاير ايراني همچنان مي‌خواهند تكرار كنند.
كشوري كه از پديداري آن كمتر از 50 سال است كه مي‌گذرد نبايد در مورد حاكميت سرزميني و جغرافيايي خود به گونه‌اي سخن بگويد كه هيچ گاه از آن برخوردار نبوده است. آن هم مدعي كشوري بشود كه حاكميت سرزميني و جغرافيايي او بر ازنيمي از جهان به بيش از 4 هزار سال قبل در مقاطعي از تاريخ برمي‌گردد.
انبوه اسناد و نقشه‌هاي معتبر تاريخي دلالت دارد بر اينكه جزاير ابوموسي، تنب بزرگ وكوچك جزء لاينفك سرزمين پهناور ايران بوده است و اگر در مقاطعي در جدال ملت ايران با قدرت‌هاي جهاني دست به دست شده است حداقل از سال 1971 نيروهاي ارتش ايران موفق به بازپس گيري از دولت اشغالگر انگليس شده اند . تاسيس دولت امارات كه قبل از اين اصلا در صفحه جغرافياي سياسي جهان وجود خارجي نداشت تقريبا در همين سال بوده است. دولت كنوني امارات چگونه مي‌تواند تاريخ ايران و جهان را قبل از خود منكر شود و حرفي بي‌اساس را مبني بر حاكميت بر جزاير سه گانه ايراني مرتب تكرار كند. اگر شيوخ امارات اين منطق را در ديپلماسي خارجي خود تكرار كنند و به ايران حق دهند از همين منطق در ديپلماسي تهاجمي خود بهره برد بايد بپذيرند بسياري از خطوط جغرافياي طبيعي و سياسي منطقه دستخوش تغيير شود. مبناي اين تغييرات هر سال پيشيني تاريخ منطقه باشد بايد امارات بپذيرد دولتي به همين نام در جنوب خليج فارس وجود نداشته است . چرا آن زمان كه ابوموسي به خاك ايران تعلق داشت اصلا كشوري به نام امارات وجود نداشته است.
غرب برخي شيوخ منطقه را در كاخ‌هاي شيشه‌اي نشانده‌ است ومرتب به آنها دستور سنگ اندازي به طرف قدرتي بزرگ چون جمهوري اسلامي ايران
مي دهد. آنها نيك مي‌دانند كه اين سنگ اندازي‌ها خللي به اقتدار ايران وارد نمي‌كند. اما اگر قرار باشد ايران روزي به اين سنگ‌اندازي‌ها پاسخ دهد چيزي از كاخ‌هاي شيشه‌ اي آنها باقي نخواهد ماند . صدام ابله‌ترين نوكر غرب و رژيم صهيونيستي در منطقه بود كه دست به چنين كار خطرناكي زد! آيا سرنوشت وي براي برخي از شيوخ منطقه كه گاهي مواضع غير مسئولانه اعلام مي‌كنند عبرت آموز نيست؟ از عراق وكاخ‌هاي صدام امروز چه باقي مانده است؟ از ادعاهاي احمقانه ارضي او در مورد ايران چه مانده است؟ او به طمع تجاوز به چند وجب از خاك ايران آمده بود اما تاج و تخت خود را از دست داد. آيا شيوخ منطقه نبايد نگران تاج و تخت عاريه‌اي خود با اين ادعا‌هاي پوچ و بي‌ اساس باشند؟
رئيس جمهور ايران در سفر به يك نقطه جغرافيايي ايران در حال رتق و فتق امور مردم است. يك نفر از آن سوي آب‌هاي خليج فارس مي‌گويد: « اين حضور و اين اظهارات ، نقض حاكميت امارات» است. آيا از اين مضحك ترو در عين حال تاسف بارتر ممكن است ؟ مساحت ايران كنوني 20 برابر مساحت امارات است. ايران دويست سال پيش از اين ، تقريبا 2 برابر مساحت كنوني وسعت داشته است. كشور تازه تاسيس امارات چه ادعاي ارضي مي‌تواند عليه ايران داشته باشد؟ حكام امارات و برخي از شيوخ منطقه امروز بايد مواظب كلاه خود باشند تا توفان بيداري اسلامي آن را از سرشان برندارد. اين نوع اظهارات حكايت از يك نوع خواب آلودگي سياسي است.
درشت گويي شيخ امارات را وزارت خارجه بايد محكم جواب دهد .
واكنش حسين امير عبداللهيان معاون عربي آفريقايي وزير خارجه در اين مورد كافي نيست و هيچ كس را راضي نمي‌كند.

۱۳۹۱/۱/۲۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...