نسخه چاپی

جزئیات دیدار لاریجانی با رؤسای پارلمان پاكستان و لبنان

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأكید بر اینكه زمینه های گسترش روابط تجاری بین دو كشور ایران و پاكستان فراهم است، گفت:‌ خط لوله گاز صلح از پروژه های مهمی است كه به گسترش همكاری های تجاری دو كشور می انجامد.

به گزارش نما به نقل از مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس بین المجالس ژنو در دیدار با نبیه بری، لبنان را کشور دوست و برادر ایران خواند و گفت: دو ملت لبنان و ایران به لحاظ تاریخی، فرهنگی، اعتقادی و... با هم قرابت و نزدیکی دارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن حرکت های تروریستی در منطقه ادامه داد: ایران در کنار لبنان مخالف هرگونه حمایت از تروریست و اقدامات تروریستی در سوریه است.

لاریجانی با تاکید بر ضرورت حفظ و گسترش امنیت در منطقه تصریح کرد:‌ بهترین راه برای ایجاد ثبات در منطقه همکاری کشور های منطقه و جلوگیری از دخالت بیگانگان در امور داخلی خاورمیانه است.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان نیز در این دیدار بر توسعه روابط دو کشور ایران و لبنان تأکید کرد و گفت:‌ جایگاه اثرگذار ایران در حل مناقشات منطقه ای بر هیچ کس پوشیده نیست، به طور قطع حل مشکلات منطقه ای و امنیتی به ویژه مسئله فلسطین باید اولویت کشورهای منطقه قرار گیرد.


همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان این سفر با رئیس مجلس پاکستان دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی در دیدار با آردار آیاز صدوق با بیان اینکه پاکستان کشور دوست و همراه ایران است گفت:‌منافع دو کشور ایران و پاکستان در هم تنیده شده و قابل جدا شدن نیست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه زمینه های گسترش روابط تجاری بین دو کشور ایران و پاکستان فراهم است یادآور شد:‌ خط لوله گاز صلح از پروژه های مهمی است که به گسترش همکاری های تجاری دو کشور می انجامد.

وی با بیان اینکه درباره مسائل امنیتی منطقه ضرورت دارد مسئولان دو کشور ایران و پاکستان با هم مذاکراتی داشته باشند تاکید کرد: موضوع تروریسم از موضوعات مهم منطقه است که ضرورت دارد مسئولان دو کشور برای حل آن با هم همکاری مشترک داشته باشند.

در ادامه این دیدار آردار آیاز صدوق رئیس مجلس ملی پاکستان نیز بر روابط حسنه دو کشور تأکید کرد وگفت: ما نه تنها همسایه یکدیگر هستیم بلکه مردم پاکستان ملت ایران را برادر خود می دانند.

وی با تاکید بر گسترش روابط پارلمانی، یافتن راهکارهای عملی برای ارتباط گسترده تر پارلمان های دو کشور را ضروری خواند.

آیاز صدوق با بیان اینکه پارلمان پاکستان در دولت قبلی و فعلی بر ارتقاء روابط دو جانبه تأکید دارد تصریح کرد:‌ نخست وزیر پاکستان هم مصمم است که خط لوله گاز صلح هر چه سریعتر تکمیل شود.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا علاقه ای به اجرای پروژه خط لوله گاز صلح ندارد تصریح کرد: اما پاکستان با جدیت این پروژه را پیگیری می کند

رئیس مجلس ملی پاکستان آمریکا را مقصر اصلی گسترش اقدامات تروریستی در منطقه خواند و گفت: در حال حاضر تمام احزاب سیاسی پاکستان علیه تروریسم متحد هستند که امیدواریم باکمک ایران بر این مشکلات فایق آییم، در این زمینه پارلمان پاکستان آماده هرگونه همکاری با ایران است.

۱۳۹۲/۷/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...